Reklama

Niedziela Wrocławska

Szansa dla bezdomnych

14 kwietnia w Polsce obchodzony jest Dzień Ludzi Bezdomnych. We Wrocławiu dba o nich m.in. Towarzystwo im. św. Brata Alberta. Jednym z projektów mających na celu poprawę sytuacji osób bezdomnych jest Wrocławska Spółdzielnia Socjalna

Wrocławska Spółdzielnia Socjalna (WSS) to inkubator, który działa po to, by aktywizować osoby bezdomne społecznie i zawodowo. Chcemy, by wracały na rynek pracy – mówi Krzysztof Pawłuszko z WSS. – Za nasz największy sukces uważamy to, że przekonaliśmy się, że ludziom bezdomnym można naprawdę trwale pomóc wyjść z ich trudnej sytuacji, mamy takie doświadczenia. Dzięki funduszom unijnym udało nam się zorganizować kursy i staże zawodowe, mogliśmy wspierać bezdomnych od strony doradztwa zawodowego. Każdy z nich miał przydzielonego akompaniatora, czyli takiego anioła stróża, który towarzyszył mu przez 12 miesięcy trwania projektu. Dzięki takiemu wsparciu uzyskaliśmy efektywność zatrudnienia na poziomie 40%, co przy tak ryzykownej grupie (uzależnienia, długotrwały okres bycia bezrobotnym) jest bardzo dobrym wynikiem!

Nie tylko praca

Spółdzielnia działa głównie na terenie Wrocławia, póki co zatrudnia 10 osób, które świadczą usługi remontowe, a także związane z pracami porządkowymi i pielęgnacją terenów zielonych. – Z naszych usług korzystają jednostki miejskie, oprócz tego działamy też komercyjnie. Zysk inwestujemy w dalszy rozwój spółdzielni, a także w edukację i organizowanie szkoleń – wyjaśnia Krzysztof Pawłuszko. WSS to jednak nie tylko praca. Radosław Szal, brygadzista w Spółdzielni, przekonuje, że zatrudnione w niej osoby naprawdę zmieniają swoje życie. – Przyglądają się sobie, swoim możliwościom, rośnie w nich poczucie bezpieczeństwa, wzrasta samoocena i chęć pomocy innym. Krzysztof Pawłuszko dodaje, że koordynatorzy WSS starają się tak wspierać bezdomnych, by mogli być coraz bardziej samodzielni. – Chcemy, by wychodzili z biernej postawy oczekiwania pomocy od innych osób na rzecz własnej aktywności. Wiele z tych osób ma ograniczenia prawne wynikające z zadłużenia, zapewniamy im więc pomoc prawnika. Dbamy też o to, by naprawiali często skomplikowane relacje rodzinne.

Potrzeba zleceń!

WSS otwarta jest na nowe zlecenia, bo chętnych do pracy nie brakuje. W środowisku bezdomnych wiele osób to naprawdę dobrzy fachowcy, którzy ze względu na trudne sytuacje życiowe, w jakich się znaleźli, nie mogli w pełni rozwinąć i wykorzystać swojego potencjału. – Nasza praca jest solidna, może troszkę wolniejsza, ale dokładna. Staramy się zostawić po sobie dobry ślad. Zwracamy uwagę także na relacje: to ważne, by umieć naszym pracownikom podziękować, docenić ich, dzięki temu czują się potrzebni. Sami też okazują wiele wrażliwości i empatii. Bezdomność to często samotność – puentuje Radosław Szal.

Kontakt do WSS dostępny jest na stronie: wss.org.pl

2016-04-07 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: przewodnicący KEP odprawi dziś Mszę św. w intencji bezdomnych

Abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył dziś przed Obrazem Jasnogórskim uroczystej Mszy św. w intencji osób potrzebujących, samotnych i bezdomnych.

„Matka Boża, pielgrzymująca po Polsce w ikonie z Jasnej Góry, nawiedza także osoby, które na co dzień borykają się z najdotkliwszym nieszczęściem, brakiem dachu nad głową” – mówi KAI ks. Arkadiusz Szady. Msza sprawowana o godz. 13.00 będzie transmitowana w TVP Polonia.

CZYTAJ DALEJ

Prasa włoska: Nuncjusz Pennacchio – dyplomata, misjonarz, „globtroter wiary”

2023-01-26 16:53

[ TEMATY ]

abp Salvatore Pennacchio

Nuncjusz Apostolski

Family News Service

Family News Service/CC by EpiskopatNews

Abp Salvatore Pennacchio

Abp Salvatore Pennacchio

Jedenaście misji dyplomatycznych na pięciu kontynentach, powierzanych przez trzech papieży. Dyplomata, misjonarz, gotowy iść za Chrystusem na krańce świata – prawdziwy „globtroter wiary” – abp Salvatore Pennacchio dotychczasowy Nuncjusz Apostolski w Polsce, który został rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie. Tak pisze o nim Angelo Scelzo w dzienniku Mattino di Napoli.

Abp Salvatore Pennacchio po 44 latach życia w drodze wraca do Wiecznego Miasta, aby dzielić się swoim doświadczeniem z księżmi przygotowującymi się do posługi w dyplomacji watykańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Sejm uchwalił nowelizację ustawy ograniczającą podwyżki cen ciepła

2023-01-26 20:47

[ TEMATY ]

sejm

ceny

ciepło

PAP/Tomasz Gzell

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Teraz ustawa trafi do dalszych prac w Senacie.

Za uchwaleniem noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw głosowało 441 posłów, nikt nie był przeciw, a ośmiu wstrzymało się od głosu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję