Reklama

Niedziela Częstochowska

Nadzieja pokładana w Bogu na wzór Maryi

Niedziela częstochowska 33/2016, str. 1, 3

[ TEMATY ]

list

abp Wacław Depo

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek przed Mszą św. na Jasnej Górze, 28 lipca 2016 r.

Papież Franciszek przed Mszą św. na Jasnej Górze, 28 lipca 2016 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bracia i Siostry w Chrystusie, Jedynym Odkupicielu człowieka!

Czas sierpniowych pielgrzymek na Jasną Górę przypomina nam niezapomniane przeżycia związane ze Światowymi Dniami Młodzieży w naszej archidiecezji i z dniem apostolskiej posługi wśród nas Ojca Świętego Franciszka 28 lipca 2016 r. Pragnę podkreślić, że w te przygotowania i przeżycia zarówno kapłani, osoby życia konsekrowanego, Komitet Organizacyjny, jak i wierni całej Archidiecezji włożyli ogromnie dużo serca, trudu i ofiar. Już na wstępie tego listu dziękuję Wam wszystkim za świadectwo wiary i przywiązania do Matki Bożej Częstochowskiej, która według słów Ojca Świętego Franciszka: „broni i błogosławi Polskę”.

U źródeł biblijnych

Reklama

Radując się spotkaniem z Następcą św. Piotra wpisanym w rocznicę Chrztu Polski, w świetle czytań mszalnych, rozważmy wskazania, które niesie nam przeżywany Rok Święty Miłosierdzia. Autor Księgi Mądrości ukazuje nam obraz Ludu Bożego, który prowadzony przez Mojżesza kontynuuje drogę Abrahama. Wspominając wyzwolenie z niewoli egipskiej, wspólnota narodowa ma świadomość, że to sam Bóg przechodzi wraz ze swoim narodem do Ziemi Obiecanej. Bóg to sprawia, że ci, którzy wierzą w Jego Boską Wszechmoc, przechodzą z niewoli do nowego życia. W tym duchu odbieramy słowa papieża Franciszka wypowiedziane na Jasnej Górze: „Także wasza historia (...) była świadkiem pozytywnego wpływu autentycznej wiary, przekazywanej (...) z ojca na syna, a zwłaszcza przez matki i babcie, którym trzeba bardzo dziękować”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odczytując List do Hebrajczyków, Kościół przypomina nam drogę wiary. Jest ona na wzór Maryi całkowitym zawierzeniem Bogu przez Chrystusa, który nam przewodzi. Wiara jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy i dowodzi rzeczywistości, których nie można dostrzec oczami. Fragment dzisiejszej Ewangelii według św. Łukasza, mocno zaznacza, że kto wierzy w Boga i Jemu ufa, powinien być gotowym na przyjście Pana. Być chrześcijaninem to znaczy żyć w oczekiwaniu na Boga, który – według słów papieża Franciszka – „pragnie schodzić w nasze codzienne wydarzenia, aby iść z nami”.

Dobra pamięć

Reklama

W tym miejscu pragnę skierować moją szczególną wdzięczność w stronę Komitetu Organizacyjnego złożonego z Braci Kapłanów Archidiecezji i Ojców i Braci Paulinów z Jasnej Góry. Bóg zapłać każdej wspólnocie rodzinnej i parafialnej na czele z Kapłanami, Wspólnotom Życia Konsekrowanego, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do przyjęcia młodych pielgrzymów świata. Bóg zapłać również za współuczestnictwo w papieskiej pielgrzymce. Dziękuję międzynarodowej Wspólnocie Emmanuel, która już tradycyjnie przeprowadza w Częstochowie „stacje papieskie”. Szczególne słowa podziękowania należą się kapłanom, którzy w regionach i dekanatach archidiecezji podejmowali wiele inicjatyw dla głębokich przeżyć pielgrzymów. Wdzięczną pamięcią ogarniam wszystkich woluntariuszy i dobroczyńców dzieła Światowych Dni Młodych. Z serca dziękuję zespołom muzycznym i śpiewaczym oraz chórom, które swoim talentem i pracą pogłębiały przeżycie tych dni.

Wśród tych podziękowań, jak nie wspomnieć o podstawowym darze Maryi, jakim była pogoda towarzysząca nam podczas Eucharystii z Papieżem. Zwłaszcza że poprzedni dzień przyniósł nam obfite opady deszczu, które mogły „wygaszać pragnienia” pielgrzymów, aby mogli stanąć przy Papieżu: na Szczycie i Błoniach Jasnogórskich czy też daleko w Alei Najświętszej Maryi Panny. Tym bardziej trzeba zauważyć ogromny wysiłek Służb Państwowych, Wojewódzkich i Samorządów lokalnych różnych szczebli na czele z Urzędem Miasta Częstochowy. Ponadto dziękuję służbom: Biura Ochrony Rządu, Policji i Wojska, Służb Medycznych, Straży Pożarnej i Miejskiej oraz Polskiej Kolei Państwowej.

Moją szczególną wdzięcznością ogarniam również ludzi Środków Społecznego Przekazu: dziennikarzy, a zwłaszcza Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz TV „Niedziela”, rozgłośni katolickich Radia Fiat i Jasna Góra, Radia Maryja, Telewizji Trwam, Telewizji Publicznej oraz Katolickiej Agencji Informacyjnej. W tym dziele bardzo ważną rolę spełnili ludzie służb nagłaśniających uroczystość i trudzący się przekazem przez telebimy.

Reklama

Pragnę to dziękczynienie streścić słowami Ojca Świętego Franciszka z Jasnej Góry: „Myśląc o darze Tysiąclecia obfitującego wiarą, wspaniale jest przede wszystkim podziękować Bogu, który podążał z waszym narodem, biorąc go za rękę (...) i towarzysząc mu w wielu sytuacjach (…). Niech Matka Najświętsza zaszczepi w was pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości, i stworzenia komunii ze wszystkimi”.

Wdzięczność czuwająca

Za św. Janem Pawłem II potwierdzamy, że Kościół przyniósł Polsce Chrystusa, a tym samym zabrał z sobą w nasze dzieje macierzyńskie czuwanie Maryi. Dał temu wyraz w tylu sanktuariach w naszej Ojczyźnie, a zwłaszcza na Jasnej Górze Zwycięstwa. Dlatego zapraszam was wszystkich ze wspólnot parafialnych i apostolskich do uczestnictwa w Eucharystii na Jasnej Górze w dniu 15 sierpnia 2016 r. o godz. 11 jako dar wdzięczności za obecność papieża Franciszka, a także za VI Światowy Dzień Młodych w Częstochowie sprzed 25 lat.

Kolejną stacją naszego sierpniowego czuwania będzie procesja maryjna z bazyliki archikatedralnej na Jasną Górę 25 sierpnia o godz. 17, którą zakończymy Eucharystią na Szczycie Jasnogórskim o godz. 19. Zapraszam bardzo gorąco na główną uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, w dniu następnym, 26 sierpnia, na godz. 11, której będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Reklama

Przyjmijcie jeszcze jedno zaproszenie do dziękczynienia za dar koronacji Obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce przez śp. abp. Zygmunta Zimowskiego. W dniu 11 września 2016 r. o godz. 11, w pierwszą rocznicę ukoronowania cudownego Obrazu, zbierzmy się na Eucharystii, którą będę sprawował na Kalwaryjskim Wzgórzu w Praszce. Zauważmy przy tym, że Wizerunek Najświętszej Maryi Panny z Kalwarii Zebrzydowskiej towarzyszył Ojcu Świętemu Franciszkowi przed odlotem do Rzymu na podobieństwo ostatniej pielgrzymki św. Jana Pawła II w 2002 r.

Módlmy się, aby te wszystkie doświadczenia wiary na ziemi polskiej na zawsze pozostały w naszych sercach. Na wierność łasce chrztu i radość płynącą z wiary z serca błogosławię.

Częstochowa, 31 lipca 2016 r., w dniu zakończenia pielgrzymki Ojca Świętego Franciszka w Polsce.

List pasterski na XIX niedzielę zwykłą – 7 sierpnia 2016 r. został odczytany w tym dniu w kościołach i kaplicach archidiecezji częstochowskiej.

2016-08-11 10:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież odpowiada na list więzionego argentyńskiego robotnika

[ TEMATY ]

list

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Rozumiem sytuację, o której Pan pisze, i chcę wyrazić moją bliskość w tym, co teraz Pan przeżywa. Zapewniam, że Pana życie nie jest mi obojętne i zrobię co będą mógł w sprawie, o którą Pan prosi”. To słowa z odpowiedzi Franciszka na list Argentyńczyka Romóna Cortésa. Wraz z innymi robotnikami, pracującymi przy wydobyciu ropy naftowej, został on skazany w grudniu ubiegłego roku na dożywocie za spowodowanie śmierci policjanta. Doszło do niej w 2006 r. w czasie manifestacji, podczas której robotnicy sprzeciwiali się m.in. zmianom w polityce zatrudnienia i wprowadzeniu podatku dochodowego. Łącznie do więzienia trafiło dziewięć osób. Skazani utrzymują, że są niewinni, a różne organizacje humanitarne domagają się ich uwolnienia. Mówi się bowiem o pewnych nieprawidłowościach w trakcie procesu oraz prowokacjach ze strony policji. Na początku lutego organizacje społeczne, polityczne i humanitarne zorganizowały w Buenos Aires manifestacje, w których domagały się anulowania wyroków w tej sprawie.
CZYTAJ DALEJ

Zawsze trzyma się w cieniu. Kim jest sekretarz nowego papieża?

2025-05-15 15:40

[ TEMATY ]

sekretarz

Papież Leon XIV

sekretarz papieża

ks. Edgard Iván Rimaycuna Inga

Vatican Media

Choć Watykan oficjalnie nie ogłosił tej nominacji, to latynoski ksiądz towarzyszący od pierwszych chwil Leonowi XIV nie mógł umknąć uwadze mediów. Chodzi o 36-letniego ks. Edgarda Ivána Rimaycunę, który pracował u boku obecnego papieża jeszcze w Peru, a następnie trafił za nim do Watykanu. Podkreśla się jego ogromną dyskrecję i to, że zawsze trzyma się w cieniu.

Ks. Edgard Iván Rimaycuna pochodzi z Peru. Jego znajomość z obecnym papieżem sięga 2006 roku, kiedy formował się w seminarium duchowym Santo Toribio de Mogrovejo w Chiclayo. W tym czasie ojciec Robert Prevost był przeorem augustianów, ale utrzymywał bliskie relacje ze swą przybraną ojczyzną. Dla młodego seminarzysty augustianin szybko stał się mentorem, odgrywając decydującą rolę w dojrzewaniu jego powołania. Kiedy zakonnik powrócił do Peru, początkowo jako administrator apostolski, a później biskup diecezjalny, potrzebował godnego zaufania współpracownika: w ten sposób Rimaycuna zaczął pracować u jego boku.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja sosnowiecka pielgrzymowała do Rzymu w Roku Jubileuszowym

2025-05-16 19:55

[ TEMATY ]

Włochy

bp Artur Ważny

#Pielgrzymka

BP Episkopatu

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Prawie 700 pielgrzymów z diecezji sosnowieckiej udało się do Rzymu i miejsc świętych we Włoszech. „Duch Święty chce nas poprowadzić” - mówił bp Artur Ważny.

Prawie 700 pielgrzymów z diecezji sosnowieckiej uczestniczy w jubileuszowej pielgrzymce do Rzymu z okazji Roku Świętego 2025. W skład grupy wchodzi 12 zorganizowanych wspólnot, pielgrzymi indywidualni, 25 kapłanów, 2 diakonów oraz bp Artur Ważny, który przewodniczy duchowej części wydarzenia.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję