Wystawienie Całunu Turyńskiego
Ojciec Święty odwiedzi Turyn
W dniach 19 kwietnia - 24 czerwca 2015 r. w Turynie będzie wystawiony na widok publiczny Całun Turyński. Przez cały przyszły rok będą tam trwały obchody 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosco. Z tej okazji 21 czerwca miasto odwiedzi papież Franciszek. Bogaty program przyszłych wydarzeń przedstawił 5 listopada br. na konferencji prasowej w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej metropolita turyński abp Cesare Nosiglia, będący z urzędu kustoszem tej szczególnej relikwii. Powiadomił, że mottem przyszłorocznego wystawienia Całunu Turyńskiego będą słowa z Ewangelii wg św. Jana: „Większa miłość”.
Biskup Turynu zapowiedział, że odwiedzenie relikwii jest całkowicie bezpłatne, chodzi bowiem o wydarzenie religijne i kościelne. - Obowiązkowe będzie jednak wcześniejsze zgłoszenie swojego wejścia do katedry za pośrednictwem strony: www.sindone.org - dodał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Łotwa
Abp Stankiewicz żyje, bo mama odmówiła aborcji
Ostatnio głośny stał się fakt dotyczący arcybiskupa Rygi Zbigniewa Stankiewicza. Jego matka przed laty znalazła się w sytuacji wyboru: kiedy zaszła w kolejną ciążę, lekarka zaleciła jej aborcję ze względów zdrowotnych. - Mama wybrała jednak moje życie - podkreśla 59-letni łotewski hierarcha, mający polskie korzenie. - Gdyby nie decyzja mojej mamy, Ryga miałaby dziś innego metropolitę - powiedział.
Reklama
Abp Stankiewicz po raz pierwszy napisał o tym fakcie w liście otwartym pt. „Dlaczego jestem szczęściarzem?”, który ogłosił jeszcze jako zwykły ksiądz, gdy w 2001 r. na Łotwie toczyła się debata na temat zwiększenia dostępu do aborcji. Od lat powtarza, że Kościół ma obowiązek bronić prawa do życia i nie może milczeć, gdy prawa najsłabszych są deptane. Osobiście angażuje się w ratowanie życia i wraz z gronem wolontariuszy wspiera potrzebujące pomocy kobiety - m.in. dzięki jego działaniom wskaźnik aborcji na Łotwie spadł z 44 886 w 1991 r. (w stosunku do 34 633 narodzin) do 7 tys. w roku 2011.
* * *
Na kryzys cywilizacji trzeba odpowiedzieć cywilizacją miłości, opartą na uniwersalnych wartościach pokoju, solidarności i wolności, które znajdują pełne urzeczywistnienie w Chrystusie.
Jan Paweł II
List apostolski „Tertio millennio adveniente”, 1994 r.
Krótko
Ojciec Święty wyraził zgodę na ogłoszenie heroiczności cnót Marty Robin, mistyczki i stygmatyczki oraz siedmiorga innych sług Bożych. Dekret w tej sprawie Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała 7 listopada br. Do beatyfikacji potrzebne będzie jeszcze uznanie cudów za ich wstawiennictwem.
Papież Franciszek potwierdził wydane w 1966 r., jeszcze przez Pawła VI, normy prawne dotyczące ustępowania biskupów z urzędu po osiągnięciu przez nich 75. roku życia.
W USA wybory parlamentarne wygrali Republikanie. Zdobyli przewagę w Senacie i powiększyli ją w Izbie Reprezentantów. Demokratycznego prezydenta Baracka Obamę popiera tylko 40 proc. Amerykanów.
Na uwolnienie 200 uczennic porwanych kilka miesięcy temu przez terrorystów z Boko Haram nie ma już szans. Przywódca ugrupowania poinformował, że „wszystkie przeszły na islam i wyszły za mąż”.
Jean-Claude Juncker - nowy przewodniczący Komisji Europejskiej odbył pierwszą wizytę zagraniczną - udał się na Ukrainę.
Francja na razie nie przekaże Rosji desantowego okrętu Mistral, bo warunki nie zostały spełnione. Tak tłumaczył francuski premier Manuel Valls.
Aleksiej Dewotczenko - aktor, znany przeciwnik polityki Putina, został znaleziony martwy w swoim domu. Policja podejrzewa morderstwo.
Władimir Putin podczas spotkania z młodymi historykami stwierdził, oceniając pakt Ribbentrop-Mołotow, że Polska dostała to, na co zasłużyła.
Rosjanie umieścili na granicy z Ukrainą pociski balistyczne o zasięgu 500 km. Rosja uznała także niby-wybory w Doniecku i Ługańsku, organizowane przez separatystów, co jest równoznaczne ze złamaniem porozumienia zawartego przez Rosję i Ukrainę w Mińsku.