Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Lubaczów

Odpust maryjny i pielgrzymka samorządowców

Niedziela zamojsko-lubaczowska 22/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

pielgrzymka

odpust

Archiwum autora

Bp Marian Rojek poświęca obraz św. Brata Alberta Chmielowskiego

Bp Marian Rojek poświęca obraz św. Brata Alberta Chmielowskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odpust papieski ku czci Najświętszej Maryi Panny Łaskawej połączony z siódmą pielgrzymką samorządowców województwa podkarpackiego i lubelskiego odbył się w Lubaczowie 7 maja. Uroczystości te poprzedzone zostały konferencją naukową ks. prof. Janusza Mierzwy z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski na temat: „Społeczny wymiar misji Kościoła w przekazie wartości i kształtowania tożsamości narodu”.

Gość z Rzymu

Reklama

Koncelebrowanej Mszy św. odpustowej przewodniczył abp Edward Nowak z Rzymu. Na wstępie do Eucharystii bp Marian Rojek powiedział: – Zaprosiła nas tutaj Matka Boża Łaskawa. Łaskawa dla Ojczyzny i dla naszego regionu. Przychodzimy do naszej konkatedry w związku z osobą Maryi, naszą historią związaną z 1050-leciem Chrztu Polski i 360. rocznicą ślubów Jana Kazimierza przed tą Panią, która na nas patrzy w sposób szczególny i łaskawy. Spotykamy się w tej wspólnocie eucharystycznej z przedstawicielami samorządów różnych stopni. Pragnę pozdrowić Marszałka Województwa Podkarpackiego i pracowników jego urzędu, Panią Wojewodę, przedstawicieli władz powiatowych i gminnych. Szczególnym gościem naszego spotkania jest abp Edward Nowak, który przez wiele lat pracował w Rzymie i był świadkiem życia naszego Papieża – św. Jana Pawła II. Cieszę się z obecności tylu kapłanów, pocztów sztandarowych, grup i stowarzyszeń modlitewnych, a wśród nich Rycerzy Kolumba, gości spoza diecezji. Wpatrujmy się w Maryję, która umiała słuchać Boga, która cały czas słucha także człowieka. Uczy nas jak słuchać Boga, własnego dobrze ukształtowanego sumienia, uczy wrażliwości na troski i potrzeby drugiego człowieka – mówił bp Rojek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp E. Nowak przekazał pozdrowienia i błogosławieństwo ze stolicy wszystkich chrześcijan. Przypomniał, że Rzym jest stolicą naszej zachodniej, europejskiej kultury i cywilizacji. – Papież Jan Paweł II był przejęty wizytą w Lubaczowie 25 lat temu. Zaczął swoje przemówienie słowami: „Z wielkim wzruszeniem staję w ten niedzielny wieczór w progach prokatedry w Lubaczowie. Wzruszenie to pochodzi z motywów osobistych” i wspomniał śp. Eugeniusza Baziaka i swój udział w jubileuszu 25-lecia jego święceń biskupich. Przypomniał, że z jego rąk otrzymał na Wawelu 28 czerwca 1958 r. święcenia biskupie i był jego biskupem pomocniczym do śmierci w 1962 r. – mówił Arcybiskup, uczestnik tamtej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II. – Charakterystycznymi gestami jego osobowości były szeroko otwarte ramiona, gdy witał tłumy, witał się z ludźmi i drugi gest skupienia na modlitwie ze złożonymi dłońmi, gdy klęczał na klęczniku i rozmawiał z Bogiem. Codziennie w swojej kaplicy miał na klęczniku położone karteczki i listy od ludzi z całego świata z prośbą o modlitwę w nieszczęściach, kłopotach, ale i podziękowania. Czytał je długo i przedstawiał Panu Jezusowi w tabernakulum – mówił gość z Rzymu. Stwierdził, że nadal są aktualne przesłania: „Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Cały Twój”.

Zawierzenie Matce Bożej

Pod koniec Eucharystii aktu zawierzenia swoich małych ojczyzn Matce Bożej Łaskawej dokonali przedstawiciele samorządów: marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, starosta lubaczowski Józef Michalik, burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt, wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel. „Matko Łaskawa! Klęcząc przed Twoim obliczem, wyrażamy wdzięczność za wszystkie lata Twojej opieki i matczynej miłości. Równocześnie pragniemy podziękować za dobro oraz wsparcie, jakie dawałaś nam i dajesz każdego dnia. (…) Klęcząc w pokorze, pragniemy odnowić przymierze i na nowo zawierzyć Ci, Twojej opiece i dobroci powierzając sprawy publiczne naszych małych ojczyzn oraz codzienne troski ich mieszkańców. Składając podziękowanie za łaskę godnego przeżywania rocznicy Chrztu Polski i ślubów lwowskich, prosimy, abyś była naszą opiekunką i przewodniczką na ścieżkach życia. Królowo Polski, błagamy Cię również, abyś udzieliła nam pomocy, byśmy umieli mądrze i roztropnie podejmować decyzje oraz kierować naszy i wspólnotami w duchu chrześcijańskiej jedności i miłości bliźniego. Niech Twoja matczyna miłość nie opuszcza nas w sytuacjach trudnych, a łaskawa opieka niech towarzyszy nam nieustannie, by godnie budować przyszłość ziemi podkarpackiej, lubelskiej i całej naszej Ojczyzny” – to fragment tego zawierzenia. Delegaci złożyli kwiaty przed wizerunkiem Pani Łaskawej, a wierni zaśpiewali: „Śliczna Gwiazda miasta Lwowa – Maryja”.

Głos Prezydenta

Wojewoda E. Leniart odczytała list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Biskupi poświęci obraz św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego, który na ziemi lubaczowskiej miał swoją pustelnię. Obraz jest darem urzędu marszałkowskiego dla konkatedry, a namalował go artysta lubaczowski Janusz Szpyt. Po Mszy św. koncert organowy dał organista Jan Bartłomiej Bokszczanin, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Artysta koncertuje w kraju i za granicą. Wydał wiele płyt CD z muzyką organową. Zagrał w konkatedrze kilka utworów polskich kompozytorów. Dłuższy koncert dał w niedzielę z okazji odpustu ku czci św. Stanisława BM, patrona konkatedralnej parafii.

2016-05-24 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym były i są odpusty w Kościele?

Niedziela Ogólnopolska 37/2024, str. 26-27

[ TEMATY ]

odpust

commons.wikimedia.org

Dokument ustanawiający odpust dla wiernych, którzy odwiedzą kaplicę św. Jakuba w kłodzkim kościele parafialnym

Dokument ustanawiający odpust dla wiernych, którzy odwiedzą kaplicę św. Jakuba
w kłodzkim kościele parafialnym

Na pewno nie były i nie są przyzwoleniem na czynienie grzechów na zasadzie „hulaj dusza, piekła nie ma”. Odpust nie jest także darowaniem grzechów, lecz kar doczesnych za grzechy. Odpuszczenie grzechu dokonuje się wcześniej i jest koniecznym warunkiem otrzymania odpustu. Można powiedzieć, że winę gładzi sakrament pokuty, a karę za grzechy – odpust.

Chrystus przekazał swoją władzę odpuszczania grzechów uczniom z prawem przekazywania tej władzy następcom Apostołów: „«Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane»” (J 20, 21-23).
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedzielę w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Bóg rzekł do Abrahama: «Głośno się rozlega skarga na Sodomę i Gomorę, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Chcę więc zstąpić i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się». Wtedy to dwaj mężowie odeszli w stronę Sodomy, a Abraham stał dalej przed Panem. Podszedłszy do Niego, Abraham rzekł: «Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu przez wzgląd na owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo, co bezbożnemu! O, nie dopuść do tego! Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?» Pan odpowiedział: «Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich». Rzekł znowu Abraham: «Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy z braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?» Pan rzekł: «Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu». Abraham znów odezwał się tymi słowami: «A może znalazłoby się tam czterdziestu?» Pan rzekł: «Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu». Wtedy Abraham powiedział: «Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?» A na to Pan: «Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu». Rzekł Abraham: «Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?» Pan odpowiedział: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu». Na to Abraham: «Niech mój Pan się nie gniewa, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?» Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu».
CZYTAJ DALEJ

„Katolicki influencer” – czyli jaki? Misja na cyfrowym kontynencie

2025-07-27 10:26

[ TEMATY ]

Monika Przybysz

katoliccy influencerzy

sdecoret/fotolia.com

Żyjemy w epoce, w której cyfrowy świat stał się nowym kontynentem - miejscem rozmów, idei i poszukiwania sensu. Pojawia się pytanie: kim jest „katolicki influencer” i jak wygląda jego misja w cyfrowym świecie - przestrzeni pełnej możliwości, ale i zagrożeń? „W świecie ulotności i półprawd trzeba głosić nadzieję, która jest trwała i zakorzeniona w Chrystusie” - wskazała dr hab. Monika Przybysz, medioznawca z Instytutu Edukacji Medialnej Wydziału Teologicznego UKSW.

28 i 29 lipca w Rzymie odbędzie się jubileusz dedykowany katolickim influencerom i ewangelizatorom internetowym. To historyczne wydarzenie zgromadzi cyfrowych ewangelizatorów z całego świata, by wspólnie się modlić, dzielić doświadczeniami i umacniać w misji głoszenia Chrystusa w sieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję