Organizatorem konkursu, adresowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: oleskiego, kłobuckiego, pajęczańskiego, wieruszowskiego i wieluńskiego było Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Uczestnicy zgłoszeni do konkursu brali w nim udział indywidualnie. Po I etapie, pisemnym, w którym każdy z uczestników, a było ich 14, odpowiadał na 20 pytań, wyłonieni zostali 3 finaliści z największą liczbą zdobytych punktów. Pomiędzy nimi został rozstrzygnięty finał. Finalistami zostali: Mateusz Jakubiszyn (18 punktów), Piotr Pacholik (18 punktów), Ewa Graczyk (18 punktów) – wszyscy z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu.
Po II etapie (ustnym), w czasie którego każdy finalista odpowiadał na 4 pytania, zwycięzcą okazał się Mateusz Jakubiszyn, zdobywca 4 punktów. II miejsce przypadło Piotrowi Pacholikowi (zdobył 3 punkty,) III – Ewie Graczyk (zdobyła 2 punkty). Finaliści zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi. Zwycięzcy i pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz katalogi wystawy: „Jan Długosz i jego czasy – wystawa w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w 600. rocznicę urodzin kronikarza”. Zdobywca I miejsca otrzymał dodatkowo pamiątkowy medal wybity z okazji Roku Długosza.
Konkurs odbył się 1 grudnia br. i stał się niejako podsumowaniem wszystkich poczynań związanych z trwającym Rokiem Długosza. Cieszy fakt, że 14 uczniów: 6 z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu, 2 z Zespołu Szkół im. Jana Długosza w Kłobucku, 2 z Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu i 4 z Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu, odpowiedziało na apel Muzeum Ziemi Wieluńskiej i zdecydowało się sprawdzić swoją wiedzę o życiu i działalności ks. kan. Jana Długosza z Niedzielska właśnie w konkursie.
Na Jasnej Górze odbył się dziś finał IX Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Jego celem od początku jest nawiązanie do polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia i zachęta do wykonywania świątecznych ozdób własnoręcznie. Tegoroczna edycja konkursu nawiązywała do obchodów 300-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej. Dzieci z 27 szkół i 13 przedszkoli udekorowały też jubileuszową choinkę, która stanęła na dziedzińcu przed bazyliką. Na świąteczne drzewka pielgrzymi oddali ok. 20 tys. głosów.
Co roku konkurs cieszy się wielką popularnością a chętnych do udziału w nim jest znacznie więcej niż ustawionych w kaplicy - namiocie w Wieczerniku świerków. To przybywający na Jasną Górę, w okresie świątecznym, pielgrzymi wybierają najpiękniej przyozdobione drzewko. Ale jak podkreślają organizatorzy, klasztor jasnogórski i częstochowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, a także oglądający choinki wierni, wszystkie świerki zasługują na wyróżnienie i są piękne.
Co najmniej pół miliona osób weźmie udział w modlitwach, wydarzeniach publicznych, spotkaniach szkolnych, koncertach i marszach, także poprzez media społecznościowe. Od 15 do 23 listopada trwa międzynarodowa kampania promowana przez papieską fundację Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Aid to the Church in Need), mająca na celu uwrażliwienie opinii publicznej na dramatyczną rzeczywistość prześladowanych chrześcijan oraz promocję prawa do wolności religijnej - informuje Vatican News.
Od Rzymu po Bogotę, od Sydney po Paryż - kościoły, budynki i miejsca symboliczne na całym świecie zostaną podświetlone na czerwono. Czerwień iluminacji przypomina o ofierze tych, którzy świadczą o wierze aż do przelania krwi. Przypomina o tym Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN), prezentując Red Week 2025 - międzynarodową kampanię organizowaną od dziś do 23 listopada przez tę papieską fundację, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na dramat prześladowanych chrześcijan i promować prawo do wolności religijnej.
Trzy jednostki pływające są zacumowane wzdłuż rzeki Guajará w Brazylii i oferują pomoc medyczną tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Inicjatywa powstała z inspiracji tematem zintegrowanej ekologii papieża Franciszka i przez niego statki były ofiarowane. Przemierzają Amazonkę, docierając do społeczności rdzennych nawet w głębi lasu deszczowego. Dla Vatican News, na marginesie szczytu klimatycznego COP30 w Belém, swoje świadectwo złożył Felipe – lekarz wolontariusz.
Ludzie ustawiają się w kolejce, aby wejść na pokład statku-szpitala San Giovanni XXIII (Święty Jan XXIII). Nie jest to zwykła jednostka przewożąca pasażerów na pobliskie wyspy; to statek-szpital, który przemierza Amazonkę aż do najbardziej odległych zakątków lasu deszczowego – „płuc świata” – miejsc dostępnych wyłącznie drogą wodną, by nieść pomoc medyczną tam, gdzie nie ma ani szpitali, ani przychodni.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.