Reklama

Niedziela w Warszawie

Całkowicie zaufał Opatrzności

Relikwie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego zostały wprowadzone do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. Uroczystość odbyła się w 120. rocznicę śmierci założyciela Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. List do uczestników wydarzenia napisał prezydent Andrzej Duda

Niedziela warszawska 39/2015, str. 4

[ TEMATY ]

święty

Wojciech Łączyński

Relikwie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego zostały wprowadzone do Panteonu Wielkich Polaków

Relikwie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego zostały wprowadzone do Panteonu Wielkich Polaków

Pasterz daje życie. Takim dobrym pasterzem był Zygmunt Szczęsny Feliński – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. w podziemiach wilanowskiej świątyni.

Razem z Metropolitą Warszawskim Eucharystię sprawowało kilkudziesięciu kapłanów z całego kraju. W Liturgii licznie uczestniczyli przedstawiciele zakonów na czele z siostrami Franciszkankami Rodziny Maryi, poczty sztandarowe wspólnot działających przy parafiach oraz reprezentacje szkół, a także wierni szczególnie czczący Świętego Arcybiskupa.

Ks. Zygmunt Szczęsny Feliński urodził się w 1822 r. w Wojutynie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1855 r. Dwa lata później – już jako profesor i ojciec duchowny alumnów Akademii Duchownej w Petersburgu – założył Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Zadaniem sióstr było m.in.: ratowanie biednych dzieci polskich w imperium, udzielanie pomocy biednym oraz pomoc parafiom katolickim w Rosji. W 1862 r. ks. Feliński został mianowany arcybiskupem metropolitą warszawskim. Za bezkompromisową postawę wobec represyjnych działań rosyjskiego zaborcy został zesłany do Jarosławia nad Wołgą. Po 20-letnim wygnaniu zamieszkał w Dźwiniaczce, gdzie zajął się duszpasterstwem wśród ludu wiejskiego. W tym czasie zajmował się też formacją założonego przez siebie zgromadzenia, które szybko się rozwijało. Zmarł w Krakowie w 1895r.

Abp Zygmunt Szczęsny Feliński został beatyfikowany 18 sierpnia 2002 r. przez św. Jana Pawła II, a w w październiku 2009 r. kanonizowany przez Benedykta XVI.

W homilii kard. Kazimierz Nycz powiedział, że wprowadzenie relikwii Świętego Arcybiskupa do Panteonu Wielkich Polaków ukazuje nam „w jaki sposób Bóg w swojej Opatrzności posługuje się ludźmi, ich posłuszeństwem woli Bożej”. – A równocześnie chcemy tu, w tym miejscu, mieć naszego orędownika, który będzie się wstawiał we wszystkich sprawach, które są uwiarygodnianiem przepowiadanego Słowa poprzez posługę miłości, posługę charytatywną, posługę ludziom potrzebującym – podkreślił na koniec kard. Nycz.

Reklama

Eucharystia była centralnym wydarzeniem uroczystości. Mszę św. poprzedził wykład s. Antonietty Frącek pt. „Pod wodzą Opatrzności” oraz koncert pieśni religijnych, które zaśpiewała Eleni.

Specjalny list do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. Napisał w nim, że świadectwo jedności słów, myśli i czynów abp. Felińskiego wciąż porusza sumienia, budzi wiarę w sens trwania przy wartościach. Prezydent RP zwrócił również uwagę uwagę, że dzień liturgicznego wspomnienia św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego – 17 września – to także rocznica agresji sowieckiej na Polskę. „Ten nazistowsko-sowiecki IV rozbiór Polski miał na zawsze przekreślić nadzieję na niepodległy byt. Jednak dziś do Panteonu Narodowych Bohaterów wprowadzany jest człowiek wielkiej niezłomnej wiary (…). Abp Zygmunt Szczęsny Feliński był jedną z tych wybitnych jednostek, które zrządzeniem Opatrzności pojawiają się w czasach trudnych po to, by inspirować i przewodzić innym, by odważnie mierzyć się z największymi nawet trudnościami” – czytam w liście, który został odczytanym zgromadzonym na początku Liturgii.

Po Mszy św. relikwie Zygmunta Szczęsnego Felińskiego zostały zainstalowane obok relikwii: św. Jana Pawła II, św. Andrzeja Boboli, bł. Stanisława Papczyńskiego, bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. Jerzego Popiełuszki.

– Wprowadzając 17 września relikwie świętego Ojca Założyciela do Panteonu Wielkich Polaków spłacamy dług wdzięczności wobec Tego, który poświadczył swoim życiem, że odczytywanie woli Bożej i wypełnianie Bożych zamiarów jest niezawodną drogą do świętości – stwierdziła Matka Janina Kierstan, przełożona generalna Zgromadzenia założonego przez św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

2015-09-24 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patroni od płodności

Niedziela legnicka 29/2014

[ TEMATY ]

święty

dziecko

DOROTA NIEDŹWIECKA

Św. Anna, św. Joachim i św. Jan Paweł II – co ich łączy? Agnieszka Chrobak, na co dzień zawodowo zajmuje się sprawami płodności, to ich prosi o wstawiennictwo w intencji niepłodnych par

Odkąd należymy do parafii pw. św. Anny, od 5 lat modlę się do patronki w sposób szczególny. Lubię patrzeć na obraz w naszym głównym ołtarzu, gdzie przedstawiona jest z Joachimem i małą Maryją. Anna i Joachim są dla mnie wzorem małżeństwa i rodzicielstwa – wychowali przecież najwspanialszą kobietę na ziemi – mówi pani Agnieszka, instruktor naturalnej metody według reguł Rötzera, biotechnolog i naukowiec, zajmujący się zgłębianiem tematu niepłodności u kobiet z endometriozą.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agata

Niedziela Ogólnopolska 6/2006, str. 16

„IcoonAgatha” autorstwa Bergognone (1481-1522) - Transferred from nl.wikipedia(Original text 

Agata urodziła się w Palermo (Panormus) na Sycylii w bogatej, wysoko postawionej rodzinie. Wyróżniała się nadzwyczajną urodą.

Kwintinianus - starosta Sycylii zabiegał o jej rękę, mając na względzie nie tylko jej urodę, ale też majątek. Kiedy Agata dowiedziała się o tym, uciekła i ukrywała się. Kwintinianus wyznaczył nagrodę za jej odnalezienie, wskutek czego zdradzono miejsce jej ukrycia. Ponieważ Agata postanowiła swoje życie poświęcić Bogu, odrzuciła oświadczyny Kwintinianusa. Ten domyślił się, że ma to związek z wiarą Agaty i postanowił nakłonić ją do porzucenia chrześcijaństwa. W tym celu oddano Agatę pod opiekę Afrodyzji - kobiety rozpustnej, która próbowała Agatę nakłonić do uciech cielesnych i porzucenia wiary. Afrodyzja nie zdziałała niczego i po trzydziestu dniach Agatę odesłano z powrotem Kwintinianusowi, który widząc, że nic nie wskóra, postawił Agatę przed sobą jako przed sędzią i kazał jej wyrzec się wiary. W tamtym czasie obowiązywał wymierzony w chrześcijan dekret cesarza Decjusza (249-251). Kiedy Agata nie wyrzekła się wiary, poddano ją torturom: szarpano jej ciało hakami i przypalano rany. Agata mimo to nie ugięła się, w związku z czym Kwintinianus kazał liktorowi (katu) obciąć jej piersi. Okaleczoną Agatę odprowadzono do więzienia i spodziewano się jej rychłej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Odważyła się na miłość

2023-02-05 15:30

Marzena Cyfert

Błogosławieństwo relikwiami św. Marii de Mattias

Błogosławieństwo relikwiami św. Marii de Mattias

W liturgiczne wspomnienie św. Marii de Mattias w parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu-Sołtysowicach odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii świętej. Eucharystii przewodniczył o. Faustyn Zatoka, proboszcz parafii.

– Relikwie przybyły do nas z dalekiego Rzymu. Dzięki hojności Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa możemy cieszyć się obecnością tej świętej w naszej świątyni, w tym szczególnym dniu, kiedy obchodzimy jej wspomnienie. Z wielką radością, dziękując Bogu za dar świętych, witamy tę świętą pośród nas. Odtąd będzie naszą parafianką, będzie naszą współsiostrą, odtąd będzie prawdziwie wstawiała się do Boga za nami – mówił w słowie powitania o. Faustyn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję