Ideą listu, o którym mówił biskupom bp Jan Wątroba, jest ukazanie piękna małżeństwa i rodziny oraz piękna samego sakramentu małżeństwa. - To, co musi niepokoić, to lekceważenie sakramentalnego wymiaru małżeństwa. Wiele osób młodych, nawet wierzących i praktykujących, nie widzi wartości w samym sakramencie, nie widzi konieczności, aby wiązać się w ten sposób. Owszem, żyją razem, ale zapomnieli co daje ten sakrament - mówił bp Wątroba. I to piękno chcą przypomnieć wiernym biskupi, w liście, który w kościołach zostanie odczytany w Niedzielę Świętej Rodziny, 28 grudnia. - Chcemy pokazać piękno sakramentu, piękno miłości, która jest źródłem szczęścia małżeńskiego i potrzebę czuwania, aby nic z tego piękna nie uronić - wyjaśnił.
Będzie to zasadnicza myśl listu, choć ostateczna forma i treść nie zostały jeszcze ustalone. Biskupi po dyskusji zdecydowali, że poczekają jeszcze z redakcją na głos ze Stolicy Apostolskiej, po trwającym właśnie synodzie o rodzinie. - Wypada w liście o tak aktualnej tematyce uwzględnić myśli i sugestie po synodzie - wyjaśnił bp Wątroba. Po uwzględnieniu tych wątków powstanie kolejny projekt, który drogą elektroniczną zostanie rozesłany do biskupów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Drugim punktem wystąpienia bp. Wątroby było podsumowanie spotkania różnych ruchów prorodzinnych, które odbyło się w siedzibie Episkopatu.
Reklama
Jak mówi bp Wątroba, bardzo cenne są inicjatywy na rzecz życia i rodziny, jednocześnie widoczna jest potrzeba dialogu i spotkania. - Chodzi o to, aby ci, którzy podejmują tak piękne i ważne inicjatywy w tej dziedzinie, mogli się podzielić swoimi doświadczeniami, a jednocześnie, aby była możliwość koordynowania tego typu działań - powiedział.
Jak dodał, nie chodzi o narzucanie zdania biskupów na ten temat i jakąkolwiek centralizację. - Piękno jest już w samej różnorodności tych działań. Jest jednak potrzeba koordynowania ich, aby wzmocnić głos ludzi wierzących świeckich, bo chodzi o inicjatywy oddolne stowarzyszeń zrzeszających ludzi świeckich - podkreślił. Poinformował przy tym, że Rada ds. Rodziny jest gotowa pomagać, koordynować i jednocześnie czuwać nad tym, by kierunek tych działań był prawidłowy.
Zdaniem przewodniczącego Rady ds. Rodziny, w Polsce jest bardzo dużo prorodzinnych inicjatyw, takich jak np. Marsze dla życia, jednak z ich jakością bywa różnie. Choć, jak dodał, "wszystkie one wynikają z autentycznej troski o rodzinę i małżeństwo". Biskup zachęcił także, by wśród ważnych inicjatyw prorodzinnych, które odbędą się w najbliższym czasie, zwrócić uwagę na Kongres Rodzin. Zaplanowano go w pierwszej połowie 2015 r.