Reklama

Niedziela Świdnicka

Pielgrzymowali w intencji trzeźwości

Niedziela świdnicka 26/2016, str. 3

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Józef Roszak

Pielgrzymi na trasie

Pielgrzymi na trasie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod hasłem „Nie dajcie się zniewolić!” odbyła się XVIII Piesza Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości Narodu Diecezji Legnickiej i Diecezji Świdnickiej. Pątnicy wyruszyli z Kowar, a marsz zakończyli w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Uczestnicy pielgrzymki modlili się o trzeźwość i uwolnienie człowieka od wszelkiego uzależnienia, nie tylko alkoholizmu, choć ten wciąż pozostaje poważnym problemem społecznym. Dziś problem wydaje się daleko poważniejszy, bo wielu ludzi jest uwikłanych w różane, nowe uzależnienia. Pielgrzymka była również okazją do podziękowania za łaskę trzeźwości w swoich rodzinach, ale także okazją do modlitwy o to, aby bliscy mogli pokonać szkodliwe nałogi. W pielgrzymce uczestniczyło ok. 150 osób. Dla wielu uczestników wielkim przeżyciem duchowym było uczestnictwo w Drodze Krzyżowej w Kalwarii Krzeszowskiej, odtwarzającej symbolicznie miejsca Pasji Jezusa Chrystusa. Niektórzy pielgrzymi dzielili się swoimi, często bardzo trudnymi doświadczeniami i podkreślali wdzięczność Bogu za pomoc w walce z nałogami. Równolegle do pielgrzymki trzeźwościowej z Kowar do Krzeszowa udała się pielgrzymka pacjentów Zakładu Lecznictwa Odwykowego dla Osób Uzależnionych od Alkoholu w Czarnym Borze.

W ostatnim czasie działające w naszym kraju Apostolstwo Trzeźwości wysiłki duszpasterskie kieruje głównie do młodzieży, a motto działalności trzeźwościowej brzmi: „Młodzi, nie dajcie się zniewolić!”. Hasło nawiązuje do słów św. Jana Pawła II, który przestrzegał: „Trzeba umieć używać swojej wolności, wybierając to, co jest prawdziwym dobrem. Nie dajcie się zniewolić! Nie dajcie się skusić pseudowartościami, półprawdami, urokiem miraży, od których później będziecie się odwracać rozczarowani, poranieni, a może nawet ze złamanym życiem”. To ojcowskie upomnienie jest jednocześnie prośbą wielkiego Papieża Polaka, który zawsze okazywał zatroskanie o przyszłość naszej Ojczyzny, dlatego słowa te należy często rozważać i wprowadzać w życie. Bardzo ważną rolę w walce z nałogami młodych ludzi pełni zdrowa rodzina, która stanowi podstawowe i najważniejsze środowisko życia, rozwoju, dzieci i młodzieży, dlatego od wielu lat aktualne jest hasło „Rodzina szkołą trzeźwości”. Kochający rodzice, zatroskani o dobro swoich dzieci, są świadkami życia i wartości wypływających z wierności Bogu. W społeczeństwie jest dużo rodzin dysfunkcyjnych, dlatego niezbędna staje się pomoc duszpasterzy, katechetów, nauczycieli oraz świeckich apostołów trzeźwości. Apostolat trzeźwości kieruje do środowiska wychowawców różne programy umożliwiające ochronę młodych ludzi przed negatywnymi zjawiskami życia społecznego.

Brak trzeźwości w społeczeństwie zawsze prowa­dził do osłabienia lub utraty wiary, dlatego Kościół w Polsce od pokoleń włączał się w ochronę trzeźwości i tak czyni do dnia dzisiejszego. To wielkie wyzwanie stojące przed Kościo­łem i społeczeństwem jest w dzisiejszych czasach szczególnie aktualne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-06-23 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tulce: ponad tysiąc mężczyzn na pielgrzymce w maryjnym sanktuarium

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Abp Michalik/facebook.pl

Ponad tysiąc mężczyzn i młodzieńców uczestniczyło w XII Archidiecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do sanktuarium Narodzenia NMP w podpoznańskich Tulcach. Po raz pierwszy do tuleckiego sanktuarium maryjnego przybyła piesza pielgrzymka z Sanktuarium św. Józefa w Poznaniu.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa „Wierzyć po męsku”. Uroczystej Mszy św. przy ołtarzu polowym na placu przy sanktuarium przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Eucharystię poprzedziła modlitwa Anioł Pański.
CZYTAJ DALEJ

Bez Jezusa moje życie nie ma sensu

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Episkopat News

Rozważania do Ewangelii J 12, 24-26.

Poniedziałek, 28 kwietnia. Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski
CZYTAJ DALEJ

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym Miłosierdziu Bożemu!

2025-04-28 21:39

[ TEMATY ]

Filipiny

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

W tegoroczną Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia Filipiny stały się pierwszym krajem na świecie, który całkowicie poświęcił się Jezusowi dzięki Bożemu Miłosierdziu. W tym wyspiarskim dalekowschodnim państwie azjatyckim orędzie i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, nazywane największym ruchem oddolnym w historii Kościoła katolickiego, jest szczególnie popularne. W archidiecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w El Salvador koło Cagayan de Oro w prowincji Misamis Oriental w północnej części wyspy Mindanao odbywają się największe na świecie obchody tego święta, przyciągające ponad 57 tys. pielgrzymów z całej Azji.

„Jest to niezwykłe i bezprecedensowe wydarzenie. Nigdy wcześniej w historii świata nie zdarzyło się, aby cały kraj poświęcił się Miłosierdziu Bożemu. Wierzę, że biskupów natchnął Duch Święty, aby prowadzić nasz kraj [przez tę konsekrację] do świętości” - powiedział o. James Cervantes ze Zgromadzenia Marianów Niepokalanego Poczęcia (MIC), oddanego szerzeniu orędzia Miłosierdzia Bożego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję