Reklama

Niedziela Sandomierska

Bp Nitkiewicz: zmarli uczą nas właściwego podejścia do śmierci

Nasi zmarli nauczyciele wiary uczą nas właściwego podejścia do śmierci – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 2 listopada br. w Sandomierzu. W bazylice katedralnej sparowana była wieczorna Msza św. za dusze zmarłych biskupów i kapłanów diecezji sandomierskiej.

[ TEMATY ]

biskup

bp Krzysztof Nitkiewicz

zmarli

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas homilii biskup sandomierski mówił, że śmierć jest elementem wpisany w życie człowieka, do którego należy się właściwie przygotować, bo jest spotkaniem z Bogiem.

– Przed laty mówiło się o śmierci częściej, zarówno w Kościele, jak i w rodzinie. Zresztą ludzie zazwyczaj umierali w domu. Modlono się o dobrą śmierć. Ludzie wierzący żyli pełnią życia, jaką daje Ewangelia, ale śmierć była w to życie wpisana. Śmierć była czymś świętym, bo oznaczała spotkanie z Bogiem, więc się do niej przygotowywano – mówił biskup.

– Nasze życie przypomina podróż rozpędzonym pociągiem, który pokonuje kolejne kilometry, zmieniają się stacje, krajobrazy, dosiadają się nowe osoby, inni towarzysze podróży opuszczają przedział. A pociąg pędzi w jakimś bliżej nieustalonym kierunku, jakby nie było ostatniej stacji, na której wszyscy pasażerowie muszą wysiąść. Ale ta stacja jest coraz bliżej i musimy być gotowi, kiedy do niej dotrzemy. Nie postrzegajmy śmierci, jako sposobu na uwolnienie się od problemów tego świata. Ona, bowiem oznacza przede wszystkim spotkanie z Bogiem i przejście do krainy wieczności – podkreślił hierarcha.

Reklama

W wieczornej Mszy św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z biskupem seniorem Edwardem Frankowskim uczestniczyli kapłani, siostry zakonne, klerycy oraz diecezjanie.

Po wspólnej modlitwie odbyła się procesja do podziemi bazyliki, miejsca spoczynku biskupów sandomierskich, gdzie modlono się o łaskę życia wiecznego dla nich i kapłanów Kościoła sandomierskiego. W sandomierskiej krypcie grobowej spoczywają biskupi ordynariusze, sufragani, administratorzy diecezji oraz wybitni członkowie kapituły katedralnej. Naprzeciwko wejścia do krypt znajduje się galeria z ich portretami. W podziemiach katedralnych znajduje się także kaplica grobowa.

W podziemnych niszach znajdują się wmurowane trumny z doczesnymi szczątkami zmarłych. Pochowani zostali tu m.in.: bp Adam Prosper Burzyński zm. 1830 r. (drugi ordynariusz sandomierski), bp Jan Kanty Lorek, bp Marian Ryx zm. 1930 r. i bp Marian Zimałek – sandomierski biskup pomocniczy oraz zakonnik Bazyli Korbut, który zmarł w aurze świętości w 1772 r.

2014-11-03 09:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Nitkiewicz: obcokrajowcy zawstydzają nas - rodaków św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

bp Krzysztof Nitkiewicz

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Nitkiewicz

Bp Krzysztof Nitkiewicz

W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół oddaje cześć wszystkim, którzy weszli już do chwały niebieskiej. W tym dniu na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu Mszę św. sprawował biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali kapłani z okolicznych parafii i z seminarium. Modlitwa zgromadziła siostry zakonne, kleryków i licznych wiernych.

Biskup Nitkiewicz mówił w kazaniu o drodze ośmiu błogosławieństw, którą podążali święci. Zaowocowała ona zjednoczeniem z Bogiem i przepięknym człowieczeństwem, będąc ponadczasowym punktem odniesienia dla każdego, kto chce uczynić ze swojego życia arcydzieło.

CZYTAJ DALEJ

Te książki sprawią, że Walentyki nabiorą nowego znaczenia!

2023-02-07 12:01

[ TEMATY ]

miłość

Angela_Yuriko_Smith/pixabay.com

Masz dość słabych patentów na walentynkowe randkowanie? Podaruj swojej Miłości słowa o …Miłości. To idealny czas, aby jeszcze mocniej uzmysłowić sobie jak potężna jest MIŁOŚĆ.

Ks. Piotr Pawlukiewicz - O miłości

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję