Reklama

Polsko-niemiecka modlitwa na Jasnej Górze

Niedziela legnicka 9/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Współpraca polsko-niemiecka pomiędzy diecezją legnicką i diecezją Görlitz ma już swoją historię, która ciągle dopisywana jest kolejnymi kartami wspólnych inicjatyw duszpasterskich. Mają już swoje znaczenie wspólne spotkania kapłanów dekanatu Zgorzelec i dekanatu Görlitz. Znane są nawiedziny parafii przez bratnie wspólnoty. Najpiękniejszą oprawę mają wspólne procesje podczas uroczystości Bożego Ciała przez most graniczny na Nysie. Znane są wspólne pielgrzymki i wyjazdy oraz wzajemna życzliwość członków wspólnot parafialnych.
Jedną z takich łączących idei duszpasterskich pomiędzy Polakami i Niemcami w przygranicznym Zgorzelcu i Görlitz było umieszczenie w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Görlitz wiernej kopii ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Inspiratorami tej idei byli proboszcz ks. Karl-Heinz Grimm oraz prezes Dariusz Kowalak wraz z rodziną. 3 lutego 2001 r. podczas wspólnego nabożeństwa obraz Matki Bożej Częstochowskiej został umieszczony we wspomnianej świątyni i od tego dnia w każdą pierwszą sobotę miesiąca niemiecka wspólnota wiernych razem z gośćmi z pobliskiego Zgorzelca gromadzi się, by czcić Matkę Bożą oraz prosić o dar jedności pomiędzy wyznawcami Chrystusa Pana.
W rocznicę tego wydarzenia, 3 lutego 2003 r. do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze udała się pielgrzymka dziękczynna Polaków i Niemców, której przewodniczyli: biskup legnicki Tadeusz Rybak i biskup Görlitz Rudolf Müller, a także duszpasterze obu środowisk: ks. prał. Jan Mycek oraz proboszcz ks. Karl-Heinz Grimm i proboszcz ks. Hubert Seewald oraz dwa autokary czcicieli Matki Najświętszej.
Centralnym punktem pielgrzymki była wspólna Eucharystia w kaplicy Obrazu Matki Bożej sprawowana w intencjach pielgrzymów z obu diecezji oraz pogłębiania wspólnie pielęgnowanego chrześcijańskiego dziedzictwa. Witając zgromadzonych w kaplicy księży biskupów, kapłanów i wiernych, o. Marian Lubelski, przeor Jasnej Góry, powiedział: "Dziś gromadzi nas na wspólnej modlitwie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej niecodzienna uroczystość. Dokładnie przed dwoma laty 3 lutego 2001 r. w kościele parafialnym pw. Świętego Krzyża w Görlitz została umieszczona wierna kopia Wizerunku Jasnogórskiej Pani. Wydarzenie to złączyło we wspólnej modlitwie Niemców oraz Polaków. Od tego czasu w każdą pierwszą sobotę miesiąca wierni gromadzą się przed tym Czcigodnym Wizerunkiem, aby w modlitwie różańcowej wypraszać potrzebne łaski dla Kościoła i Ojca Świętego oraz o ducha jedności między wierzącymi w Chrystusa. Dziś po dwóch latach od tego wydarzenia przychodzimy w pielgrzymce dziękczynnej do Częstochowy, aby przed obliczem Jasnogórskiej Matki Kościoła podziękować za wszystkie otrzymane łaski, a w Roku Różańca Świętego prosić o nowe światła oraz motywy życia i nadziei, aby błogosławiona obecność Matki Bożej w znaku Jasnogórskiego Wizerunku w Waszych wspólnotach przyczyniła się do wzrostu wiary oraz umacniała wysiłki zmierzające do budowania prawdziwej jedności w Chrystusie. Niech nasza modlitwa stanie się również wielkim wołaniem o dar Chrystusowego pokoju między narodami oraz o sprawiedliwość i miłość społeczną (...).
Poszczególne elementy Liturgii Słowa były odczytywane na przemian w języku polskim i niemieckim. Ewangelię proklamował ks. prał. Jan Mycek i proboszcz ks. Hubert Seewald. Klimat ciągle budowanej i pogłębianej jedności pomiędzy Polakami i Niemcami podkreślił także w słowach homilii przewodniczący liturgii biskup Görlitz Rudolf Müller. Wsłuchując się w Ewangelię, często nawiedzamy te miejsca, które naznaczone były obecnością Bożej Rodzicielki. "Widzimy, jak te szczególne miejsca Ziemi Świętej zostały przez wieki przez niezliczone rzesze pielgrzymów przyozdobione na znak wielkiego szacunku. Bo tam, gdzie była Matka Chrystusa Pana, tam dokonywały się ważne dla naszej wiary tajemnice życia Jej Syna (...). Mamy w pamięci wiele innych miejsc, które obrała sobie, aby przypominać ludziom o konieczności życia prawdą ewangelii. Przypominają nam się: Lourdes, Fatima i inne miejsca kultu Bożej Rodzicielki, gdzie pielgrzymujący ludzie modlą się, proszą o potrzebne w życiu łaski i umacniają się w wierze, nadziei i miłości. Ale to miejsce, Jasna Góra, jest dla narodu polskiego i na mapie Europy szczególne. Stajemy dziś w tym miejscu jako świadkowie niełatwych dni. W czasie reżimu komunistycznego w NRD patrzyliśmy z podziwem na Was, Polaków, jak w znaku Matki Bożej Częstochowskiej widzieliście znak ponadczasowego zwycięstwa nad ateistycznymi systemami, szczególnie nad trawiącym nasze narody komunizmem. Musimy dziś przyznać, że Wasza cześć dla Jasnogórskiego Obrazu stała się i dla nas źródłem nadziei i siły, że ten trudny dla nas okres wreszcie się skończył. I kiedy upadł mur berliński, kiedy padł ostatni symbol minionej epoki, czuliśmy w tym właśnie znaku my, ludzie wierzący, szczególną wdzięczność Bogu przez ręce Maryi, za wytrwanie w wierze (...). Okazja ku temu przyszła szybko. Kiedy w 1993 r. właśnie Matka Najświętsza w znaku tego obrazu nawiedzała parafie nowo powstałej diecezji legnickiej, zostałem zaproszony na uroczystość nawiedzenia do mojej rodzinnej miejscowości leżącej dziś na terytorium diecezji legnickiej, do Pławnej. Było to moje szczególne spotkanie z tym wizerunkiem. Przypominam sobie te chwile także wtedy, kiedy każdego roku uczestniczę w Konferencji Episkopatu Niemiec w Fuldzie. W wielkiej klasztornej sali gromadzą się wówczas wszyscy biskupi Niemiec. I to właśnie tam na głównej ścianie zawieszony jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Ta wielka sala przypomina mi wówczas tę właśnie ewangelię, którą każdego dnia odczytuje się w Jasnogórskim Sanktuarium Narodu Polskiego, ewangelię o cudzie w Kanie Galilejskiej. Ta wielka klasztorna sala w Fuldzie jest jak sala weselna w Kanie Galilejskiej, gdzie Maryja mówiła do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek Syn mój wam powie...». Wsłuchując się w Jej głos z Kany, budujemy na niemiecko-polskim pograniczu wyprzedzające wszelkie traktaty akcesyjne mosty chrześcijańskiego dziedzictwa poprzez ważne dla nas inicjatywy duszpasterskie, w poczuciu jednej wiary, nadziei i miłości (...)".
Podczas wspólnej Eucharystii Polacy i Niemcy jednoczyli się w śpiewie popularnych pieśni maryjnych, które znane są w obu językach. Przed błogosławieństwem do zgromadzonych przemówił także biskup legnicki Tadeusz Rybak, który podkreślił dobrosąsiedzki klimat i współpracę łączącą diecezję Görlitz z diecezją legnicką. Ksiądz Biskup podziękował biskupowi Müllerowi za wszelką życzliwość oraz jego osobiste zaangażowanie w pomoc nowo utworzonym wspólnotom parafialnym miasta Zgorzelec. Pasterz Kościoła Legnickiego podziękował także wszystkim uczestnikom pielgrzymki ze Zgorzelca i Görlitz za świadectwo ich chrześcijańskiego życia; za budowanie więzów przyjaźni i szacunku; za wszelkie międzyparafialne inicjatywy służące zacieśnianiu i dynamizowaniu życia Kościoła w tych ościennych środowiskach.
Wspólną modlitwę zakończyło pasterskie błogosławieństwo Księży Biskupów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda na rozpoczęcie Jubileuszu 2025: Niech to będzie piękny czas z wieloma radościami duchowymi

2024-12-28 15:27

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

Vatican Media/ks. Marek Weresa

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

Korzystajmy z tego czasu łaski od Pana; Jubileuszu z wieloma odpustami, z wielką mocą duchową, która nas będzie nieść - mówił abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący KEP w rozmowie z mediami watykańskimi.

Abp Taduesz Wojda, metropolita gdański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wskazał, aby Ci którzy będą przyjeżdżać do Rzymu w czasie Roku Jubileuszowego nawiedzali także grób św. Jana Pawła II. Papież Polak „to wielki przewodnik duchowy, który przez 27 lat pontyfikatu prowadził nas przez różne burze, trudności do radości życia z Jezusem Chrystusem […] On tak jak kiedyś, tak i dzisiaj nas nieustannie wspiera, prowadzi i on nam wyprasza potrzebne łaskie” - wskazał abp Wojda w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co jest filarem naszych rodzin?

2024-12-27 12:00

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Anna poczęła i po upływie dni urodziła syna, i nazwała go imieniem Samuel, ponieważ mówiła: «Uprosiłam go u Pana». Elkana udał się z całą rodziną, by złożyć Panu doroczną ofiarę i wypełnić swój ślub. Anna zaś nie poszła, lecz oświadczyła swemu mężowi: «Gdy chłopiec będzie odstawiony od piersi, zaprowadzę go, żeby się pokazał przed obliczem Pana i aby tam pozostał na zawsze». Gdy go odstawiła, wzięła go z sobą w drogę, zabierając również trzyletniego cielca, jedną efę mąki i bukłak wina. Przyprowadziła go do domu Pana, do Szilo. Chłopiec był jeszcze mały. Zabili cielca i poprowadzili chłopca przed Helego. Powiedziała ona wówczas: «Pozwól, panie mój! Na twoje życie! To ja jestem ową kobietą, która stała tu przed tobą i modliła się do Pana. o tego chłopca się modliłam, i spełnił Pan prośbę, którą do Niego zanosiłam. oto ja oddaję go Panu. Po wszystkie dni, jak długo będzie żył, zostaje oddany Panu». I oddali tam pokłon Panu.
CZYTAJ DALEJ

Samolot, który rozbił się w Kazachstanie był ostrzelany z terytorium Rosji

2024-12-29 13:01

[ TEMATY ]

katastrofa

Rosja

samolot

Azerbejdżan

ostrzał

Adobe Stock

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Samolot Azerbaijan Airlines, który w środę rozbił się w okolicach miasta Aktau w Kazachstanie, został uszkodzony wskutek ostrzału z ziemi, z terytorium Rosji - powiedział w niedzielę prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew, cytowany przez azerbejdżańską agencję prasową APA.

Prezydent Alijew przyznał, że samolot został ostrzelany z terytorium Rosji, w pobliżu Groznego, przez co piloci niemal stracili nad nim kontrolę. "Wiemy też, że samolot padł ofiarą działań urządzeń służących do prowadzenia wojny elektronicznej" - dodał przywódca Azerbejdżanu, cytowany przez APA.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję