Audiencja Generalna
Zrodzenie dziecka nie jest pomyłką!
Z protestem przeciw cierpieniom znoszonym przez dzieci na skutek zaniedbań strukturalnych współczesnego świata wystąpił Ojciec Święty podczas audiencji generalnej 8 kwietnia br. Stanowczo sprzeciwił się opiniom, jakoby zrodzenie dzieci było pomyłką. – To haniebne! Nie zrzucajmy na dzieci naszych win! Dzieci nigdy nie są pomyłką – powiedział papież Franciszek. – Cóż czynimy z uroczystych deklaracji praw człowieka i dziecka, jeśli następnie karzemy dzieci za błędy dorosłych? – pytał.
Ojciec Święty zaapelował o zmianę tej sytuacji. – Każde dziecko marginalizowane, porzucone, żyjące i żebrzące na ulicy, z wszelkimi nielegalnymi dochodami, bez szkoły, bez opieki medycznej to wołanie wznoszące się do Boga, oskarżające zbudowany przez nas system – powiedział. Dodał, że także w krajach bogatych wiele dzieci przeżywa dramaty z powodu kryzysu rodziny, pustki edukacyjnej lub czasami nieludzkich warunków życia. – Jednak żadne z tych dzieci nie jest zapomniane przez Ojca w niebie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
(KAI)
Nadzwyczajny jubileusz miłosierdzia
Droga łącząca Boga z człowiekiem
Reklama
Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia został oficjalnie ogłoszony przez papieża Franciszka 11 kwietnia br. bullą „Misericordiae vultus”, w której szczegółowo wyjaśnił motywy ogłoszenia tego czasu łaski oraz napisał o nadziejach, które z nim wiąże. Jubileusz rozpocznie się 8 grudnia 2015 r., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, jednocześnie będzie to 50. rocznica zakończenia Soboru Watykańskiego II. Zakończy się 20 listopada 2016 r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.
Bulla zapowiada, że w niedzielę po 8 grudnia br. będą otwarte Święte Drzwi we wszystkich katedrach świata oraz – co jest nowością – „w sanktuariach, miejscach nawiedzanych przez wielu pielgrzymów, którzy właśnie tam bardzo często doświadczają w sercu łaski i znajdują drogę do nawrócenia”. Decyzję wyboru tych szczególnych miejsc Ojciec Święty pozostawił ordynariuszom. Papież zapowiedział posłanie w świat w Wielkim Poście 2016 r. „misjonarzy miłosierdzia”. Będą to „kapłani, którym udzielę władzy przebaczenia grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej, aby podkreślić wielkość ich posłania” – napisał Ojciec Święty. Szerokim echem odbiło się również zawarte w bulli wezwanie do nawrócenia tych, którzy stoją z daleka od Boga, szczególnie członków grup przestępczych. Ojciec Święty bardzo mocno napiętnował korupcję, bo „jest uporczywym trwaniem w grzechu, który chce zastąpić Boga iluzją pieniądza jako formy władzy”. Na koniec Papież wskazał na uniwersalny, przekraczający granice Kościoła aspekt miłosierdzia pozwalający „wejść w relacje z judaizmem i z islamem, które to religie uważają miłosierdzie jako jeden z najistotniejszych atrybutów Boga”.
Reklama
Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia będzie 29. oficjalnym Jubileuszem w historii Kościoła. Pierwszy został ogłoszony w 1300 r. przez papieża Bonifacego VIII. Ostatni, którym św. Jan Paweł II wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie, przeżywaliśmy w roku 2000.
(RV)
Ojciec Święty do Polaków
Radość Zmartwychwstania
Serdeczne pozdrowienie kieruję do wszystkich Polaków. Drodzy bracia i siostry, w tym wielkanocnym okresie życzę wam, aby pokój i radość zmartwychwstania naszego Pana były zawsze obecne w każdym i w każdej z was, w waszych rodzinach i wspólnotach. Dziękuję wam za życzenia, wyrazy duchowej bliskości, które napłynęły z okazji świąt Wielkiej Nocy. Zawierzam się waszym modlitwom i odwzajemniam je, prosząc Pana, aby darzył was obfitymi łaskami i błogosławieństwem. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Audiencja generalna, 8 kwietnia 2015 r.
(RV)
Dla bezdomnych
Papieskie prezenty
Podobnie jak w ubiegłym roku, 300 rzymskich bezdomnych otrzymało od papieża Franciszka w Wielki Piątek prezent wielkanocny. Jak donoszą włoskie media, złożyły się na niego: list z życzeniami, papieski portret i 50 euro. W imieniu Ojca Świętego prezenty bezdomnym z okolic Watykanu i dwóch rzymskich dworców rozdawali w Wielki Piątek późnym wieczorem – w czasie, gdy papież Franciszek przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum – papieski jałmużnik abp Konrad Krajewski oraz kierownik jego biura ks. Diego Giovanni Ravelli.
(KAI)
Telefon na Antarktykę
Papież dzwoni na peryferie
W Wielką Sobotę Ojciec Święty postanowił zrobić niespodziankę argentyńskim żołnierzom stacjonującym w bazie wojskowej Marambio w Antarktyce. Papież zadzwonił do nich w południe, ale na Półwyspie Antarktycznym była 7 rano. Odebrał oficer dyżurny Gabriel Almada i, jak zwykle w takich wypadkach, nie chciał wierzyć własnym uszom. Za jego pośrednictwem Franciszek złożył świąteczne życzenia żołnierzom i ich bliskim. – Z radości nie mogłem powstrzymać łez, nigdy tego nie zapomnę – opowiadał mediom argentyński żołnierz.
(RV)
Z twittera papieża Franciszka
Panie, daj nam dar łez, abyśmy płakali nad naszymi grzechami i otrzymali Twoje przebaczenie.