Reklama

Polska

Kard. Nycz w TVP: świętość sposobem na rozwiązanie wielu problemów życia społecznego

- Świętość jest najlepszym sposobem na rozwiązanie bardzo wielu problemów życia społecznego - powiedział kard. Kazimierz Nycz. W związku z uroczystością Wszystkich Świętych i następującym po niej Dniem Zadusznym metropolita warszawski udzielił specjalnego wywiadu Telewizji Polskiej. Podkreślił w nim, że wezwanie do powszechnej świętości zwarte jest w naszym powołaniu chrzcielnym.

[ TEMATY ]

święty

świętych obcowanie

Marcin Żeglińśki

Rozmowę z kard. Kazimierze Nyczem poprowadził dziennikarz Telewizji Polskiej Piotr Sobczyński. Została ona zarejestrowana w stołecznym kościele pw. Matki Bożej Jerozolimskiej, należącym do Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich. Metropolita warszawski przypomniał, że w miejscu tym istnieją dwie wspólnoty kontemplacyjne, które modlą się i pracują. W kontekście uroczystości Wszystkich Świętych kard. Nycz podkreślił, iż wspólnoty te pokazują ważny element świętości, jakim jest zjednoczenie z Chrystusem przez kontemplację, które - poza Eucharystią i Komunią świętą - jest na ziemi najwyższym wyrazem zjednoczenia - zauważył metropolita warszawski.

Kardynał przyznał, że brakuje właściwego rozumienia i oddzielenia uroczystości Wszystkich Świętych i następującego po nim Dnia Zadusznego. Jakkolwiek święta te są ze sobą powiązane przez tajemnicę świętych obcowania, to jednak są one odrębne. Odwołując się do tajemnicy świętych obcowania metropolita wyjaśnił, iż chodzi o tajemnicę wymiany modlitwy między nami a tymi, którzy są w niebie i tymi, którzy są w czyśćcu, oczekując na otwarcie nieba i na przyjęcie ich przez Ojca Niebieskiego.

„W uroczystość wspominamy tych wszystkich, którzy przeszli przez swoje życie na ziemi, naśladowali Chrystusa, byli z Nim zjednoczeni, osiągnęli niebo. To są ci święci bezimienni, którzy nie będą nigdy ogłoszeni beatyfikowanymi czy świętymi przez Kościół” - podkreślił kard. Nycz. Jak dodał są to zapewne nasi święci rodzice, święci przyjaciele, znajomi, ludzie których spotykaliśmy i dotykaliśmy ich świętości.

Jeśli natomiast chodzi o wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Dzień Zaduszny, to tego dnia modlimy się za tych zmarłych, którzy oczekują w czyśćcu, prosząc aby Pan Bóg otworzył im niebo. Kard. Nycz zaapelował, by uświadomić sobie, że w tych dwóch kolejnych dniach Kościół obchodzi dwa różne święta.

Reklama

Nawiązując do mających miejsce w tym roku kanonizacji Jana Pawła II, Jana XXIII oraz beatyfikacji Pawła VI kard. Nycz zwrócił uwagę na oczywisty związek tych postaci z powszechnym powołaniem do świętości.

Podkreślił, że tych wielkich papieży XX wieku, wśród których był również Pius X, Kościół postawił nam jako przykład, wzór do naśladowania, jako orędowników, przez wstawiennictwo których będziemy się modlić do Pana Boga, poznając ich życie i naśladując to wszystko, kim byli, jak realizowali swoje zjednoczenie z Panem Jezusem i swoją świętość. Kardynał przypomniał również hasło obchodzonego niedawno Dnia Papieskiego: „Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie”. Jak zaznaczył, wezwanie do powszechnej świętości jest zawarte nie tylko w postaciach tych wielkich papieży, ale także w naszym powołaniu chrzcielnym.

W opinii kard. Nycza gdyby świętość rzeczywiście stała się drogą wszystkich, to byłaby najlepszym sposobem na rozwiązanie bardzo wielu problemów życia społecznego, rodzinnego, zawodowego, kłopotów związanych z etyką pracy zawodowej i życia społecznego. „Gdybyśmy wszędzie mieli świętych chrześcijan, świętych katolików to pewnie tych problemów byśmy nie mieli. Da się to pogodzić i pokazuje nam to wielu świętych” - podkreślił metropolita warszawski. Stwierdził również, iż droga świętości jest nie tylko drogą zbawienia, ale także drogą rozwiązania wielu problemów człowieka.

Na zakończenie kard. Nycz zachęcił do modlitwy przez wstawiennictwo Wszystkich Świętych i do wspólnego przeżywania nadchodzących dni w czasie Mszy świętych.

2014-10-31 20:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan Maria Vianney

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Przepis na radosne życie według ks. Jana Bosko

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

www.salezjanie.pl

Święty Jan Bosko zasłynął, jako genialny wychowawca, nauczyciel młodzieży, pisarz i publicysta, założyciel zgromadzeń zakonnych. Często zachęcał swoich uczniów mówiąc: „bądźcie zawsze radośni, bardzo radośni!”. Radość w jego wydaniu nie oznacza jednak ciągłego, bezmyślnego uśmiechu na twarzy. Radość to postawa ducha, nastawienie wobec życia. 

Jan Bosko przyszedł na świat 16 sierpnia 1815 roku w ubogiej wiejskiej rodzinie w Becchi niedaleko Turynu, we włoskim Piemoncie. Rodzice, Franciszek Bosko i Małgorzata Occhiena, dali mu na chrzcie dwa imiona: Jan, Melchior. Kiedy chłopiec miał dwa lata, umarł mu ojciec. Wychowaniem Jana i dwóch jego braci zajęła się matka, która zaszczepiła w nich chęć do nauki i pobożność.

CZYTAJ DALEJ

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

2023-02-01 13:09

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

jasełka

siostry zmartwychwstanki

Maciej Orman/Niedziela

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Jak zaznaczyła dyrektor s. Agata Sidoruk, celem przedstawienia była refleksja nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Małgorzata Łapeta, wychowawczyni kl. II a, która przygotowała jasełka m.in. we współpracy z Anną Urbaniak, wychowawczynią kl. II b, zwróciła uwagę, że łączą one w sobie tradycję i współczesność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję