Reklama

Sanktuaria

Maryja uratowana z płomieni

Koszycki kościół pw. św. Marii Magdaleny nie jest stary, wybudowany został pod koniec XIX wieku. Jednak kryje w sobie skarb, który przetrwał pożary, wojny i grabieże. To łaskami słynący obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem. Jego historia jest niezwykła i niewiele osób zna koleje losu cudownego wizerunku Maryi. W tej historii jest mowa o pożarze, Żydzie ratującym obraz i cudach, które miały miejsce w koszyckim kościele

Niedziela kielecka 3/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

sanktuarium

Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem

Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koszyce pod koniec XIV wieku były miastem, prawa magdeburskie nadała im Elżbieta Łokietkówna w 1374 r. przez co „zrównała swobodami Koszyce z Krakowem”. Król Władysław Jagiełło w 1421 r. nadał Koszycom 6-dniowe jarmarki na św. Marię Magdalenę – patronkę miejscowego kościoła. Pierwszy drewniany kościół został wybudowany prawdopodobnie w czasach, gdy osada otrzymała prawa miejskie, czyli pod koniec XIV wieku. Około 1582 r. drewniany kościółek spłonął. Odbudowany został przed 1595 r. Kościółek był filią parafii Witów, skąd przyjeżdżał ksiądz, by odprawiać nabożeństwa. Koszyce wielokrotnie były niszczone przez pożary, wojsko szwedzkie w 1665 r., a w latach 1795-1809 przez wojska austriackie. Po powstaniu styczniowym miasteczko utraciło prawa miejskie. Po wybudowaniu czwartego już drewnianego kościoła, biskup kielecki Wojciech Górski erygował w 1815 r. parafię. Kościół był duży, gdyż mieściło się w nim aż siedem ołtarzy. Jednak i ta świątynia nie przetrwała do naszych czasów, spłonęła wraz z okolicznymi budynkami w pożarze w 1880 r. „Dnia 27 maja 1880 r. zgorzało miasteczko Koszyce wraz z kościołem” – wspomina ks. Wiśniewski, cytując wcześniejsze kroniki. Z ofiar parafian i staraniem ks. proboszcza Antoniego Budkiewicza w latach 1881-1887 wzniesiono obecny kościół – murowany, jednonawowy. Świątynię konsekrował bp Tomasz Kuliński 22 maja 1887 r.

Maryja z Dzieciątkiem

Reklama

W swojej książce „Sanktuaria Diecezji Kieleckiej”, w wykazie sanktuariów zapomnianych ks. Władysław Łydka wymienił koszycki kościół, a w nim obraz „Matki Bożej Szkaplerznej”. Ten zacny kapłan pomylił się, w Koszycach nie ma takiego wizerunku Maryi, jest natomiast obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Warto więc odwiedzać kościoły naszej diecezji, by na nowo odkrywać historię obrazów oraz prostować mylne informacje. Kościół w Koszycach mimo iż jest stosunkowo młody, kryje w sobie wiele skarbów, jest wśród nich wspomniany cudowny wizerunek Maryi. Jednak ks. Wiśniewski, znany miłośnik historii i zapalony tropiciel cudowności i wspaniałości, niezwykły skrupulant, który przepisywał epitafia nagrobne, odwiedzając kościół w Koszycach, o obrazie Maryi napisał tylko kilka słów: „W głównym ołtarzu mieści się starożytny obraz Najświętszej Maryi Panny przyodzianej w płaszcz, dzierżącej na kolanach Boskie Dziecię”. Ten zapalony miłośnik sztuki sakralnej nie wspomniał nic o wyglądzie Maryi, o historii obrazu, o wotach składanych przez wiernych i szybko przeszedł do opisania wyglądu świątyni. Trochę to dziwne, że nie dociekał, dlaczego obraz u dołu ma popękaną malaturę, jakby go wyciągnięto z gorącego pieca. Nie zapytał o to osoby, która go oprowadzała po koszyckiej świątyni, więc nie otrzymał odpowiedzi. My zapytaliśmy i usłyszeliśmy taką opowieść.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rabin ratujący Maryję

Ks. proboszcz Adam Pawlik stojąc przy obrazie, mówi: – Proszę zobaczyć, tutaj na dolnej części obrazu, mimo renowacji, widać popękaną farbę. To ślad po pożarze, z którego obraz został wyniesiony. Maryję uratował Żyd”. Tę historię przytacza Paweł Staniszewski, opierając się na przekazach ustnych okolicznych mieszkańców. Obraz Maryi z Dzieciątkiem pochodzący z połowy XVII wieku przybył do Koszyc prawdopodobnie z Witowa. Początkowo znajdował się w drewnianej kaplicy pw. Świętego Krzyża, do której raz w tygodniu w niedzielę przychodził proboszcz Witowski, by odprawiać Mszę św. Jak pisze ks. Wiśniewski: „Przy szpitalu była konsekrowana kaplica pod wezwaniem św. Krzyża. W kaplicy znajdowały się dwa ołtarze, z tego jeden bez obrazu”. Pewnego dnia wybuchł pożar. Cała kaplica stanęła w ogniu. Nie wiadomo, czy ktoś był w pobliżu, czy ktoś ratował kaplicę i gasił ogień. Według mieszkańców, miejscowy rabin żydowski widząc płonącą kaplicę, wskoczył do niej i zabrał obraz Madonny z Dzieciątkiem, który już zaczął się palić. Dalsza historia obrazu nie jest do końca znana. Zapewne przechodził z rąk do rąk, z ojca na syna. Po wielu latach obraz Matki Bożej Łaskawej Koszyckiej został odnaleziony przez jednego z proboszczów w pewnym gospodarstwie w Koszycach i tak trafił do koszyckiego kościoła. Tu otoczony czcią wiernych, dotrwał do naszych czasów.

Otoczona czcią

Reklama

Koszyce w przeszłości były prężnym miastem, z wieloma cechami, mimo wielu klęsk, które je dotknęły, wciąż się odradzały.

W XVII wieku – a więc wtedy gdy w Koszycach znajdował się obraz Maryi z Dzieciątkiem, istniało w Koszycach Bractwo św. Anny „kosztem Milewskiego i obywateli koszyckich w 1623 r. wprowadzone i przez bpa Szyszkowskiego aprobowane”. Przy kościele parafialnym w Koszycach istniało także Bractwo Najświętszej Maryi Panny, czyli Literackie. Na jego uposażenie składały się pola leżące między polami mieszczan oraz dwa ogrody, z których otrzymywali roczny dochód, przeznaczony na „światło” do ołtarza Najświętszej Marii Panny, a także ks. Jana z Koszyc. Za wynagrodzenie, które otrzymywał, był zobowiązany śpiewać Mszę św. poranną o Najświętszej Maryi Pannie, w poszczególne określone niedziele i święta, przy udziale Bractwa Literackiego. Uposażenie otrzymywał ksiądz również od bractw cechowych: szewców, piekarzy, sukienników, za co raz w tygodniu odprawiał Mszę św. przy ołtarzu cechu. Drugiego kapłana utrzymywały inne bractwa. Miał on odprawiać oficjum za zmarłych członków tych bractw, razem ze Mszą św. śpiewaną za zmarłych. Z zaleceń powizytacyjnych bp. Kunickiego wynika, że w kościele mają prawo odprawiać tylko kapłani wyświęceni w Tarnowie i stamtąd przysłani „niechaj oni w poszczególne dni tygodnia odprawiają Msze św. i zanoszą Komunie świętą chorym”.

Skarby kościoła w Koszycach

Reklama

Obraz Maryi z Dzieciątkiem nadal jest otoczony czcią, o czym świadczą liczne wota, które przetrwały pożary i grabieże oraz wojenne zawieruchy. Przechowywane są w sejfie. Ksiądz Proboszcz pokazuje wota, które są wykonane w kształcie serc, a także nóg, co świadczyć może, że ich ofiarodawcy zostali uzdrowieni z ciężkich chorób. Do naszych czasów nie przetrwały kroniki z zapisami o cudach i łaskach, których doznali tutaj wierni, jednak historia obrazu Maryi świadczyć może o wielkim kulcie, który mu towarzyszył. Obraz był poddany renowacji w 1939 r. tuż przed wojną. Osoby, które go odnawiały, nie mogły albo też nie chciały zamalować popękanej farby, która odkształciła się pod wpływem temperatury. Może to i dobrze, że tak się stało, i że dzisiaj słuchając opowieści o pożarze i Żydzie ratującym obraz, jesteśmy przekonani, że tak właśnie było.

W kościele jest jeszcze kilka obrazów, które mogą zachwycić, ot choćby ten z bocznego ołtarza. Widać na nim św. Stanisława, który za chwilę zginie z rąk króla, albo tajemnicza ikona zawieszona na ścianie kościoła. Odnaleziona na plebanii i odnowiona, jest ozdobą świątyni.

Warto uklęknąć przed cudownym obrazem Maryi z Dzieciątkiem, który został uratowany z pożaru. Może i my potrzebujemy pomocy, aby się z jakiegoś pożaru uratować...

2015-01-16 10:56

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafianie dbają o sanktuarium

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 14/2018, str. I

[ TEMATY ]

sanktuarium

Karolina Krasowska

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

W drugą Niedzielę Wielkanocną w Kościele katolickim obchodzimy Święto Miłosierdzia Bożego, ustanowione w 2000 r. przez św. Jana Pawła II. W naszej diecezji z kultem Bożego Miłosierdzia związane jest diecezjalne sanktuarium w Świebodzinie, konsekrowane przez bp. Stefana Regmunta w 2008 r.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie jest jednym z ośmiu sanktuariów w naszej diecezji. Powstało z inicjatywy śp. ks. prał. Sylwestra Zawadzkiego, pomysłodawcy i realizatora budowy pomnika Chrystusa Króla w Świebodzinie. Niedawno zakończyły się prace remontowe przy świątyni, które trwały przez ostatnie dwa lata. W ich trakcie została odnowiona elewacja, a także poszycie dachowe sanktuarium. Wszystko było możliwe dzięki wielkiej ofiarności parafian. – W tej chwili dach jest całkowicie nowy, zarówno na sanktuarium, jak i na plebanii. Jest on zrobiony z blachy aluminiowej oryginalnej włoskiej produkcji. Prace przy dachu i elewacji kościoła były wykonywane równocześnie przez dwie profesjonalne firmy z Obry i Kopanicy. Dzięki temu na przestrzeni ostatnich dwóch lat został przeprowadzony kapitalny remont na zewnątrz naszej świątyni – opowiada ks. Jan Romaniuk, kustosz sanktuarium. – Jesteśmy bezpieczni, ponieważ dalsza degradacja i niszczenie wewnątrz kościoła już nie postępuje. Dziękuję Panu Bogu i wiernym za wsparcie i ofiary, dzięki którym udało się wykonać remont – dodaje kustosz, który wyjaśnia, że to nie koniec prac przy sanktuarium. Czeka je jeszcze m.in. wymiana witraży, które uległy uszkodzeniu pod wpływem wysokiej temperatury powietrza; naprawa bądź wymiana nagłośnienia, a także odmalowanie wnętrza kościoła, ponieważ w wyniku wcześniejszych zacieków w niektórych miejscach pojawił się grzyb. Na ukończeniu są natomiast prace przy elewacji i odwodnieniu plebanii, która w ubiegłym roku została dwukrotnie zalana.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków za użytkowanie kościoła

2025-04-05 10:52

[ TEMATY ]

Kraków

pl.wikipedia.org

Miasto Kraków przekazało Archidiecezji Krakowskiej kościół św. Łazarza przy ul. Kopernika w odpłatne użytkowanie. Od kwietnia strona kościelna będzie płacić czynsz w wysokości blisko 15 tysięcy złotych, a także pokrywać koszty mediów.

Zabytkowy, XVII-wieczny kościół św. Łazarza (pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) mieszczący się przy ul. Kopernika 19 przez ostatnie lata pełnił funkcję posługi duchowej dla pacjentów okolicznych klinik szpitalnych i ich bliskich, nie był kościołem parafialnym. W 2019 roku stał się własnością Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję