Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

IV Miechowskie Dni Jerozolimy

Od ziemskiego do niebieskiego Jeruzalem

Msza św. w miechowskiej bazylice Grobu Bożego pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, ingres nowych dam i kawalerów, konferencja naukowa, kwesta na rzecz Ziemi Świętej oraz wydarzenia artystyczne – to wszystko złożyło się na IV Miechowskie Dni Jerozolimy, odbywające się w dniach 16-18 września br. Kard. Kazimierz Nycz – Wielki Przeor Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie przesłał list do uczestników uroczystości w Miechowie. Podziękował za organizację Dni Jerozolimy, za troskę o Ziemię Świętą i pomoc dla mieszkających tam chrześcijan.

Ludzka droga jako pielgrzymka i pamięć o ziemskiej Ojczyźnie Chrystusa były treścią homilii bp. Piotrowskiego. – Podczas przeżywania IV Dni Jerozolimy kierujemy nasze spojrzenia i serca ku ziemskiemu miastu w ojczyźnie Jezusa. Tym samym rozpali się w naszych sercach pragnienie niebieskiego Jeruzalem – prawdziwego celu naszego ziemskiego pielgrzymowania – powiedział bp Piotrowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ramach IV Miechowskich Dni Jerozolimy odbyła się również konferencja naukowa: „Ziemia Święta celem pielgrzymek wyznawców Chrystusa”. Referaty wygłosili: o. dr Jerzy Kraj, bp dr Piotr Skucha, o. prof. Narcyz Klimas oraz s. Szczepana Hrehorowicz, elżbietanka.

W programie był także koncert muzyki dawnej ze zbiorów bożogrobców w Nysie w wykonaniu zespołu Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa. Zorganizowano też kwestę na cele charytatywne w Ziemi Świętej. Dostępne były stoiska z wyrobami rękodzielniczymi i gastronomicznymi – przez zakupy można było wesprzeć chrześcijan w Ziemi Świętej.

W ogrodach parafialnych odbył się Piknik z bożogrobcami. Z koncertami wystąpili: Magda Anioł z zespołem, Chór Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie, Miechowski Chór Gospel, zespoły Chorzowskiego Bractwa Rycerskiego Bożogrobców, zespół Chmielnikers. Zorganizowano także pokazy walk rycerskich, kuchni średniowiecznej, były również atrakcje dla dzieci. Piknik zakończyła prezentacja multimedialna „Miechów – polska Jerozolima”.

Reklama

Uczestnicy IV Miechowskich Dni Jerozolimy mieli możliwość modlić się przy ołtarzu „Światło Pojednania i Pokoju”, wykonanym w gdańskiej pracowni artystycznej „Drapikowski Studio”.

KAI

U cystersów w Mogile

Krzyż na krakowskich Błoniach nie będzie przeszkadzał

W niedzielę 18 września br. w Krakowie-Mogile abp Wacław Depo – metropolita częstochowski przewodniczył uroczystej Sumie pontyfikalnej z okazji święta Podwyższenia Krzyża Świętego. – Nie ma zgody na to, by twierdzić, że krzyż Chrystusa jest źródłem podziałów wśród ludzi. Chcę bardzo mocno podkreślić, stojąc dzisiaj pod krzyżem razem z wami, że na zbawczej płaszczyźnie Chrystus jedna ludzi z Bogiem i ze sobą nawzajem raz na zawsze. Nikogo nie chce odrzucić – mówił abp Depo. Zauważył, że dziś krzyż niesłusznie stał się przyczyną wielu sporów. – Nie wolno dać się sprowokować do takiej postawy, która z jednej strony odrzuca krzyż, a z drugiej – w imię jego obrony – wznieca nienawiść. Religia i wiara chrześcijańska nie mogą być zepchnięte do źródła antymiłości i nienawiści – podkreślił. Dlatego przestrzegał przed próbami manipulacji w sporze o krzyż. Stwierdził, że mamy prawo do tego znaku również na krakowskich Błoniach. – Ten znak jest nie tylko znakiem zbawienia, ale również znakiem jedności całego rodzaju ludzkiego, i on nie będzie przeszkadzał tzw. normalnym krakowianom – podkreślił Ksiądz Arcybiskup.

Janusz Pasik

Krótko

• Badania CBOS wskazują, że na przyjmowanie przez Polskę uchodźców z terenów objętych konfliktami zbrojnymi – bez określenia kraju pochodzenia – nie godzi się 58 proc. Polaków. Przeciwnego zdania jest 38 proc., przy czym większość z tej grupy (34 proc.) przystaje jedynie na udzielenie czasowego schronienia przybyszom, a 4 proc. zgadza się także na ich stałe osiedlanie się w Polsce.

• Podkomisja ds. katastrofy smoleńskiej przedstawiła na konferencji prasowej pierwsze ustalenia ze swojej pracy. Wśród nich te, że z czarnych skrzynek usunięto fragmenty zapisów.

Reklama

• Prof. Janusz Kawecki został członkiem KRRiT. Jest on przewodniczącym Zespołu Wspierania Radia Maryja. Został mianowany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Drugim przedstawicielem prezydenta w Radzie został Andrzej Sabatowski.

• Dawid Jackiewicz – minister skarbu stracił stanowisko. Ministerstwo Skarbu ma zostać w najbliższym czasie zlikwidowane. Likwidację będzie prowadził minister Henryk Kowalczyk.

• Anna Zalewska – szefowa MEN zapowiedziała, że nowa ustawa Prawo oświatowe ma zastąpić obowiązującą, wielokrotnie zmienianą, ustawę o systemie oświaty. – Chcemy powrócić do liceum ogólnokształcącego zamiast kursu przygotowującego do matury – powiedziała.

• Egzamin dojrzałości zdało 85 proc. tegorocznych maturzystów. Wśród absolwentów liceów wskaźnik ten wyniósł 89 proc., u absolwentów techników – 76 proc.

• Rząd zapowiedział podwyższenie najniższych emerytur. Od 1 marca 2017 r. najniższe świadczenie będzie wynosiło 1 tys. zł.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-09-21 08:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasz pierwszy święty

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Wikipedia/Obraz malarstwa Zbigniewa Kotyłło

Jest nim św. Wojciech, patron Polski, który został wyniesiony do chwały ołtarzy w niecałe 2 lata po męczeńskiej śmierci.

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, niemniej jednak można o nim powiedzieć, że był obywatelem Europy, którą bardzo dobrze znał, bo wiele po niej podróżował. Był świetnie wykształconym duchownym, choć początkowo miał zostać rycerzem. Jako że pochodził z możnego rodu Sławnikowiców, utrzymywał zażyłe relacje z tzw. wielkimi tego świata – zarówno w kręgach świeckich, jak i kościelnych, również papieskich. Nigdy jednak nie zaniedbywał ludzi gorzej od siebie sytuowanych, troszczył się o nich, o czym świadczą jego biografowie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

2. rocznica sakry bpa Macieja Małygi

2024-04-24 09:11

Tomasz Lewandowski

Biskup Maciej Małyga w dniu sakry biskupiej

Biskup Maciej Małyga w dniu sakry biskupiej

Dziś, 24 kwietnia, przypada 2.rocznica sakry biskupiej ks. bp. Macieja Małygi

W imieniu redakcji i czytelników „Niedzieli Wrocławskiej” ks. bp. Maciejowi życzymy mocy Ducha Świętego w głoszeniu Ewangelii i podejmowanych działaniach. Niech Chrystus, który przyniósł ludzkości prawdę o Bożej miłości pochylającej się nad każdym człowiekiem, umacnia w pasterskiej posłudze i pomnaża radość wypływającą z bycia z innymi i dla innych. Niech Maryja, która otula macierzyńskim płaszczem Kościół, otacza Księdza Biskupa swoją opieką

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję