Reklama

Głos z Torunia

Korony dla Podgórskiej Pani

22 sierpnia, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej, w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu-Podgórzu uroczystej koronacji wizerunku Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin dokonali abp Stanisław Gądecki, bp Andrzej Suski i o. Robert Nikel OFM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystej Mszy św. koronacyjnej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański, a homilię wygłosił bp Andrzej Suski. Po odczytaniu dekretu koronacyjnego przez ks. prał. Andrzeja Nowickiego, kanclerza Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, nałożenia złotych koron na wizerunek Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin dokonał abp Stanisław Gądecki oraz bp Andrzej Suski i o. Robert Nikel OFM. Korony (zaprojektowane i wykonane przez Andrzeja Bandkowskiego, artystę plastyka z Wrocławia) poświęcił papież Franciszek 29 kwietnia br. w Rzymie (zobacz „Głos z Torunia” nr 21 z 24 maja). Abp Stanisław Gądecki zawierzył rodziny diecezji toruńskiej Matce Bożej Podgórskiej i wyjaśniał sens tego aktu. – Akt zawierzenia ma przybliżyć rzeczywistość do ideału – powiedział i dodał, że Maryja ma służyć jako GPS dla wszystkich polskich rodzin, to znaczy ma je odnaleźć i wskazać kierunek. Taką samą rolę pełni także Kościół, jego zadaniem jest dodawanie odwagi oraz prowadzenie tak jak GPS każdej rodziny. Po koronacji nastąpiło odnowienie przyrzeczeń sakramentu małżeństwa przez małżonków zgromadzonych na uroczystości.

Matka Króla

W homilii bp Andrzej Suski przypomniał, że Maryi przysługuje tytuł Królowej. Dlatego jest przedstawiana w szacie piękna, a wizerunek Matki Bożej Podgórskiej od stuleci słynący łaskami jest ozdobiony koronami ludzkiej czci i wdzięczności. W tym kontekście wyjaśnił, że Maryja żyła w określonym czasie i w konkretnym miejscu, nie chodziła w uroczystych szatach, w jakich można Ją zobaczyć na obrazach. – Życie Matki Jezusowej nie płynęło wśród świetlistych obłoków, po gwiazdach czy kwiatach nie stąpała – mówił Biskup Andrzej. Ona chodziła po ziemi, która raniła stopy. Tak jak wszystkie kobiety izraelskie tamtego czasu ciężko pracowała. – Maryja przy żarnach, Maryja przy piecu, Maryja naprawiająca odzież to jedna strona Jej życia, a druga – to Maryja wyniesiona do godności Matki Bożego Syna. Dlatego jest Ona najświętsza i najczystsza, duchowo najpiękniejsza, niepokalana, jest Królową, Matką Króla. Ten Król służy, jak powiedział kaznodzieja, umywa nogi człowiekowi, pochyla się nad nim, gdy jest w niemocy duchowej i fizycznej, szuka zagubionych i przyciąga wszystkich do siebie. Matka tego Króla służy i uczy służby, troszczy się o każdą rodzinę, która jest gwarantką bytu narodowego oraz sanktuarium życia. Ksiądz Biskup z troską mówił o znaczeniu domu rodzinnego: – Dom rodzinny to przestrzeń zewnętrza, a także wewnętrzna, którą tworzy tajemnica serc, bo ludzie nie tylko mieszkają w domu, oni tworzą dom, żywy dom. Wzajemnie mieszkają w swoich sercach – małżonkowie w dzieciach, dzieci w rodzicach. Stąd tak ważne jest, aby ten dom był budowany na skale, na fundamencie, którym jest Chrystus; aby dom rodzinny był kolebką życia i miłości, wychowywał do odpowiedzialności i troski o życie, aby był czysty, wolny od pornografii, pijaństwa, przemocy, by był bezpiecznym schronieniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wdzięczność i radość

Wdzięczność i radość Kościoła toruńskiego, Prowincji św. Franciszka z Asyżu oraz mieszkańców grodu Kopernika wyraził o. Filemon Janka – prowincjał franciszkańskiej Prowincji św. Franciszka Zakonu Braci Mniejszych w Polsce. Źródłem tej radości jest koronacja wizerunku Matki Bożej Niepokalanej, która wpisuje się w plan, który Bóg realizuje wobec Kościoła lokalnego. O. Filemon Janka OFM pozdrowił i powitał: księży biskupów (seniorów, ordynariuszy, pomocniczych), prowincjałów, wikariuszy (m.in. Prowincji św. Michała Archanioła z Ukrainy), kapłanów zakonnych i diecezjalnych, osoby życia konsekrowanego, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, wojewódzkich z Piotrem Całbeckim, marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego, miejskich z Michałem Zaleskim, prezydentem Torunia, parlamentarzystów oraz licznie zgromadzonych wiernych.

Reklama

Owoc pobożności

Koronacja na Podgórzu jest owocem pobożności zarówno duchownych, jak i świeckich, jest również znakiem wiary w Boga i matczyną opiekę Maryi. Stąd wszystkich Jej czcicieli kustosz o. Robert Nikel OFM zachęcał: – Pełni miłości i wdzięczności do Matki Bożej podejmijmy Jej wezwanie: Zróbcie każdego dnia wszystko, co wam Syn mój powie. Maryjo, obiecujemy, że będziemy każdego dnia nawracać się, by mocniej wierzyć w Ewangelię Twojego Syna i żyć Ewangelią na co dzień tak jak św. Franciszek z Asyżu. Za trud przygotowania wszystkim z serca dziękował. Zaprosił do odwiedzania sanktuarium (por. „Głos z Torunia” nr 34 z 23 sierpnia). Zachęcił także do włączenia się w dzieło modlitwy różańcowej pod nazwą „W rodzinach modlimy się za małżeństwa i rodziny”; jest to duchowy dar dla rodzin z okazji koronacji. Osoby pragnące wspierać małżeństwa i rodziny proszą o umocnienie wiary i miłości, odmawiają codziennie jedną dziesiątkę Różańca oraz modlitwę do Matki Bożej. Po Eucharystii miała miejsce rodzinna biesiada, podczas której odbył się koncert Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Raciążka i zespołu „Greccio” z franciszkańskiego Wyższego Seminarium Duchownego we Wronkach.

Uroczystość poprzedziły rekolekcje, które odbyły się w dniach 15-21 sierpnia pod hasłem: „Maryjo, umacniaj w rodzinach wiarę i miłość”; głosił je o. Łukasz Rosiak, franciszkanin. Program był tak pomyślany, by wszystkie rodziny niezależnie od sytuacji, w jakiej aktualnie się znajdują, znalazły pociechę i nadzieję oraz odczuły wsparcie Kościoła w miejscu, gdzie jest czczona Królowa Rodzin. Stąd każdy dzień rekolekcji miał swój temat przewodni. Do uroczystości przygotowała też 9-miesięczna nowenna odprawiana w pierwsze soboty miesiąca, która rozpoczęła się 6 grudnia 2014 r., a zakończyła się 1 sierpnia.

23 sierpnia, w dniu dziękczynienia za dar koronacji, Mszy św. przewodniczył o. Filemon Janka OFM. Tego dnia wierni w sposób szczególny wpatrywali się w cudowny wizerunek Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin; Jej zawierzali siebie, własne rodziny, a także rodziny z parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz diecezji toruńskiej.

Galeria zdjęć: diecezja-torun.pl

2015-08-27 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koronacja Maryi

[ TEMATY ]

koronacja

Magdalena Miła

Obraz Matki Bożej Dobrej Rady, czczony w Krakowie-Prokocimiu, został przyozdobiony biskupimi koronami. Na skronie Jezusa i Maryi nałożył je abp Marek Jędraszewski metropolita krakowski. Msza św. koronacyjna w kościele pw. Matki Bożej Dobrej Rady połączona była z centralną uroczystością jubileuszu 100-lecia powstania tutejszej wspólnoty parafialnej.

–Maryja daje radę, która staje się radą wszystkich rad. Czyńcie wszystko cokolwiek wam powie mój boski Syn. Czyńcie wszystko, zawsze, wszędzie. A boski Syn mówi kochajcie Boga całym swoim sercem ze wszystkich swoich sił i całą swoją duszą i kochajcie drugiego człowieka jak siebie samego. To mówi Boski Syn Jezus Chrystus. Te dwa przykazania miłości stają się programem dla Jego uczniów, stają się konstytucją Kościoła, nieustannym wyzwaniem dla wszystkich synów i córek Kościoła wszystkich pokoleń i narodów- podkreślił w homilii ks. abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. biskup-nominat Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie i należy do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 podjął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Od 18 grudnia 2009 był zastępcą sekretarza Międzynarodowej Komisji Badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. 26 czerwca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go regensem Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Maryjna trasa w Ogrodach Watykańskich

2024-05-02 19:19

[ TEMATY ]

Watykan

Ogrody Watykańskie

Vatican News/www.vaticannews.va/pl

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Przez cały maj Muzea Watykańskie proponują pielgrzymom maryjny spacer po Ogrodach Watykańskich, połączony z modlitwą o pokój. Można wziąć w nim udział dwa razy w tygodniu: w sobotę rano i w środę po audiencji ogólnej, po uprzedniej rezerwacji - mówi s. Emanuela Edwards, kierownik Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich.

„Maj z Maryją - mówi s. Emanuela - to specjalna wizyta w Ogrodach Watykańskich. Na trasie znajduje się 10 najważniejszych wizerunków maryjnych. W tym czasie, kiedy jest na świecie tak wiele napięć i konfliktów, będziemy się modlić o pokój przed wizerunkami Matki Bożej. W Ogrodach Watykańskich jest w sumie 27 wizerunków Maryi. Mamy więc prawo twierdzić, że są to ogrody maryjne. (…) Wielu papieży dostrzegało ten duchowy wymiar ogrodów. Łączy się w nim piękno natury, fontann, starożytnych zabytków, wizerunków Maryi i świętych, tworząc harmonijną oazę spokoju, w których papieże mogli znaleźć przestrzeń na modlitwę i kontemplację. I rzeczywiście niektórzy papieże, jak Jan Paweł II czy Benedykt XVI, codziennie przychodzili tu na spacer, aby się pomodlić i odpocząć”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję