Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

Bądźmy wyrazicielami chrześcijańskiej tożsamości Europy

Niedziela Ogólnopolska 34/2016, str. 3

[ TEMATY ]

Europa

BOŻENA SZTAJNER

Światowe Dni Młodzieży 2016 powinny stać się przedmiotem wielkiej analizy dla Kościoła. Papież Franciszek odkrywał przed nami prawdy funkcjonujące w nauczaniu Kościoła od 2 tys. lat, ale czynił to inaczej, w sposób żywy i niezwykle przekonujący, dając przy tym świadectwo swojego życia Ewangelią. I mimo swego niemłodego wieku przekazał nam ważne przesłanie: „Miłosierdzie ma zawsze młode oblicze”.

Z pewnością wielu duszpasterzy podejmie refleksję nad tym wszystkim, co dokonało się ostatnio w Polsce. Radość, entuzjazm i głęboka wiara, emanujące ze spotkań z Ojcem Świętym, to najlepsza legitymacja Kościoła, który jest żywy i tętniący Bożą obecnością. Wybrzmiały chrześcijańska kultura i chrześcijańska tożsamość. Nas, Europejczyków, powinno to zmobilizować do budowania jedności opartej na wartościach chrześcijańskich. „Idzie nowych ludzi plemię” – mówił kard. Stefan Wyszyński. To „nowych ludzi plemię” pokazało się teraz w Krakowie: umiało dać świadectwo swojej wiary i stworzyć wspaniałe wydarzenie religijne o światowym wymiarze. Jest więc nadzieja na ocalenie Europy.

Obecność Ojca Świętego na Jasnej Górze z racji 1050. rocznicy Chrztu Polski była znakomitym uzupełnieniem tego, co działo się w Krakowie. Jasna Góra jest bowiem bardzo ważnym znakiem naszej polskiej tożsamości. O tej tożsamości jako o czymś niezwykle istotnym dla Europy, zwłaszcza dzisiaj, mówił papież Franciszek. Obecność rzeszy pielgrzymów w Częstochowie w dniu 28 lipca br. potwierdziła tylko powszechne przekonanie, że Jasna Góra jest symbolem chrześcijańskiej duszy Polaków, że katolicka wiara i kultura chrześcijańska są dla nas bardzo ważne.

Polska jest wyrazicielem chrześcijańskiej tożsamości europejskiej. Jednak chrześcijaństwo jakoś się na Starym Kontynencie zagubiło, jest także celowo zamazywane przez rządzące dziś Europą różnorakie lewicowe frakcje. W duchu zatem wypowiedzi papieża Franciszka Europa winna przypomnieć sobie Dekalog i zgłębić myśl wielkich inicjatorów Wspólnoty Europejskiej w osobach kandydatów na ołtarze: Roberta Schumana i Alcide De Gasperiego oraz innych. Polska i polski Kościół pokazały wszystkim, którzy obserwowali 31. ŚDM, że nic nie jest stracone, że jesteśmy zdolni do podjęcia na nowo ewangelicznego wyzwania, które może ocalić świat.

2016-08-17 08:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bruksela. Stolica Unii Europejskiej czy EuRabii...

Niedziela Ogólnopolska 11/2017, str. 12-14

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Europa

Włodzimierz Rędzioch

Wielki meczet w Brukseli

Wielki meczet w Brukseli

Stolica Belgii uważana jest de facto za stolicę zjednoczonej Europy – to tu znajdują się najważniejsze unijne urzędy, takie m.in. jak Parlament Europejski, ale także główna siedziba NATO. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że to „serce” UE staje się coraz bardziej muzułmańskie

Prawie 30 proc. mieszkańców Brukseli to wyznawcy islamu, a liczba praktykujących muzułmanów jest już większa od liczby praktykujących katolików. Stolica państwa o tak wspaniałej chrześcijańskiej historii w ostatnich dziesięcioleciach ulega gwałtownej islamizacji, przez co zasługuje już na miano „Brukselistanu”. Świat mógł się o tym przekonać, gdy ujawniono, że to właśnie stąd rekrutowani są dżihadyści walczący w szeregach ISIS, stąd też pochodzili islamscy terroryści, którzy dokonali zamachu w teatrze Bataclan w Paryżu 13 listopada 2015 r. oraz w brukselskim metrze i na lotnisku 22 marca 2016 r. Problem jednak w tym, że nawet muzułmanie, którzy nie są zwolennikami dżihadu i tzw. Państwa Islamskiego, postrzegają zachodnie społeczeństwo jako coś sobie obcego. Felice Dassetto, profesor na Uniwersytecie Louvain, autor książki „L’iris et le croissant” (irys to symbol Brukseli, a „croissant”– półksiężyc to symbol islamu), stwierdza, że muzułmanie mówią o niemuzułmanach: „oni” – „my” to muzułmanie, wszyscy inni to „oni”. Jak doszło do tego, że to właśnie Belgia uległa tak głębokiej islamizacji, a jej stolica stała się jednym z przyczółków islamizmu w Europie?

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego

2023-01-29 14:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra/Facebook

- Twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego, bo każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowały mu szczęście i zbawienie - służba i modlitwa niejednej siostry - powiedział na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań celebrował Mszę św. w ramach dorocznego spotkania sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania.

30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania odbywała się pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi”. W trzydniowym spotkaniu udział wzięło prawie 80 referentek.

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję