Reklama

Niedziela Legnicka

Na kolanach przed obliczem Maryi

Niedziela legnicka 15/2016, str. 1

[ TEMATY ]

maturzyści

Paweł Zadrożny

Maturzyści z naszej diecezji licznie przybyli na Jasną Górę

Maturzyści z naszej diecezji
licznie przybyli na Jasną Górę

Zamiast świętować pierwszy dzień wiosny w szkole, maturzyści z diecezji legnickiej tradycyjnie pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze. Tegoroczna pielgrzymka odbyta 21 marca była szczególna, bo przypadała w Wielkim Tygodniu, w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, w roku 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz przygotowywała do zbliżających się za kilka miesięcy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

W tym roku do Częstochowy przyjechało prawie 2400 uczniów z 51 szkół ponadgimnazjalnych z całej diecezji, którzy w maju przystąpią do egzaminu dojrzałości. Młodym ludziom towarzyszyło 180 nauczycieli i katechetów, obecni byli również dyrektorzy szkół oraz 60 księży.

Pielgrzymka rozpoczęła się w bazylice, gdzie maturzyści mieli możliwość wspólnego włączenia się w śpiew razem z zespołem „Semen” z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej oraz wysłuchania konferencji pod tytułem „Dotknij Miłosierdzia”. Prelekcję wygłosił ks. Krzysztof Dukielski z Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Warszawie. Ks. Krzysztof podzielił się z zebranymi swoim doświadczeniem wiary oraz zaprosił wszystkich do wzięcia udziału w wielkim wydarzeniu, jakim będą niewątpliwie Światowe Dni Młodzieży w lipcu w Krakowie.

W samo południe wszyscy uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się w Kaplicy Cudownego Obrazu, aby wziąć udział w Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Mendyk. – Po co tutaj przybywamy? Chcemy zawierzyć Maryi nie tylko czas egzaminów, ale także powierzyć całą swoją teraźniejszość i przyszłość, wszystkie życiowe egzaminy, których przecież będzie tak dużo – mówił Ksiądz Biskup. – A wszystko po to, żeby mądrze wybierać i pięknie żyć. Włączamy się w tę świętą tradycję Polaków, którzy w ważnych momentach swojego życia powierzają Matce Najświętszej, Jasnogórskiej Królowej, swoje życie i swoją przyszłość. Nawiązując do hasła pielgrzymki maturzystów, bp Mendyk przypomniał uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała. Podkreślił przy tym: – Trzeba nam stale uczyć się gestów miłosierdzia od tych najprostszych, kiedy dajemy drugiemu człowiekowi doświadczenie miłości, życzliwości i szacunku, do tych trudniejszych, kiedy trzeba urazy chętnie darować, kiedy trzeba grzeszących upominać. Ksiądz Biskup skierował do młodzieży swoje życzenia: – Życzę wam, drodzy maturzyści, abyście poprzez piękne gesty miłosierdzia podejmowane w swoim życiu nie dla siebie, nie z wyrachowania, ale ze względu na Jezusa, napełniali dom waszych serc tą piękną wonią olejku. Miejcie w sobie dużo pokoju i radości. Niech to będzie radość, która popłynie ze świadomości, że cokolwiek czynię, czynię dla Niego. I nie jestem sam. Jest z nami Ten, który dla nas i z miłości do nas umarł i zmartwychwstał, i żyje. Bądźcie zatem apostołami miłosierdzia!

Reklama

Na zakończenie Mszy św. maturzyści zawierzyli Najświętszej Maryi Pannie swoje marzenia, dążenia i przyszłość, aby mogli dokonywać mądrych wyborów życiowych i dobrze rozeznawać swoje powołanie. Dla wielu uczestników pielgrzymki była to pierwsza wizyta na Jasnej Górze. Maturzyści mieli więc okazję zwiedzić Skarbiec, Arsenał, Salę Rycerską, muzeum i inne zabytki znajdujące się na terenie częstochowskiego klasztoru.

Pielgrzymka zakończyła się wspólnie odprawioną Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich.

2016-04-07 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młoda Częstochowa przed maturą

[ TEMATY ]

maturzyści

Niedziela TV

Chociaż do matury jeszcze ponad 2 miesiące, to uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych archidiecezji częstochowskiej już teraz prosili na Jasnej Górze o światło Ducha św. na czas egzaminów i podejmowania życiowych decyzji. W pielgrzymce odbywającej się w sobotę, 24 lutego wzięło udział ok. 2 tys. młodych z 45 szkół. Towarzyszyli im także katecheci, nauczyciele i rodzice.

„Jestem związany z Jasną Górą i wiele razy doświadczałem tego, że Maryja pomagała mi w życiu. Wierzę, że tak będzie również w przypadku matury” - mówi Stanisław Sosiński, uczeń Szkoły Muzycznej im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Jego rówieśniczka, Katarzyna Michoń z Liceum im. Norwida w Częstochowie, dodaje: „Myślę, że przygotowanie od strony naukowej jest bardzo ważne, ale duchowe również”.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

2023-02-05 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Karol Porwich/Niedziela

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Rozpoczęty w sobotę rano i zakończony w niedzielę po godz. 16 pierwszy etap prac miał formę akcji ratowniczej, podczas której zastępy ratownicze po przewietrzeniu podziemnych wyrobisk wybudowały nowe tamy izolacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję