Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Jubileusz 70-lecia kościoła w Nowym Warpnie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 35/2016, str. 1, 3

[ TEMATY ]

świątynia

jubileusz

Waldemar Szydłowski

Poświęcenia pamiątkowej tablicy dokonał bp prof. Henryk Wejman

Poświęcenia pamiątkowej tablicy dokonał bp prof. Henryk Wejman

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W położonej na północno-zachodnim pograniczu Polski parafii Nowe Warpno 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 70-lecia poświęcenia kościoła parafialnego. Na wspólne świętowanie przybyli licznie zaproszeni goście: bp Henryk Wejman, kapłani ze szczecińskich parafii oraz księża z dekanatu Police, władze i przedstawiciele samorządu terytorialnego, służb i instytucji z Polic i Nowego Warpna oraz pielgrzymi i parafianie.

O godz. 17 rozpoczęła się odpustowa Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył bp Henryk Wejman. W modlitwie polecał Panu Bogu wszystkich ludzi związanych z nowowarpieńskim kościołem, duchownych i świeckich, którzy przez 70 lat tworzyli i nadal tworzą jego historię. Miłe słowa powitania Księdza Biskupa wygłosił burmistrz Nowego Warpna Władysław Kiraga. Następnie serdecznie przywitał Księdza Biskupa ks. prob. kan. Stanisław Drewicz. Wspominając 70-lecie poświęcenia kościoła, przytoczył piękny tekst z 1946 r., zapisany w kronice parafialnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kroniki parafialnej w Trzebieży: „Nad Zalewem Szczecińskim, niedaleko Świnoujścia, wąskim korytarzem prowadzi gościniec do Nowego Warpna.

Reklama

Nowe Warpno ujęte jest ściśle w pierścień wodny – wysepka, a raczej półwysep, na którym króluje niewielkie miasteczko. Wąskie uliczki i chodniki z cegły przypominają stare miasto włoskie. Stara osada rybacka przypominająca wiek XIII.

Był to uroczysty dzień 15 sierpnia 1946 r. Z rana powiewał łagodny zefirek morski, potem porosił srebrzysty deszczyk, słoneczko pokazało się uśmiechnięte i zaczęło przeglądać się w modrych falach zatoki niby w wiekiem kryształowym lustrze. Rozkołysane, a dźwięczne dzwony oznajmiły mieszkańcom jakąś niezwykłą uroczystość. Niewymownym swym językiem głosiły niezmienne co do czasu i miejsca prawdy Boże, i kruszyły serca zakamieniałych grzeszników.

Ludzie ze wszystkich karczm, zaułków miasta i sąsiednich wiosek przybyli licznie, by wziąć udział w przepięknej ceremonii poświęcenia kościoła. Stanąłem w pośrodku nich. Kieruję swe kroki ku zborowi protestanckiemu. Jest w nieporządku, brudno, okna powybijane, w zborze tym mieścił się magazyn z meblami. Trzeba więc resztki mebli usunąć, ołtarz przystroić kwiatami, a tu ciemno, czarno, brudno...

Przypomniały mi się słowa Psalmisty: «Domine dilexi decorem maiestatis gloria suae» (Pan umiłował piękno swojej chwały). Poleciłem, by w przyspieszonym tempie uprzątnęli kościół.

Odprawiłem uroczystą Sumę”.

Ks. Stanisław Żywiński



Reklama

W pierwszych słowach homilii Ksiądz Biskup zwrócił się do burmistrza Nowego Warpna, dziękując za troskę i zaangażowanie w materialne dzieła, podkreślające piękno kościoła parafialnego. Niezwykle ciepło i życzliwie okazał wdzięczność obecnemu na uroczystości ks. kan. Zenonowi Borodo, który niegdyś posługiwał w naszej parafii. Słowa Księdza Biskupa były przerywane gromkimi brawami wiernych, gdy wspominał wszystkich nowowarpieńskich duszpasterzy. Szczególnie serdeczne słowa wdzięczności i uznania skierował Ksiądz Biskup do obecnego proboszcza parafii ks. kan. Stanisława Drewicza. W głównej części homilii skierowanej do wiernych Ksiądz Biskup mówił o umiejętnym świętowaniu dnia Pańskiego, który jest czasem odpoczynku od pracy i powinien wyrażać się wdzięcznością Panu Bogu poprzez obecność w świątyni i uczestnictwo w Eucharystii, która jest szczytem i źródłem, z którego winniśmy czerpać moc do codziennych zajęć. A wzorem w zawierzeniu Bogu we wszystkim ma być Niepokalana, Matka Najświętsza, która patronuje tutejszej świątyni i której wniebowzięcie obchodzimy.

Po wygłoszeniu słowa i wyznaniu wiary Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania grupie młodzieży. Była to wzniosła chwila, przepełniona modlitewnym skupieniem. Gdy dobiegła końca liturgia eucharystyczna, wraz z poświęceniem wianków z tegorocznych ziół i kwiatów nastąpił czas podziękowań. Przedstawiciele rodziców młodzieży, która przyjęła sakrament bierzmowania, wzniosłym słowem, cytując sławnego poetę Zbigniewa Herberta, dziękowali Księdzu Biskupowi za naznaczenie naszych młodych córek i synów znamieniem Ducha Świętego, wyrażając nadzieję, że On swoimi darami umocni ich do mężnego wyznawania i obrony wiary chrześcijańskiej oraz zapewnili, że wszyscy rodzice swoim przykładem dołożą wszelkich starań, by dzieci nasze życiem świadczyły o Jezusie Chrystusie. Następnie głos zabrał gospodarz parafii ks. prob. Stanisław Drewicz. Najserdeczniejsze słowa wdzięczności popłynęły wpierw w modlitewnym zamyśleniu do Pana Boga, który obdarował nas łaską spotkania na uroczystej Eucharystii, dalej do dostojnego gościa, bp. Henryka Wejmana, kapłanów, władz samorządowych z burmistrzem Nowego Warpna na czele, wszystkich wiernych i ludzi dobrej woli, którzy włączyli się w przygotowania i zaszczycili swoją obecnością uroczyste obchody zacnego jubileuszu.

Pięknym akcentem jubileuszowych uroczystości było pobłogosławienie marmurowej tablicy, upamiętniającej duszpasterzy, którzy na przestrzeni 70 lat posługiwali w nowowarpieńskim kościele. Na tę okoliczność wierni zostali obdarowani pamiątkową kartą z fotografią kościoła w dwóch odsłonach, historycznej i współczesnej oraz tekstem z kroniki parafialnej z 1946 r. autorstwa ks. Stanisława Żywińskiego.

To jubileuszowe święto, które zapisało kolejną kartę historii nowowarpieńskiej świątyni, na trwałe pozostanie w sercach i pamięci wszystkich jego uczestników. Uroczystości przebiegły w niezwykle podniosłej i świątecznej atmosferze. Był to wyjątkowy czas, pełen modlitewnej zadumy i refleksji nad tym, jak było i jak będzie... Ufamy, że duchowe przeżycia wydadzą błogosławione owoce miłości i miłosierdzia Bożego. A wyjątkowy klimat świątyni, która jest sercem naszej parafii, będzie usposabiać do szlachetnego i głębszego wyznawania wiary przez następne lata.

2016-08-25 08:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niewidoczni bohaterowie

Jubileusz 30-lecia Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „ADA” uświetnił tort, z którego wystrzeliwała w górę fontanna ognia.

Urodzinową imprezę zorganizowano 7 marca w Domu Kultury w Hałcnowie, a poprzedziła ją Msza św., którą w pobliskiej bazylice maryjnej sprawował ks. prob. Piotr Konieczny. O oprawę muzyczną liturgii zatroszczył się Bielski Chór Kameralny. – Miłość nie jest tylko uczuciem. To wszystko, co ludzie w tym stowarzyszeniu uczynili i czynią, dokładnie to pokazuje. To decyzja, pragnienie, aby nieść dobro, czynić wszystko, aby inni czuli się kochani, czuli się szczęśliwi – mówił w kazaniu ks. P. Konieczny. I dodał, że jubileusz 30-lecia powinien skłaniać do myślenia o przyszłości. – Wierzę głęboko, że ta rocznica umocni nas wszystkich. Zrodzi nowe pomysły i przyniesie wiele pięknych momentów miłości – podkreślił. I miał w tym stuprocentową rację, bo dzieło, które w latach 80. ub. wieku zainicjowało niespełna 20 rodziców, pięknie rozkwitło i skupia obecnie ponad 140 rodzin.
CZYTAJ DALEJ

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

sztuczna inteligencja

AI

Chat GPT

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Sam Chat GPT podpowiada, że sztuczna inteligencja tylko analizuje dane, nie jest zaś inteligencją podobną do ludzkiej. Nie ma ona świadomości istnienia, nie ma też… inteligencji! Dlatego należy ją postrzegać nie jako sztuczną formę inteligencji, tylko jako jeden z jej produktów. Właśnie na takie różnice między sztuczną inteligencją a świadomością ludzką zwrócili kilka dni temu uwagę uczestnicy konferencji w Sekretariacie Episkopatu, prezentując polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu nt. sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” – adresowanego, co ciekawe, m.in. do duszpasterzy. I właśnie na ten aspekt pragnę zwrócić uwagę: w jaki sposób i w jakich granicach można zastosować sztuczną inteligencję w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Dominatorzy z Boru Zapilskiego

2025-04-07 10:06

[ TEMATY ]

piłka nożna

LSO

Mateusz Kijas

5 kwietnia w hali sportowej w Konopiskach odbył się diecezjalny finał Mistrzostw Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej w Piłce Nożnej Halowej. Ministranci i lektorzy po raz 20. przystąpili do walki o awans do etapu ogólnopolskiego.

– Towarzyszą mi dzisiaj niezwykłe emocje, po prostu cały buzuję w środku. Stresuję się, ponieważ walczymy o awans do mistrzostw Polski – przyznał w przerwie między meczami Miłosz Jakubczak, ceremoniarz z parafii św. Jacka w Borze Zapilskim. Mimo odczuwalnego napięcia dodał jednak: – W tym roku czujemy się pewnie jako drużyna, która jest dobrze zbudowana, która ma potencjał i siłę do gry.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję