Reklama

Aspekty

1000 wydań „Aspektów”

Zapiski z „aspektowego” archiwum

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 22/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

Niedziela

Archiwum „Aspektów”

Jedno z pierwszych spotkań redakcyjnych w 1996 r.

Jedno z pierwszych spotkań redakcyjnych w 1996 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ukazał się właśnie tysięczny numer Pisma Diecezjalnego „Aspekty”, które od 1996 r. wydawane jest jako wkładka do Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Przed tygodniem opublikowaliśmy na naszych łamach informację o chorobie i rezygnacji z urzędu naszego biskupa diecezjalnego Stefana Regmunta. 1000. wydanie miało zatem szczególny temat i skłaniało nas do jeszcze większej refleksji i modlitwy za naszego Biskupa. Dziś chcemy przyglądnąć się tej naszej „aspektowej” historii pisanej „niedzielnymi” wierszami.

Czas historii sprawił, że „Aspekty” stały się diecezjalnym dodatkiem do Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Pierwszy numer ukazał się 31 marca 1996 r. W słowie od redaktora czytamy: „Potrzebą chwili stało się, by ta forma diecezjalnej pracy ewangelizacyjnej nabrała dziś przyspieszenia. Decyzją Księdza Biskupa Ordynariusza została podjęta współpraca ze znanym i cenionym w całej Polsce tygodnikiem «Niedziela»”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Umowa

16 lutego 1996 r. została zawarta umowa pomiędzy Kurią Metropolitalną w Częstochowie, wydawcą Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, reprezentowaną przez ks. dr. Ireneusza Skubisia, a Kurią Diecezjalną Zielonogórsko-Gorzowską, reprezentowaną przez ks. inf. Mieczysława Marszalika. Przedmiotem umowy była zielonogórsko-gorzowska edycja „Niedzieli”, która zachowywała dotychczasowy tytuł diecezjalnego miesięcznika „Aspekty”. Redakcja zielonogórsko-gorzowskiej edycji od początku mieści się przy pl. Powstańców Wielkopolskich 2 w Zielonej Górze.

Pierwsze spotkania

16 lutego odbyło się w Kurii Biskupiej w Zielonej Górze pierwsze spotkanie redakcji „niedzielnych” „Aspektów”. Uczestniczyli w nim: ks. Eugeniusz Jankiewicz, ks. Jan Romaniuk, ks. Andrzej Draguła, Kazimierz Marcinkiewicz, Elżbieta Grudzińska, Dariusz Świdkiewicz, Lilla Wójkiewicz i Zofia Wyrzykowska. W trakcie spotkania zostały przedstawione koncepcje współpracy z redakcją w Częstochowie oraz formy promocji czasopisma w naszej diecezji. W szczególności zaplanowano teksty do druku w pierwszych numerach, począwszy od 31 marca 1996 r.

Reklama

Ks. Eugeniusz Jankiewicz – redaktor naczelny „Aspektów” z wielką serdecznością zachęcał zespół do podejmowania wszelkiej aktywności mającej na celu właściwy i owocny proces ewangelizacji przez prasę diecezjalną.

3 marca 1996 r. odbyło się kolejne spotkanie redakcji „Aspektów”. Tym razem, w nieco większym składzie, redaktorzy spotkali się w Gorzowie. W jego trakcie wszyscy uczyli się pisania felietonów.

Pierwsza konferencja prasowa

15 marca 1996 r. o godz. 12 w Sali nad Księgarnią św. Antoniego odbyła się pierwsza konferencja prasowa. Zorganizowano ją w celu poinformowania o inicjatywie powstania zielonogórsko-gorzowskiej edycji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Odtąd miesięcznik diecezjalny „Aspekty” ukazywać się będzie jako tygodnik – wkładka do „Niedzieli”. Zebranych powitał ks. Eugeniusz Jankiewicz – redaktor naczelny. W trakcie konferencji poinformowano o wszelkich zmianach związanych z wydawaniem nowych „Aspektów”. Z zaproszonych na konferencję dziennikarzy przybyli przedstawiciele: TV 51 – Zielona Góra, Radia Gorzów, „Gazety Powiatowej” w Świebodzinie, „Gazety Wyborczej” – oddział w Zielonej Górze, „Gazety Lubuskiej” i Telewizji Przewodowej. W Telewizji 51 można było tego dnia zobaczyć fragmenty spotkania, zaś w „Gazecie Lubuskiej” ukazała się relacja ze spotkania.

Kolejne plany

Zaraz po zakończeniu konferencji prasowej zespół redakcyjny spotkał się na kolejnym kolegium redakcyjnym. W jego trakcie omówiono następujące zagadnienia: współpracę z dziennikarzami „Aspektów”, dotychczasowy i planowany kolportaż czasopisma w diecezji i poza nią, treści kolejnych numerów, problem statutu redakcji, sprawy finansowe oraz wolne wnioski.

W trakcie spotkania zaplanowano także terminy i tematy kolejnych spotkań redakcyjnych oraz plany na najbliższy okres. Niezwykle ważna okazała się sprawa właściwej współpracy i organizacji pracy kolporterów „Aspektów”.

Reklama

Kolporter na wagę złota

O tym, jak docierać będzie prasa katolicka do poszczególnych parafii na terenie całej diecezji, dyskutowano wspólnie z kierowcami Kurii Biskupiej, którzy mieli największe doświadczenie w przemieszczaniu się po rozległych jej terenach. Obszar diecezji podzielono wśród pięciu kolporterów, aby można było jak najsprawniej rozwieźć „Niedzielę” z „Aspektami” do wszystkich parafii.

Kierowcy diecezjalni mieli odbierać gazetę każdego tygodnia z drukarni w Kielcach. Wiązało się to z pokonywaniem setek kilometrów. Każdy z kolporterów otrzymał do obsługi prawie 50 parafii. Kierowcy zrobili wszystko co w ich mocy, aby pierwszy numer dotarł na parafie bez problemów.

Gdy zostawiali paczki z gazetami na parafiach, proboszczowie z dużym zainteresowaniem zaglądali do pachnącej świeżością gazety. Niektórzy dodawali, że szkoda starego miesięcznika, ale zobaczymy, jak ludzie przyjmą nowe.

Pierwsze wydanie

No i 31 marca 1996 r. ukazały się nowe „Aspekty”, teraz jako wkładka do Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. W pierwszym wydaniu znalazły się m.in. następujące teksty: list pasterski bp. Adama Dyczkowskiego „Tygodnik «Niedziela» – diecezjalnym tygodnikiem”, o Diecezjalnych Dniach Młodzieży w Zielonej Górze w dniach 30-31 marca, wywiad z ks. kan. Stanisławem Garncarzem – proboszczem parafii katedralnej „Rodzinom potrzeba «Niedzieli»”, wywiad z bp. Adamem Dyczkowskim „«Niedziela» dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej” i inne.

Z tej okazji ks. Eugeniusz Jankiewicz pisał w słowie od redaktora: „Dziesięć lat temu w naszej diecezji podjęte zostało to ważne zadanie Kościoła [wydawania prasy katolickiej] przez zespół młodych ludzi wywodzących się z Duszpasterstwa Akademickiego, tworzących redakcję miesięcznika «Aspekty» z siedzibą w Gorzowie. Dzięki tej społecznej inicjatywie od kilku już lat «Aspekty» były pismem czytanym przez całe rodziny, stając się narzędziem nowej ewangelizacji. 50 lat temu w 1946 r. nasza diecezja wydawała popularny w całym kraju «Tygodnik Katolicki». Potrzebą chwili stało się, by ta forma diecezjalnej pracy ewangelizacyjnej nabrała przyspieszenia. Decyzją Księdza Biskupa Ordynariusza podjęta została współpraca ze znanym i cenionym w całej Polsce Tygodnikiem «Niedziela». Oddając do rąk Czytelników pierwszy numer «Niedzieli» zielonogórsko-gorzowskiej, życzymy sobie, by przysłużyła się ona ożywieniu oraz pogłębieniu świadectwa chrześcijańskiego życia w naszym Kościele diecezjalnym”.

Reklama

Warsztaty dziennikarskie

11 maja 1996 r. odbyły się w Zielonej Górze warsztaty dziennikarskie. Były one skierowane do współpracowników oraz korespondentów pragnących nawiązać współpracę z redakcją. Warsztaty rozpoczęli ks. Eugeniusz Jankiewicz oraz ks. Andrzej Draguła – asystent kościelny „Aspektów”. Jak zapisał nasz redakcyjny kronikarz: „Przyszli dziennikarze wsłuchiwali się z uwagą w to, co przekazywali im «wykwintni» profesjonaliści. Spotkanie cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, że zaplanowano kolejne warsztaty”.

Głogowskie wsparcie

Dotąd redakcja „Aspektów” składała się z redaktorów z Gorzowa i Zielonej Góry oraz korespondentów. Od 20 czerwca 1996 r. grono to zostało zasilone przez głogowski zespół. Jak napisał wówczas ks. Eugeniusz Jankiewicz: „W czwartym miesiącu pracy redakcyjnej przy nowej edycji «Niedzieli» dla naszej diecezji pragniemy podzielić się z naszymi czytelnikami radosną nowiną. Z dniem 20 czerwca do grona zielonogórsko-gorzowskiej rodziny dziennikarskiej związanej z «Aspektami» dołącza nowo powstały głogowski zespół redakcyjny skupiony przy parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski na osiedlu Kopernik. Ufamy, że to nowe wsparcie wychodzące z ważnego dla naszej diecezji ośrodka duszpasterskiego, jakim jest miasto Głogów, pomoże nam odnajdywać coraz skuteczniej drogę w docieraniu do umysłów i serc naszych czytelników”.

Reklama

Częstochowskie prowadzące

Obok redakcji edycji w Zielonej Górze, wraz z zespołami w Gorzowie i Głogowie, „Aspekty” miały od początku także swojego częstochowskiego redaktora prowadzącego. Na samym początku była to Margita Kotas. Później zastąpiła ją Ilona Kisiel.

Bez częstochowskiego redaktora ciężko wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie redakcji. To prowadzący opiekował się i nadal opiekuje tekstami od momentu ich wysłania do Częstochowy aż do chwili wysłania zatwierdzonego wydania do drukarni. Później gazetami zajmowali się kierowcy i kolporterzy. Pod okiem częstochowskich redaktorów prowadzących nasze teksty dojrzewały i nabierały gazetowych rumieńców.

Spotkania redakcyjne

14 września odbyło się znów spotkanie całej redakcji z trzech ośrodków. Gorzów reprezentowali ks. Andrzej Draguła oraz Jerzy Krzyżanowski, Głogów ks. Rafał Zendran i Mariusz Kwiatkowski, Zieloną Górę ks. Eugeniusz Jankiewicz, Dariusz Świdkiewicz oraz Barbara Dziadura. Na spotkanie zostali zaproszeni także ks. Jan Romaniuk i Andrzej Chrzanowski. Zaplanowano pracę redakcji na najbliższe tygodnie oraz zastanawiano się nad kolportażem przez PP „Ruch”.

W zespole redakcyjnym spotkano się także 7 października. Tym razem rozmawiano o przygotowaniu do wizyty w diecezji papieża Jana Pawła II. Wystosowano także list protestacyjny przeciwko nowelizacji ustawy antyaborcyjnej.

Tak wyglądały te pierwsze miesiące „niedzielnych” „Aspektów”. Dziś pragniemy podziękować wszystkim, którzy wówczas podjęli to wielkie dzieło. Trwa ono do dziś, choć zmieniło się bardzo wiele. No może siedziba redakcji jest ta sama. Niech dalej pismo nasze służy sprawie nowej ewangelizacji przez media.

2015-05-28 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezent dla czytelników: jubileuszowy obrazek Matki Bożej Częstochowskiej

W tym tygodniu mamy dla naszych czytelników wyjątkowy obrazek Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski w nowych koronach.

Unikalna pamiątka z okazji 300-lecia koronacji wraz z modlitwą jubileuszową.

CZYTAJ DALEJ

Apostoł ubogich i cierpiących

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Św. Stanisław Kazimierczyk

W dniu jego narodzin odbywało się w Krakowie przeniesienie relikwii św. Stanisława, biskupa męczennika, i stąd nasz Święty otrzymał imię Stanisław. Wiek XV, w którym przyszedł na świat św. Stanisław Kazimierczyk, to „szczęśliwy wiek Krakowa” - wiek świętych, epoka szczególnego rozkwitu życia duchowego i religijnego. O św. Stanisławie Kazimierczyku sługa Boży Jan Paweł II podczas Mszy św. beatyfikacyjnej 18 kwietnia 1993 r. mówił, że był to „żarliwy czciciel Eucharystii, nauczyciel i obrońca prawdy ewangelicznej, wychowawca, przewodnik na drogach życia duchowego, opiekun ubogich. Pamięć o jego świętości żyje i owocuje do dzisiaj. Tej pamięci lud Krakowa, a zwłaszcza lud Kazimierza, dawał wyraz przez modlitwę u jego relikwii nieprzerwanie aż do naszych czasów”. Od samego początku życie Świętego związane było z parafią i kościołem Bożego Ciała na Kazimierzu, do którego regularnie uczęszczał.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: dojrzałość to mądrość życiowa

2024-05-06 07:53

[ TEMATY ]

maturzyści

Bp Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Znakiem piękna Kościoła są żywe parafie, wspólnoty, w których rodzą się inicjatywy duszpasterskie, gdzie ludzie się jednoczą, a nie dzielą – mówił bp Krzysztof Włodarczyk

Znakiem piękna Kościoła są żywe parafie, wspólnoty, w których rodzą się inicjatywy duszpasterskie, gdzie ludzie się jednoczą, a nie dzielą –
mówił bp Krzysztof Włodarczyk

„Dojrzałość to mądrość życiowa, dzięki której mogę dokonywać wyborów zgodnych z Bożym planem” - mówił bp Krzysztof Włodarczyk, błogosławiąc maturzystom z diecezji bydgoskiej.

Msza św. w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy była miejscem modlitwy dla zdających w tym roku egzamin dojrzałości. - Matura z pewnością jest jednym z tych momentów, o których mówimy, że są najważniejszymi w naszym życiu, ale czy na pewno? Powiem przekornie: Pan Jezus nie mówi o tym egzaminie nic - mówił ks. Henryk Stippa, który przewodniczył modlitwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję