Watykańskie Drzwi Święte otwarte
Ceremonia otwarcia Drzwi Świętych miała prostą oprawę. 8 grudnia br. papież Franciszek w procesji, przy śpiewie hymnu „Misericordias Domini in aeternum cantabo”, udał się do przedsionka Bazyliki św. Piotra. Tam przywitał się z papieżem seniorem Benedyktem XVI, a po słowach modlitwy pchnął dwa skrzydła Drzwi Świętych prowadzących do wnętrza świątyni, stanął w progu i pogrążył się na chwilę w modlitwie. Po nim wszedł papież senior Benedykt XVI w towarzystwie swojego prywatnego sekretarza abp. Georga Gänsweina, a następnie weszli kardynałowie, biskupi i kapłani koncelebrujący Mszę św.
W procesji ruszyli do konfesji św. Piotra. Tam Ojciec Święty udzielił błogosławieństwa, które zakończyło Mszę św. inaugurującą Rok Święty Miłosierdzia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Były to drugie Drzwi Święte Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, które otworzył Franciszek. Pierwszy raz uczynił to w Bangi, podczas wizyty w Republice Środkowoafrykańskiej.
Reklama
Warto zaznaczyć, że podczas Mszy św. 8 grudnia przy ołtarzu po prawej stronie ustawiono greckokatolicką XVII-wieczną ikonę z Polski. Ikona „Brama Miłosierdzia” z Jarosławia przedstawia Matkę Bożą trzymającą Jezusa. Na górze widnieje napis „Myłoserdia Dwery otwery nam” („Drzwi miłosierdzia otwórz nam”). Ikona powstała najprawdopodobniej ok. 1640 r. i niemal od razu zasłynęła łaskami, o czym świadczyły liczne wota. Na życzenie Ojca Świętego została specjalnie przywieziona z Polski na dzień otwarcia Roku Świętego Miłosierdzia. Więcej na temat ikony „Brama Miłosierdzia” można przeczytać w poprzednim numerze „Niedzieli” (z 13 grudnia 2015 r.).
KAI
Krótko
• Dwóch kardynałów w jednym dniu – 9 grudnia br. odeszło do wieczności. W Boliwii zmarł kard. Julio Terrazas Sandoval, w wieku 79 lat, a we Włoszech – kard. Carlo Furno, który miał 94 lata.
• Parlament Europejski nie będzie dyskutował nad sytuacją w Polsce. Według obozu rządzącego, sprawy polskie próbowała przenieść na forum PE opozycja.
• Nie słabnie napięcie między Rosją a Turcją po zestrzeleniu rosyjskiego samolotu wojskowego. Ankara zapowiedziała, że nie wyklucza wprowadzenia sankcji wymierzonych w Rosję.
• Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ, stwierdziła, że Polacy, którzy chcą demontażu sowieckich pomników w Polsce, upodabniają się do terrorystów na Bliskim Wschodzie. Polskie MSZ stanowczo zaprotestowało przeciw tym słowom.
• Polscy marynarze porwani pod koniec listopada br. u wybrzeży Nigerii zostali uwolnieni. Premier Beata Szydło podziękowała za współdziałanie w uwolnieniu Polaków władzom nigeryjskim i armatorowi, do którego należał zaatakowany statek.
• W Niemczech od początku roku odnotowano aż 800 ataków na ośrodki dla uchodźców. W porównaniu z rokiem 2014 liczba ta wzrosła czterokrotnie.
• We Francji w wyborach regionalnych po raz pierwszy zwyciężył Front Narodowy Marine Le Pen. Pokonał umiarkowaną prawicę, która zajęła drugie miejsce, i socjalistów urzędującego prezydenta.
• W Paryżu strajkowali maszyniści linii A stołecznego metra. Protestowali przeciw niedostatecznym środkom podjętym przez władze w celu zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom korzystającym z metra.
• Dyktator z Korei Płn. Kim Dzong Un poinformował, że ten najbardziej autorytarny kraj świata posiada bombę wodorową.