Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pomocnicy Komunii świętej

Dwanaście lat mija w naszej archidiecezji od chwili posłania do pełnienia posługi pierwszej grupy nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., których w specjalnym obrzędzie pobłogosławił w 2004 r. abp Zygmunt Kamiński, wskazując jako cel zasadniczy tej misji zanoszenie Komunii św. chorym, starszym i niepełnosprawnym

Niedziela szczecińsko-kamieńska 7/2016, str. 2

[ TEMATY ]

szafarze

Archiwum prywatne

Kandydaci na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. i ks. kan. dr Wojciech Zimny

Kandydaci na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. i ks. kan. dr Wojciech Zimny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nieco później rozszerzono zakres owej posługi o pomoc w rozdawaniu Komunii św., gdy przystępuje do niej większa liczba wiernych i brak zwyczajnych szafarzy (kapłanów, diakonów), albo gdy są oni zajęci innymi czynnościami duszpasterskimi lub nie pozwala im na to stan zdrowia lub podeszły wiek. Możliwość korzystania z pomocy nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. istnieje również w przypadku choroby lub niedołężności odprawiającego kapłana.

Posługa pomocników Komunii św. – jak również określa się nadzwyczajnych szafarzy – wpisała się na dość trwale w życie naszego Kościoła i nie wywołuje już zdziwienia wiernych, wynikającego z ich wcześniejszego braku w parafialnych wspólnotach, albo z niewiedzy, kim są i do czego się ich powołuje. Dziś podwoiło się ponad 40-osobowe grono uczestników pierwszego kursu. Rozsiani po całej archidiecezji pełnią swą posługę, zanosząc Komunię św. chorym, niepełnosprawnym lub starszym oraz pomagając w jej rozdzielaniu podczas Eucharystii. Spotkać ich można w dużych miastach (Szczecin, Stargard, Świnoujście, Police), jak i w miejscowościach mniejszych (Mrzeżyno, Stepnica, Gryfice); w parafiach większych, jak i w tych, gdzie poza proboszczem nie ma innych kapłanów. Choć upoważnienie do pełnienia posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św. udzielane jest czasowo, większość pełni ją w sposób ciągły, za sprawą jego przedłużenia mocą dekretu biskupa diecezjalnego, wydawanego na wniosek proboszczów parafii, w których nadzwyczajni szafarze Komunii św. już występują. Zwykle kolejne upoważnienie wydawane jest na okres 3 lat.

30 styczna 2016 r. rozpoczęła się kolejna edycja kursu dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., organizowanego przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej. W spotkaniu inauguracyjnym wzięło udział 14 spośród 18 zgłoszonych kandydatów. Przybyli i tym razem z różnych zakątków archidiecezji – z Dziwnowa, Myśliborza, Pogorzelicy, Pyrzyc oraz ze Stargardu, Świnoujścia i Szczecina. Reprezentują różne grupy zawodowe – są wśród nich nauczyciele, wykładowcy, pracownicy handlu, a także żołnierze. Wielu z nich na co dzień włącza się aktywnie w życie religijne, rozwijając się duchowo w różnych wspólnotach lub podejmując liczne dzieła i zadania związane z apostolatem świeckich w środowiskach parafialnych. Zwieńczeniem kursu prowadzonego przez ks. kan. dr. Wojciecha Zimnego – diecezjalnego duszpasterza nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. – będzie uroczyste błogosławieństwo do pełnienia posługi, udzielone najprawdopodobniej w dniu uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, tj. 3 czerwca 2016 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-02-11 10:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwyczajni nadzwyczajni

[ TEMATY ]

szafarze

Nadzwyczajny szafarz Komunii św. J. Kosobucki

W sobotę 10 września 2016 r. w bolesławieckiej bazylice maryjnej odbył się diecezjalny dzień skupienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Do Bolesławca przybyła ponad 250 osobowa grupa mężczyzn i kobiet, którzy w diecezji legnickiej pełnią tę posługę. Wśród tej wyjątkowej społeczności była spora grupa sióstr zakonnych, które także otrzymały z rąk biskupa diecezjalnego błogosławieństwo do pełnienia tej posługi we wspólnotach zakonnych.

Takie spotkania są elementem formacji stałej szafarzy nadzwyczajnych i odbywają się dwa razy w roku. Szafarze z racji pełnionej posługi w Kościele, są wezwani do pogłębiania chrześcijańskiego powołania i życia, aby we współczesnym świecie stanowić czytelny znak „człowieka eucharystycznego”, który nie tylko uczestniczy, nie tylko przeżywa, nie tylko kształtuje swoją posługę w świetle bogactwa liturgii Kościoła, ale i żyje wymiarem eucharystycznym w codzienności.
CZYTAJ DALEJ

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

2025-05-08 18:08

[ TEMATY ]

konklawe

red.

Kardynałowie zgromadzeni na konklawe dokonali wyboru 267. Papieża. Świadczy o tym biały dym, który ukazał się nad Kaplicą Sykstyńską po godzinie 17.00. Zanim nowy papież zostanie ogłoszony z Logii Błogosławieństw Bazyliki Świętego Piotra, wybiera imię udaje się do „Pokoju łez” na osobistą modlitwę oraz włożenie szat papieskich.

Gromkimi brawami i okrzykami zareagował wielotysięczny tłum zebrany na Placu Świętego Piotra na biały dym, który uniósł się z komina umieszczonego na dachu Kaplicy Sykstyńskiej.
CZYTAJ DALEJ

Opublikowano protokół przyjęcia urzędu Biskupa Rzymu

Dziś oficjalnie podano tekst protokołu z przyjęcia urzędu Biskupa Rzymu oraz przyjętego imienia przez nowego Papieża Leona XIV.

Dokument sporządził abp Diego Ravelli, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych, pełniący urząd notariusza podczas konklawe.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję