Reklama

Niedziela Sandomierska

Wakacje coraz bliżej

Niedziela sandomierska 22/2016, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

wakacje

Ks. Adam Stachowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wakacje już za miesiąc. Co planujesz? Gdzie pojedziesz? Co możesz zobaczyć lub w czym uczestniczyć? Może szukasz jakichś ciekawych propozycji? Kościół przez swoje działania duszpasterskie wychodzi naprzeciw naszych oczekiwań. Bo przecież wakacje są po to, aby odpocząć i zregenerować siły. Dla wielu jest to też czas, aby naładować się duchowo poprzez udział w rekolekcjach, tych stacjonarnych, jak i tych wędrownych.

ŚDM i Papież w Polsce

Reklama

Niewątpliwie tematem wiodącym ostatniego czasu są Światowe Dni Młodzieży (ŚDM). Pod to niezwykłe wydarzenie ułożone są wszystkie działania duszpasterskie. Wielkie święto młodych i wizyta Namiestnika Chrystusowego w Polsce kreują rzeczywistość ludzi wierzących, zarówno młodych, jak i starszych.

Spotkanie podzielone będzie na dwa etapy. Od 20 do 25 lipca potrwają tzn. „Dni w Diecezji”, a następnie wszyscy młodzi z Polski i całego świata zaproszeni są do Krakowa.

W związku z tym rozpoczęły się zapisy do diecezjalnego chóru. Mogą w nim śpiewać uczniowie gimnazjum i starsi. Warunkiem jest wzięcie udziału w warsztatach i rekolekcjach, które mają do tego przygotowywać. Odbyły się one w Sandomierzu w dniach 13-15 maja w Domu Rekolekcyjnym „Quo Vadis” oraz planowane są od 12 do18 lipca w Bursie Szkolnej na ul. Wojska Polskiego 22. Podsumowaniem szkolenia będzie wspólna próba zakończona podczas Dnia Wspólnoty (22-23 lipca). Prowadzącymi zajęcia będą Piotr Pałka i Sebastian Iwanowicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rejestrujmy się

Przypominamy o rejestracji grup na Światowe Dni Młodzieży. Aby jej dokonać należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie: www.sdmsandomierz.pl . Tam możemy dowiedzieć się również, że poprzez diecezjalny system rejestracji grupowej zgłaszają się grupy zorganizowane (parafie, szkoły, wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia itp.). Zgłoszenia dokonuje pełnoletni opiekun grupy. Grupa może zawierać maksymalnie 150 osób, które wybrały ten sam pakiet pielgrzyma. Opiekun po otrzymaniu potwierdzenia zgłoszenia w sandomierskim biurze ŚDM, otrzyma dostęp do systemu centralnego, gdzie wypełnia kolejne etapy zgłoszenia, łącznie z opłatą za wybrane pakiety. Wszystkie informacje opiekun grupy będzie otrzymywał za pomocą poczty elektronicznej. Jeśli taka grupa nie jest organizowana, zastanów się czy nie zorganizować jej samemu. Nie musi być ona liczna. Może mieć kilka: 5-10 osób.

Ruch Światło-Życie

Reklama

W tym roku wakacje przeżywać będziemy pod zawołaniem: „Miłosierni jak Ojciec”. Zawsze 15-dniowe rekolekcje oazowe dają impuls do całorocznej pracy skupionej wokół hasła przewodniego. W bieżącym roku na turnusy rekolekcyjne przyjmowani są uczestnicy w następujących grupach wiekowych: po ukończeniu czwartej i piątej klasy szkoły podstawowej w Ulanowie i Mędrowie. Po ukończeniu klasy szóstej uczestnicy wyjeżdżają do Wisłoka w Bieszczadach. Pozostałe turnusy dla gimnazjalistów również odbywają się w górach. I tak na uczniów po pierwszej klasie czeka Olchowa, po drugiej Czarna, a po trzeciej Skorodne oraz Mędrów (tu turnus wyjątkowo również w terminie od 13 do 29 sierpnia). Wszyscy, którzy ukończyli pierwszy stopień pojadą na drugi do Rudenki, a ci po drugim na trzeci – ale już zorganizowany przez inne diecezje. Jedynym turnusem dla 15-dniowych rekolekcji jest 25 czerwca – 11 lipca. Natomiast Oazowe Rekolekcje Muzyczne odbędą się w Sandomierzu od 12 do 18 lipca i będą bezpośrednim przygotowaniem do ŚDM w diecezji. Zgłoszenia przyjmują: ks. Marek Kuliński tel. 604-520-667 i s. Iwona Oraniec tel. 606-238-769.

Domowy Kościół

Natomiast ks. Grzegorz Rożek, moderator domowego Kościoła wraz z Parą Diecezjalną: Haliną i Marianem Indykami koordynują turnusy dla rodzin. Zapraszają je na rekolekcje w Uhercach Mineralnych k/Soliny: drugiego stopnia w terminie 1-17 lipca oraz pierwszego stopnia 5-21 sierpnia. Natomiast w dniach 22-26 sierpnia będzie Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin. Domowy Kościół od 9 do 11 września przeprowadzi podsumowanie roku pracy w Poznaniu. Pełna informacja znajduje się na stronie Domowego Kościoła dk-sandomierz.pl

Kolonie Caritas

Jak co roku Caritas Diecezji Sandomierskiej jest organizatorem kolonii letnich dla dzieci i młodzieży pochodzącej z rodzin ubogich, których nie stać na zorganizowanie wypoczynku letniego dla swoich dzieci. Podczas tegorocznych wakacji letnich zostanie zorganizowanych 5 turnusów. Wypoczywać na nich będą dzieci i młodzież pochodząca z rodzin ubogich, zamieszkała na terenie diecezji sandomierskiej, a więc z części terenu województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. Z kolonii organizowanych przez Caritas skorzystają również dzieci i młodzież polonijna z Ukrainy. Turnusy zostaną zorganizowane w Mszanie Dolnej oraz w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym w Bojanowie.

Legion Maryi

Reklama

Legioniści okres wakacyjny rozpoczną od Marszu Ewangelizacyjnego. Początkiem lipca w poszczególnych kuriach odbędą się zloty jagodowe i tzw. „imprezy na wolnym powietrzu” połączone z letnim dniem skupienia. Członkowie Stowarzyszenia organizują również pielgrzymki: do Lichenia (17-19 sierpnia) i do Miejsca Piastowego na „Narodową Trzeźwość”. Pielgrzymkę rekreacyjną do Zakopanego w dniach od 16 do 22 lipca oraz do sanktuariów Maryjnych Polski w sierpniu. Legioniści kontynuować będą Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, Duchową Adopcję Seminarzysty, łańcuszek modlitwy i postu za Ojczyznę, apostolat uliczny „od drzwi do drzwi”. W wielu parafiach członkowie Legionu Maryi włączają się w pomoc przy organizacji ŚDM. Natomiast tradycyjnie wakacje zakończą siedmiodniowym Jerychem Różańcowym w każdym prezydium.

Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży

Dla dzieci i młodzieży przygotowane są turnusy w Radomyślu nad Sanem w dniach 25-30 czerwca, 5-10 lipca i 1-6 sierpnia. W Serpelicach nad Bugiem i w Zakopanem od 4 do 9 lipca. Zgłoszenia przyjmuje ks. Marian Bolesta pod numerem tel. 513 080 701.

Pielgrzymki piesze i nie tylko

Oczywiście wakacje to również czas pielgrzymowania pieszego na Jasną Górę. Tradycyjnie już z diecezji wyruszą cztery kolumny. Z Janowa Lubelskiego 2 sierpnia oraz z Sandomierza, Stalowej Woli i Ostrowca Świętokrzyskiego 4 sierpnia. Spotkają się dopiero pod Częstochową, aby 12 sierpnia stanąć przed obliczem Pani Jasnogórskiej. Zapisy w poszczególnych kolumnach ruszają w połowie lipca.

Dla czytelników naszego czasopisma organizujemy pielgrzymkę autokarową po sanktuariach Europy. Szczegółowe informacje u mnie po numerem: 505 288 398.

3 lipca na Świętym Krzyżu po raz dziesiąty spotkają się rodziny. Początek zlotu godz. 10. Natomiast na koniec wakacji (27 sierpnia) pieszo z Gorzyc i Sandomierza wyruszą w stronę Radomyśla nad Sanem grupy pieszych pątników w intencji trzeźwości.

2016-05-24 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje koło domu

Możliwości wykorzystania ogrodu jest wiele. I wcale nie muszą być kosztowne.

Jakie atrakcje możemy stworzyć dla naszych dzieci, aby umilić im czas spędzany koło domu? Przeróżne! Huśtawki, domki, bramki do piłki nożnej, kosze do koszykówki, rabaty do samodzielnej uprawy kwiatów, tory przeszkód, piaskownice i wiele innych.
CZYTAJ DALEJ

"Carlo Acutis. Plan na życie" – nowy film w kinach już za miesiąc!

2025-05-06 08:49

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

RafaelKino/Mat.prasowy

Już za miesiąc na wielkim ekranie – poruszająca historia młodego chłopaka, który zmienił życie tysięcy ludzi. Premiera filmu „Carlo Acutis. Plan na życie” już 6 czerwca 2025 roku w kinach w całej Polsce.

To już drugi film o niezwykłym nastolatku, dystrybuowany przez Rafael Film. Pierwszy – Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa – dostępny jest online na platformie RafaelKino. Teraz czas na kolejną, poruszającą opowieść. Premiera filmu „Carlo Acutis. Plan na życie” już 6 czerwca 2025 roku w kinach w całej Polsce.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję