Pomysłodawczyni konferencji, mama trójki dzieci Izabela Walas-Mieloszyńska tłumaczy, że „inicjatywa skierowana jest do zwykłych kobiet, które rodziły i będą rodzić, oraz do położnych chcących podnosić swoje kwalifikacje. Specjalne zaproszenie otrzymali również ordynatorzy kieleckich oddziałów położniczych oraz oddziałowe”. Zwraca uwagę na potrzebę szacunku wobec człowieka przychodzącego na świat, jak i poszanowania godności i intymności kobiety, dla której „rodzenie jest cierpieniem, trudem, dyskomfortem, a jednocześnie oczekiwaniem na spotkanie twarzą w twarz ze swoim dzieckiem”. Brakowało mi takiej wrażliwości ze strony personelu w czasie mojego porodu, dlatego podjęłam się organizacji cyklu konferencji mówi.
Spotkania odbywać się będą cyklicznie w trzy kolejne poniedziałki o godz. 19. Pierwsze spotkanie, 22 września, prowadziły Aleksandra Sztuka (psychiatra, psychoterapeuta, prowadząca zajęcia w szkole rodzenia, autorka swoich dziewięciu porodów domowych) wraz z Magdaleną Niemyjską, towarzyszącą parom podczas porodu i po nim. Magdalena Niemyjska od 2009 r. współpracuje z Centrum Położniczym „Koala” w Krakowie, jest członkiem i założycielem Stowarzyszenia Doul w Polsce. Przedstawiły one dwie wizje porodów: pięknego i bezpiecznego oraz traumatycznego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Kolejne spotkanie już 29 września. Irena Chołuj położna od 1964 r., która jako pierwsza w powojennej Polsce, w styczniu w 1989 r. zaczęła przyjmować planowane porody domowe, autorka wielu publikacji przybliży zagadnienie porodu naturalnego.
6 października Małgorzata Darmas, prawniczka w Fundacji Rodzić po Ludzku, przybliży zakres działań fundacji oraz opowie o prawach pacjenta i o standardach opieki okołoporodowej.
W październiku (13) gościem spotkania będzie prof. Bogdan Chazan ginekolog-położnik, w latach 1998-2000 konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Był kierownikiem Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie oraz dyrektorem ginekologiczno-położniczego Szpitala Specjalistycznego im. Świetej Rodziny w Warszawie. Członek Komitetu Nauk Demograficznych PAN. Na bazie doświadczenia zawodowego opowie, czego pragną kobiety w godzinie rodzenia swoich dzieci.