Reklama

Aspekty

Diecezjalne odznaczenia

9 września, w święto poświęcenia katedry gorzowskiej, nasza diecezja będzie obchodziła swój szczególny dzień. Wówczas dziesięciu naszych diecezjan zostanie przez biskupa diecezjalnego Stefana Regmunta odznaczonych orderem „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. W ten sposób Kościół lokalny w osobie biskupa pragnie uhonorować tych naszych braci i siostry, którzy znajdują czas, by szczególnie poświęcić się wspólnocie ludu Bożego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Osoby znajdujące się na tej liście każdego roku są nominowane przez dekanaty naszej diecezji. Kryteria przyznawania odznaczenia diecezjalnego są bardzo jasno określone. Gdy wnioski wpłyną do Kurii Diecezjalnej, są wówczas dokładnie analizowane przez specjalnie do tego powołaną kapitułę, która później rekomenduje Biskupowi Diecezjalnemu konkretne osoby do odznaczenia. Obok prezentujemy tych, którzy w tym roku w katedrze gorzowskiej odbiorą z rąk bp. Stefana Regmunta to szczególne wyróżnienie.

Jan Czaiński

z parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie. Urodzony w 1949 r. w Przyczynie Dolnej. Żonaty, jedno dziecko. Obecnie emeryt. Wcześniej wieloletni, ceniony pracownik fizyczny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W środowisku cieszy się opinią człowieka bardzo oddanego sprawom Kościoła. Posługuje jako kościelny w swojej parafii. Bardzo zaangażowany w życie wspólnoty parafialnej. Całkowicie dyspozycyjny i otwarty na różne działania parafialne. Dba o porządek wokół kaplicy i w samej kaplicy. Pan Jan zaangażowany jest także w działania Parafialnego Zespołu Caritas.

Józef Dec

z parafii pw. św. Elżbiety Portugalskiej w Pławiu. Urodzony w 1949 r. w Pławiu. Żonaty, jest ojcem trojga dzieci. Emerytowany górnik, zaangażowany w życie lokalnej społeczności.

Od 2007 r. jest członkiem Parafialnej Rady Ekonomicznej i Rady Duszpasterskiej w Pławiu. Uczestniczy w życiu religijnym, przystępuje do sakramentów. Na forum publicznym daje świadectwo wiary i zabiega o dobro Kościoła. Troszczy się o materialne potrzeby parafii i liturgiczną oprawę uroczystości. Wśród parafian cieszy się dobrą opinią i szacunkiem. Osoba, na którą zawsze można liczyć zarówno w sprawach parafialnych, jak i życia społeczności lokalnej.

Waldemar Hass

z parafii pw. św. Klemensa w Głogowie i członek Ogólnopolskiego Zarządu „Bractwo św. Jakuba Apostoła” w Jakubowie. Urodzony w 1971 r. w Żaganiu. Żonaty, ojciec dwóch córek oraz syna. Wicedyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Był prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Głogowie.

Reklama

Katecheta i wychowawca młodzieży. Był członkiem Zarządu Powiatu Głogowskiego. Aktywnie współpracuje z mediami katolickimi. Dołożył wielu starań, aby odtworzyć starą tradycję pielgrzymowania z głogowskiej kolegiaty do Źródła św. Jakuba w Jakubowie. Bardzo przyczynił się do odrodzenia kultu św. Jakuba Starszego Apostoła w Polsce.

Józef Jałowicki

z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie. Urodzony w 1953 r. w Chróścinie. Żonaty, jest ojcem trzech córek. Emerytowany górnik.

Od samego początku tworzenia parafii brał solidny udział w pracach przy budowie kościoła parafialnego. Praktycznie każdego dnia po pracy przychodził pomagać w budowaniu świątyni. Należy do grona rekordzistów zaangażowanych w wykonanie specjalistycznych prac. Należy do Żywego Różańca, prowadzi systematyczne życie religijne, bierze udział w wielu wydarzeniach duszpasterskich, aktywnie włącza się w akcje charytatywne.

Zbigniew Jurkowski

z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Jakubowie. Urodzony w 1956 r. w Obiszowie Małym. Żonaty, ojciec jednej córki. Pracuje na Szybie Górniczym Święty Jakub kopalni Polkowice – Sieroszowice. Wieloletni prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Jakubowie.

Bardzo zaangażowany kościelny i sanktuarzysta w sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła. Wiele czasu poświęca na rzecz świątyni parafialnej. Od 15 lat przewodniczący Rady Parafialnej w Jakubowie. Poświęca bardzo wiele czasu i troski o pielgrzymów. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej „Bractwa św. Jakuba Apostoła”. Czynnie zaangażowany w działalność Bractwa reprezentuje je na forum ogólnopolskim i za granicą.

Danuta Kostusik

z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szlichtyngowej. Urodzona w 1952 r. w Dryżynie. Zamężna, troje dzieci: dwóch synów oraz córka. Obecnie emerytka. Wcześniej rzez wiele lat pracowała w handlu. Od 1972 r. posługuje jako instruktorka poradnictwa rodzinnego.

Reklama

Zaangażowana w Parafialnym Zespole Caritas, gdzie pełni funkcję skarbnika. Uczestniczy w licznych pieszych i autokarowych pielgrzymkach. Jest w pełni zaangażowana w życie Kościoła. Dba o wystrój kościoła na różne święta kościelne. Cieszy się dobrą opinią w środowisku. Z wielkim szacunkiem odnosi się do Kościoła i duchowieństwa.

Radosław Łotoczko

z parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Wawrowie. Urodzony w 1948 r. w Czechowie. Żonaty, ojciec czterech synów oraz jednej córki. Obecnie emeryt. Radny trzech kadencji w gminie Santok. Członek NSZZ „Solidarność” Skazany na trzy lata pozbawienia wolności za udział w strajku 16 grudnia 1981 r. Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności oraz medalami za zasługi dla województwa gorzowskiego i lubuskiego.

Wieloletni członek Rady Kościelnej w Czechowie, kościelny oraz katecheta w Czechowie. Przez wiele lat cierpliwie i z oddaniem uczył ministrantów służby przy ołtarzu. Wspólnie z żoną przez wiele lat posługiwał w Domowym Kościele. Aktywny członek Żywego Różańca.

Jan Mazurek

z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie. Urodzony w 1954 r. w Strzelinie. Żonaty, jest ojcem dwóch synów. Zawodowo pracuje jako budowlaniec – cieśla.

Od dawna należy do wspólnoty Żywego Różańca i czynnie angażuje się w życie parafialne, systematycznie uczestniczy w Eucharystii. Wspólnie z rodziną wielokrotnie brał udział w pielgrzymkach. W trakcie budowy kościoła parafialnego, przez 10 lat, bardzo odpowiedzialnie pełnił funkcję majstra na placu budowy. Od początku istnienia parafii uczestniczy w tworzeniu lokalnej wspólnoty.

Alicja Skiba

z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie. Urodzona w 1934 r. w Warszawie. Wdowa, jest matką trójki dzieci.

Zajmuje się kolportażem prasy katolickiej i książek religijnych, najpierw w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie, a później w „białym kościele” od momentu powstania nowej parafii. Jest osobą gorliwą w życiu religijnym, codziennie uczestniczy w Mszy św. i adoruje Najświętszy Sakrament. Troszczy się o skrupulatne przeprowadzenie zbiórek akcji charytatywnych, szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Należy do rady parafialnej.

Reklama

Weronika Szymczak

z parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Maszewie Lubuskim. Urodzona w 1944 r. w Sadorosadnikach, w obwodzie charkowskim. Wdowa. W życiu zawodowym była zatrudniona w wydziale budowlanym urzędu gminy.

Zaangażowana w życie religijne i troskę o kościół parafialny, mobilizuje mieszkańców do aktywności w parafii. W 1994 r. została powołana do rady parafialnej, była bardzo zaangażowana w organizację uroczystości związanych z 40-leciem parafii i 1000-leciem męczeńskiej śmierci Braci Męczenników z Międzyrzecza, obecnie przygotowuje obchody 100-lecia powstania świątyni.

2014-09-03 16:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzebnickie „Henryki”

Niedziela wrocławska 23/2019, str. 5

[ TEMATY ]

nagroda

Archiwum organizatora

Laureaci Nagrody „Henryk 2019”

Laureaci Nagrody „Henryk 2019”

Po raz pierwszy przyznano w tym roku nagrodę ustanowioną przez burmistrza Trzebnicy Marka Długozimę. Wśród laureatów znaleźli się m.in. abp Józef Kupny, ks. prof. Bogdan Giemza i s. Claret Cecylia Król. Gala odbyła się w Gminnym Centrum Kultury w Trzebnicy

Nagrodę ustanowiono po to, by wyróżnić osoby i instytucje działające na terenie gminy i majce szczególny wkład w jej rozwój i promocję – podkreślają organizatorzy. Inspiracją do nazwy wyróżnienia jest nikt inny, jak Henryk Brodaty, wybitny władca i mąż św. Jadwigi Śląskiej. Od 2019 r. nagroda będzie przyznawana cyklicznie przez Kapitułę, którą powołano przy Urzędzie Gminy. W tym roku wybrano 14 laureatów w kategoriach: „Kultura i sztuka”, „Edukacja, lokalny patriota”, „Działalność naukowa”, „Wrażliwość społeczna, miłosierdzie”, „Działalność samorządowa”, „Przedsiębiorca lokalny”, „Sport”, „Fundacje i stowarzyszenia”. Przyznano także Nagrodę Specjalną Burmistrza Gminy Trzebnica. Danuta Kamińska, trzebnicka poetka i przewodnicząca Kapituły podkreśliła w przemówieniu, że laureaci Trzebnickich „Henryków” to z jednej strony bohaterowie trudu codziennego, ale i osoby zaprzyjaźnione i wspomagające gminę. – Wiem z doświadczenia, że pracując społecznie nie oczekujemy żadnego poklasku, ale świadomość, że ktoś dostrzega to, co robimy, naprawdę podwójnie motywuje do działania. Często słowa uznania znaczą więcej, niż dobra materialne – mówiła D. Kamińska. Nagrodę „Henryk” wszystkim laureatom wręczył burmistrz Trzebnicy.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Strażacy dogaszają pożar kompleksu handlowego Marywilska 44

2024-05-12 08:06

[ TEMATY ]

pożar

PAP/Leszek Szymański

Strażacy dogaszają pożar kompleksu handlowego Marywilska 44 w Warszawie - poinformował w niedzielę rano PAP mł. bryg Michał Konopka z Komendy Miejskiej PSP w Warszawie. Dodał, że nikt nie odniósł obrażeń. Działania ratownicze prowadzi 50 zastępów, w tym Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego.

Straż Pożarna uspokaja, że dym nie stanowi już zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. „Nadal jednak zalecamy mieszkańców pobliskich domów do zamykania okien" – dodał Konopka.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: papieska korona dla Matki Bożej w Fastowie

2024-05-12 15:33

Grażyna Kołek

W przededniu rocznicy objawień fatimskich papieską koronę otrzymała figura Matki Bożej w Fastowie. W tym ukraińskim mieście leżącym nieopodal Kijowa działa dominikański Dom św. Marcina de Porres, stanowiący jeden z największych hubów humanitarnych w tym ogarniętym wojną kraju. Maryjna figura powstała dwa lata po objawieniach w Fatimie i przechowywana jest w miejscowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, ważnym punkcie modlitwy o pokój na Ukrainie.

Odpowiedzialnym za funkcjonowanie ośrodka w Fastowie jest ukraiński dominikanin ojciec Mykhaiło Romaniw, który współpracuje z całą rzeszą świeckich wolontariuszy. „Pomysł koronacji wziął się stąd, że nasz parafianin, pan Aleksander Łysenko, na jednej ze stron antykwarycznych znalazł figurę Matki Bożej Fatimskiej. Figura jest drewniana, ma 120 centymetrów wysokości. Pochodzi z Fatimy i została wyprodukowana w 1919 roku. To nas bardzo zainteresowało” - mówi Radiu Watykańskiemu ojciec Romaniw. Jak podkreśla, „drugą ważną rzeczą było to, że Matka Boża Fatimska właśnie w tym kontekście wojny prosiła o to, aby się modlić za Rosję. To jest bardzo ważne i od zawsze pamiętałem, iż żadne inne objawienie nigdy nie mówi o Rosji”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję