Reklama

Niedziela Kielecka

Szkoła obywatelskiego działania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Armia młodych w Szkolnych Kołach Caritas systematycznie rośnie. Obecnie w 60 kołach w wolontariat zaangażowanych jest aż 2 tys. dzieci i młodzieży z terenu całej diecezji. – Wolontariat to doskonałe narzędzie wychowawcze i formacyjne oraz szkoła obywatelskiego działania – zauważają nauczyciele, katecheci, wychowawcy, którzy koordynują i promują działania SKC.

Pełni pomysłów

W Kielcach pod koniec września blisko 30 opiekunów Szkolnych Kół Caritas uczestniczyło w spotkaniu podsumowującym ubiegły rok działalności. W bieżącym roku szkolnym nowe obszary i możliwości zaangażowania uczniów z SKC daje wolontariat hospicyjny oraz związany z przygotowaniem Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Poprzez wolontariat formujemy dzieci i młodzież w duchu miłosierdzia wobec potrzebujących. Ta formacja prowadzi do działania najpierw w najbliższym środowisku – w szkole, później w swojej parafii i w projektach diecezjalnej Caritas – mówi ks. Krzysztof Banasik. Mali wolontariusze są niezwykle oddani, wrażliwi, spontaniczni i życzliwi. Chętnie biorą udział w kwestach ulicznych, w Kampanii „Pola Nadziei” na rzecz kieleckiego Hospicjum, włączają się co roku w akcję przedświątecznej zbiórki żywności zimą i wiosną, w akcję „Podziel się posiłkiem”, przygotowują spotkania wigilijne dla ubogich w parafiach i szkołach, organizują kiermasze na rzecz potrzebujących, zbiórkę makulatury na misje, odwiedzają chorych i samotnych etc. Pomysłów jest naprawdę dużo.

W hospicjum

Gościem debaty była s. Magdalena – kierownik Hospicjum bł. Matki Teresy z Kalkuty, która zachęcała do współpracy wolontariuszy SKC z Hospicjum. Podkreślała, że najważniejsza jest obecność przy osobie chorej. – Nie zawsze przy pacjencie może być rodzina, niektórzy pacjenci są z dala od bliskich. Myślę, że kontakt z osobami młodymi, uśmiechniętymi będzie dla nich bardzo korzystny. Ale jest to miejsce szczególne, gdzie młodzież i dzieci stykają się z osobami cierpiącymi i umierającymi. Stąd też jest konieczne odpowiednie przygotowanie do takiej posługi i zapoznanie z Hospicjum, jego specyfiki, architekturą. Myślę, że trzeba to robić powoli, małymi krokami. Dobrą okazją byłaby wizyta wolontariuszy choćby z okazji dnia św. Mikołaja z drobnym upominkiem, przedstawienie Jasełek na Boże Narodzenie, wizyta z okazji Dnia Chorego, zaangażowanie się w drobne prace porządkowe wokół Hospicjum. Bardzo przydałaby się schola dziecięca czy młodzieżowa na niedzielnej Mszy św. o godz. 12 w kaplicy hospicyjnej, która ubogaciłaby śpiewem liturgię, oraz w każdy drugi czwartek miesiąca, kiedy sprawowane są Msze święte za wszystkich zmarłych pacjentów Hospicjum. Przychodzi na nią wiele rodzin – mówiła siostra.

Pola Nadziei

Reklama

– Dzieci i młodzież tabloidyzują temat śmierci, stąd konieczna jest mądra dyskusja na te tematy z uczniami, by przełamywać stereotypy i uczyć wrażliwości – przekonywała s. Magdalena. Najbliższa okazja do zaangażowania się wolontariuszy to Kampania „Pola Nadziei”, która została w diecezji zainaugurowana 7 października. Przy kieleckim Hospicjum posadzono cebulki żonkilowe, które wiosną będą rozdawane kielczanom wspierającym placówkę. To kampania promująca ideę hospicyjnej opieki i uwrażliwiająca społeczeństwo na problem ludzi umierających z powodu nowotworów. Jolanta Kowalik – odpowiedzialna za „Pola Nadziei” poinformowała, że najbliższa kwesta na Hospicjum odbędzie się w dniach 1-2 listopada przed kieleckimi cmentarzami. W ramach kampanii prowadzone będą również konkursy, zajęcia edukacyjne w szkołach, koncerty, uliczne i parafialne zbiórki. Akcja zostanie podsumowana w czerwcu podczas gali.

ŚDM 2016

Innym ważnym obszarem działania młodych od 14. roku życia jest wolontariat Światowych Dni Młodzieży. Nasza diecezja będzie gościła około 5 tys. młodych z całego świata. Dekanaty: proszowicki, skalski, miechowski, kazimierzowski, słomnicki będą „sypialnią” dla uczestników, dlatego też potrzebna jest odpowiednia logistyka, zaangażowanie wielu osób, by dobrze przygotować zaplecze noclegowe, etc.

Jednak pozostałe dekanaty także mają wiele do zrobienia. Potrzebna jest wielka promocja ŚDM. Wiele osób młodych nie ma wiedzy na ten temat. – Od 19-25 lipca 2016 r. odbywał się będzie etap diecezjalny ŚDM. Zaplanowano szereg wielkich wydarzeń centralnych w Kielcach i w Wiślicy – mówił ks. Sławomir Sarek – koordynujący przygotowania do ŚDM w diecezji. Zaprezentował główne inicjatywy ŚDM:

Projekt „L4”

Reklama

jest adresowany do młodzieży niepełnosprawnej. – Dzięki wolontariuszom osoby, które czasem są od wielu lat zamknięte w czterech ścianach, bez przyjaciół i rówieśników, będą miały możliwość uczestniczenia w wydarzeniach ŚDM, rekolekcjach, dniach skupienia czy comiesięcznym spotkaniu „Wieczór z Emmanuelem”. Zachęcamy młodych, by poszukali takich niepełnosprawnych rówieśników w swoim środowisku. To szansa na wyrwanie tych osamotnionych, izolowanych przez chorobę z beznadziei. Oni są bardzo ważni. Niech młodzi zachęcą chorych i cierpiących do modlitwy za ŚDM. 11 lutego 2015 r. wszyscy razem – młodzi oraz chorzy i niepełnosprawni spotkają się na czuwaniu przy Krzyżu i Ikonie ŚDM, które w tych dniach będą peregrynowały po naszej diecezji. Będzie to świętowanie z chorymi – zapowiedział ks. Sarek.

„Bilet dla Brata”

– to kolejna inicjatywa Biura ŚDM. Szacuje się, że z bloku wschodniego, czyli z państw dawnego ZSRR, zadeklarowało przyjazd do Polski na ŚDM ok. 30 tys. młodych ludzi. Na ich pobyt tutaj potrzeba ok. 3 mln zł. W duchu solidarności z tymi młodymi chcemy zbierać fundusze na ich bilety. Młodzi będą sprzedawali płyty i gadżety ŚDM przed parafiami, odbędą się także kwesty i kiermasze na ten cel – mówi ks. Sarek

W czasie diecezjalnych obchodów planowany jest Dzień Miłosierdzia. Młodzież z całego świata i nasza wspólnie zaangażuje się w jakieś dzieło charytatywne na rzecz ubogich, samotnych i potrzebujących. Do tych zadań potrzebni są młodzi, którzy pragną przeżyć prawdziwą przygodę z wolontariatem, poznać nowych ludzi, zdobyć doświadczenie przyjaźni, wspólnego działania, pracy dla innych, która daje wiele satysfakcji i nowe kompetencje. Do wolontariatu można zgłaszać się poprzez stronę sdm.diecezja.kielce.pl

2014-10-09 07:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czujemy obecność naszego patrona

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 42/2017, str. 4

[ TEMATY ]

wolontariat

Emilia Walczak i archiwum grupy

Wolontariusze „Młodzi Jana Pawła II”

Wolontariusze „Młodzi Jana Pawła II”

Nie siedzą na kanapie z założonymi rękami. „Młodzi Jana Pawła II” z parafii pw. św. Barbary w Gaworzycach obchodzą sześciolecie swojej działalności. Zapał wolontariuszy nie gaśnie

Grupa wolontariuszy „Młodzi Jana Pawła II” działa w Gaworzycach przy Parafialnym Zespole Caritas oraz przy Domu Kultury Jowisz. W grupie jest ich ok. 30 w wieku od 7 do 22 lat. Są do pomocy na wyciągnięcie ręki, wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Dobrowolnie i bezinteresownie wspierają osoby w trudnej sytuacji. Czasami spędzają z nimi czas, organizują zbiórki pieniędzy. Mogą na nich liczyć niepełnosprawni, bezdomni czy rodziny poszkodowane w pożarze. Opiekują się osobami starszymi z sąsiedztwa. Wspierali misje w Burundi, pomagają przy organizacji wakacji dla dzieci z uboższych rodzin.
CZYTAJ DALEJ

„Z wami chrześcijanin, dla was biskup” – co znaczy pierwsze orędzie Leona XIV?

2025-05-12 08:52

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

W pierwszym orędziu po wyborze na Stolicę Piotrową papież Leon XIV przywołał słowa św. Augustyna: „z wami jestem chrześcijaninem, dla was jestem biskupem”, podkreślając zarazem, że jego posługa wyrasta z chrztu, wspólnoty z wiernymi i hierarchicznego kapłaństwa. To przesłanie, mocno zakorzenione w tradycji Kościoła, ma głębokie znaczenie duchowe.

W pierwszym swoim orędziu, wygłoszonym zaraz po wyborze na Stolicę Piotrową, papież Leon XIV, augustianin, przytoczył między innymi słowa swojego ojca – św. Augustyna (+ 430 r.), które Biskup Hippony skierował do swoich diecezjan z okazji rocznicy święceń: „z wami jestem chrześcijaninem, dla was jestem biskupem” (Mowa 340, 1, PL 38, 1483).
CZYTAJ DALEJ

Jubileusz 25-lecia sakry biskupiej bp. Jana Wątroby

2025-05-12 13:21

[ TEMATY ]

bp Jan Wątroba

bp Andrzej Przybylski

Radio Fiat

11 maja 2025 roku przypada jubileusz 25-lecia sakry biskupiej Jana Wątroby, biskupa rzeszowskiego. Z tej racji w jego rodzinnej parafii pw. św. Piotra w Okowach w Białej koło Wielunia odbyły się uroczystości jubileuszowe z udziałem kapłanów dekanatu wieluńskiego, a przede wszystkim najbliższej rodziny, przyjaciół, znajomych i wiernych z rodzinnej parafii Jubilata. Kazanie okolicznościowe z tej okazji wygłosił bp Andrzej Przybylski z Częstochowy.

W swoim słowie przypomniał najpierw, że za każdym powołaniem, misją i urzędem w Kościele stoi konkretny człowiek, z konkretną historią rodzinną, wychowaniem, edukacją szkolną i środowiskiem parafialnym. „Zanim staliśmy się w Kościele pasterzami, wyrośliśmy w konkretnej rodzinie, ukształtowały nas wartości przekazane przez rodziców, szkołę, przyjaciół i znajomych, przez parafialną wspólnotę wiary, w której uczyliśmy się służyć Bogu i ludziom – stwierdził kaznodzieja. Bp Przybylski przypomniał drogę powołania bp. Jana Wątroby, a także jego wielki wkład w stuletnią historię diecezji częstochowskiej. Bp Jan Wątroba urodził się w Wieluniu, dzieciństwo i młodość przeżył w parafii Biała koło Wielunia. Po maturze wstąpił do Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W trakcie studiów seminaryjnych odbył służbę wojskową. Wyświęcony na kapłana w 1979 roku pełnił w diecezji m.in. funkcję wikariusza w Wieruszowie, sekretarza i kapelana biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję