Tegoroczny Tydzień Wychowania obchodzony jest w dniach 11-17 września pod hasłem: „Miłosierni jak Ojciec”. Z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego bp Marek Mendyk zapewnia, że nauka płynąca z obchodów Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia będzie miała swoje odzwierciedlenie również w sposobie nauczania religii. – W tym roku, kiedy przeżywamy Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, zastanawiamy się, w jaki sposób, jako wychowawcy, rodzice i duszpasterze, możemy naśladować w wychowaniu miłosierną miłość Boga. Chcemy przełożyć tę miłość na konkretne działania w obszarze wychowania – powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w rozmowie z KAI.
Biskup Mendyk zaznaczył, że trwają rozmowy na temat skutków wygaszania gimnazjów oraz zmian w polskiej oświacie. – Wsłuchujemy się w to, co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, rozmawiamy, również z organami prowadzącymi katolickie szkoły. Jest to pewien problem, ale traktujemy to raczej jak wyzwanie – przekonywał duchowny. Jak zapewnił, trwają prace nad wprowadzeniem religii na listę przedmiotów maturalnych. – Wracamy do tematu matury z religii, jednak najpierw musi powstać podstawa programowa dla czteroletniego liceum. Na tej bazie powstanie podstawa programowa nauczania religii i katechezy Kościoła katolickiego w Polsce. Ufam, że wtedy zaczniemy mówić o konkretach – zaznaczył bp Mendyk. W toku są także działania mające na celu udoskonalenie programu rekolekcji szkolnych. – Rekolekcje szkolne są misją, która nas czeka. Musimy ten czas lepiej, mądrzej zagospodarować, ale musimy mieć wsparcie nauczycieli i rodziców – ocenił ksiądz biskup.
Tydzień Wychowania to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. Inicjatywa ta została pomyślana jako wyraz troski o dobro młodzieży oraz forma zwrócenia uwagi na potrzebę wychowania jako pomocy w szukaniu prawdy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu