Reklama

Niedziela Sosnowiecka

To był rok, dobry rok!

Niedziela sosnowiecka 5/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

nagroda

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Rozdanie nagród Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz

Rozdanie nagród Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początek nowego roku to zwykle czas podsumowań, bilansów i refleksji nad tym, co za nami, ale również czas planów i postanowień. W takim klimacie w styczniu odbyły się spotkania samorządowców, najpierw w Będzinie, a potem w Siewierzu, w których, oprócz władz samorządowych z całego regionu, wziął także udział ordynariusz naszej diecezji, bp Grzegorz Kaszak

Prężnie działające samorządy mogły zaprezentować najważniejsze dokonania, przedsięwzięcia, inwestycje, działania społeczne, promocyjne i kulturalne mające miejsce w Gminie Siewierz oraz mieście Będzin. Noworoczne spotkania były także okazją do złożenia życzeń na 2015 r. i do odznaczenia medalami zasłużonych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Za zasługi

Reklama

W Siewierzu tradycyjnie przyznano wyjątkowe nagrody „Magnum Meritum pro Regionis et Urbis Sevioris”, które powędrowały do zasłużonych mieszkańców i organizacji. Wcześniej jednak pięknym śpiewem uroczystość okrasił zespół „Sonitus”, wykonując utwory: „Ave Maria”, „Adeste fideles” i „Alleluja”. Następnie głos zabrał burmistrz Zdzisław Banaś, który powitał przybyłych na spotkanie gości, po czym zaprezentował najważniejsze dokonania 2014 r. na terenie Gminy Siewierz. Medalami „Za długoletnią służbę” zostali odznaczeni pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Siewierz oraz PW. Promag Sp. z o.o. Na noworoczne spotkanie samorządowców w Siewierzu złożyła się także: ceremonia wręczenia burmistrzowi miasta i gminy Siewierz Zdzisławowi Banasiowi odznaczenia Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla sportu”.

Statuetki za kulturę

Nagrody „Magnum Meritum pro Regionis et Urbis Sevioris” przyznawane są przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz każdego roku. Ich celem jest promowanie postaw godnych naśladowania oraz osób wnoszących nowe wartości w rozwój Miasta i Gminy w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury oraz twórczości artystycznej. Tym zaszczytnym wyróżnieniem został odznaczony burmistrz partnerskiego miasta Edeleny na Węgrzech, Oszkár Molnár, z którym współpraca została nawiązana w 2005 r. i stale się rozwija, obejmując coraz to nowe obszary działania, przy czym zawsze dużą rolę odgrywało i nadal ma duże znaczenie wzajemne poznanie kultury i historycznej spuścizny. Statuetką uhonorowana została także dr n. med. Grażyna Rzepecka, mocno zaangażowana w walkę z chorobami i cierpieniem, lekarz czuły na niedolę ludzi chorych. Nagrodę przyznano również Chorągwi Rycerskiej Księstwa Siewierskiego – stowarzyszeniu, które powstało w 2005 r. i z wielkim zaangażowaniem propaguje kulturę materialną i wiedzę historyczną o średniowiecznej Polsce i Europie, a także promuje tradycje rycerskie Księstwa Siewierskiego.

W gronie laureatów

„Niedzielę Sosnowiecką” szczególnie uradowała nagroda „Magnum Meritum pro Regionis et Urbis Sevioris” dla Ireny Kmiecik z Siewierza, która współpracuje z naszym tygodnikiem, a od wielu lat, z pasją i zaangażowaniem zajmuje się działaniami w sferze upowszechniania lokalnej kultury. Począwszy od 1973 r., kiedy to rozpoczęła pracę w siewierskim Liceum, połączoną z prężną działalnością wśród młodzieży, nie ustaje do dnia dzisiejszego w swoich działaniach skupionych wokół upowszechniania kultury, kultywowania tradycji i aktywnego wspierania amatorskiej twórczości artystycznej. Pod kierownictwem Ireny Kmiecik młodzież z siewierskiego Liceum z dużymi sukcesami występowała na deskach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Siewierzu, wystawiając sztuki teatralne i bajki dla dzieci. W wielu młodych ludziach zaszczepiła miłość do sztuki, wielu spośród ówczesnych wykonawców zajmuje się obecnie, w dorosłym już życiu, działalnością artystyczną. Jest autorką ponad stu scenariuszy oraz programów związanych z uroczystościami państwowymi i lokalnymi. Przygotowała m.in. inscenizację historyczną na temat nadania Siewierzowi praw miejskich, jest współautorką monografii o siewierskim Liceum. Działa w klubie poezji, prozy i malarstwa „Severiana”, stale uczestniczy w pracach jury konkursów poświęconych poezji, recytacji i piosenki obcojęzycznej. Od 20 lat współpracuje z Kołem Łowieckim „Ryś” w Siewierzu, spisując historię koła i jego członków, która jest wydawana w formie biuletynu. Brała aktywny udział w organizacji obchodów 65-lecia Koła Łowieckiego „Orlik” w Siewierzu oraz jubileuszu 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego. Nie mniej ważnym rozdziałem w społecznej aktywności Ireny Kmiecik jest działalność we wspólnocie parafialnej na osiedlu Zachód w Siewierzu. Zorganizowała Zespół Małych Form Teatralnych i z dużym powodzeniem prezentuje jego dorobek społeczności lokalnej. Jest współzałożycielką chóru parafialnego „Barka”, pisze teksty do kroniki chóru. Przez 9 lat działalności zorganizowała ok. 30 programów artystycznych poświęconych św. Janowi Pawłowi II. Przygotowuje Drogę Krzyżową ulicami osiedla Zachód w Wielki Piątek, współorganizuje orszak Trzech Króli w Siewierzu. Irena Kmiecik współpracuje również z dziećmi i ich opiekunami skupionymi w Stowarzyszeniu Bank Życzliwych Serc, jest pomysłodawczynią nagród „Anielskiego Wiktora”, przyznawanych ludziom wspierającym stowarzyszenie. Jako autorka niezwykłego kompendium wiedzy o aniołach – książki pt. „Uczyń Aniołów swymi przyjaciółmi” otworzyła przed czytelnikami niezwykły świat aniołów i spraw czasem trudnych do zrozumienia. Nie ustając ani na chwilę w swych poczynaniach Irena Kmiecik jest autorką coraz to nowych artystycznych przedsięwzięć, które wzbogacają życie kulturalne gminy.

2015-01-29 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagroda ks. im. bp Romana Andrzejewskiego

[ TEMATY ]

nagroda

solidarnawies.pl

Nagroda im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego

Nagroda im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego

W czasie posiedzenia Kapituły Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego w budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, z udziałem honorowego przewodniczącego Kapituły, ks. bp. Artura G. Mizińskiego, Sekretarza Generalnego KEP – postanowiono, że Nagrodę za rok 2021 otrzyma:Ks. prałat Czesław Sadłowski długoletni proboszcz parafii w Zbroszy Dużej.

Ksiądz Sadłowski w latach 60 i 70 ubiegłego wieku w Zbroszy Dużej koło Grójca na Mazowszu, razem z miejscowymi rolnikami, prowadził nieustępliwą walkę z władzami komunistycznymi o budowę kościoła. Stała się ona symbolem zmagań o prawa ludzi do wyznawania w sposób wolny swojej wiary.
CZYTAJ DALEJ

Zakon Maltański na Ukrainie: 4 miliony osób objętych pomocą

2025-09-23 17:31

[ TEMATY ]

pomoc

Ukraina

Zakon Maltański

4 miliony

Vatican Media

Wielki Szpitalnik Zakonu Maltańskiego, Josef D. Blotz

Wielki Szpitalnik Zakonu Maltańskiego, Josef D. Blotz

Ludzie na Ukrainie muszą otrzymać pomoc, aby poradzić sobie ze skutkami wojny, fizycznymi i psychicznymi. I to stara się zapewniać od początku Suwerenny Zakon Maltański. O wsparciu Ukraińców mówi mediom watykańskim Wielki Szpitalnik Zakonu Maltańskiego, Josef D. Blotz, który w zeszłym tygodniu odbył wizytę na Ukrainie.

Obecny na terytorium Ukrainy od ponad 30 lat Zakon Maltański uruchomił już w lutym 2022 roku - kiedy wybuchła wojna na pełną skalę na Ukrainie - skoordynowaną akcję wszystkich swoich Stowarzyszeń, Korpusów Ratunkowych oraz około 1000 wolontariuszy (zarówno zagranicznych, jak i ukraińskich), aby zapewnić pomoc medyczną, społeczną i psychologiczną, a także bezpieczne schronienie dla osób przesiedlonych w swoim kraju i do krajów sąsiednich. Wsparciem objęto około 4 miliony osób.
CZYTAJ DALEJ

Święta Rita w sercu wiernych z Góry

2025-09-23 22:05

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Wiesław Mąkosa przy figurze św. Rity

Ks. Wiesław Mąkosa przy figurze św. Rity

W parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze coraz mocniej szerzy się kult św. Rity. 22 września minął rok, kiedy zainaugurowano nabożeństwa ku czci świętej z Cascii. Dziś już św. Rita ma swoją kapliczkę w Górze.

Pierwsze nabożeństwo do św. Rity odbyło się 22 września 2024 roku. - Miałem taką potrzebę serca - mówi ks. Wiesław Mąkosa, wikariusz, dodając: - Zaproponowałem księdzu proboszczowi Henrykowi Wachowiakowi, aby takie nabożeństwo odbywało się w naszej parafii. Zgodził się bez zastanowienia. Była to dla mnie wielka radość, zwłaszcza, że wtedy byłem nowym księdzem w parafii, bo zaledwie kilkanaście dni wcześniej tutaj przybyłem. Nabożeństwo cieszy się dużym zainteresowaniem, bo przychodzi około 120 osób, nie tylko z naszej parafii. Na każde nabożeństwo kupuję róże, które wierni zabierają po poświęceniu i po nabożeństwie do domu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję