Reklama

Niedziela Lubelska

Powierzają swoje życie Maryi

Jesienią na Jasną Górę pielgrzymuje kilka do kilkunastu tysięcy maturzystów z archidiecezji lubelskiej

Niedziela lubelska 41/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

maturzyści

BPJG/Marek Kępiński

Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej

Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej

W sobotę 24 września uczniowie ostatnich klas szkół średnich z Chełma, Krasnegostawu, Lublina, Świdnika i Turobina rozpoczęli 32. Pielgrzymkę Maturzystów Archidiecezji Lubelskiej nabożeństwem Drogi Krzyżowej, a zakończyli uroczystą Mszą św. z aktem zawierzenia Maryi. Ich koledzy z pozostałych miejscowości i dekanatów udadzą się do Jasnogórskiej Pani w dwóch kolejnych turach – 9 i 15 października. Tegoroczne pielgrzymowanie odbywa się pod hasłem: „Idźcie i nauczajcie”.

Witając w domu Matki ok. 1,5 tys. młodych pielgrzymów w ostatnią sobotę września, o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry, mówił: – Szukając światła i pociechy, od wieków przybywają tu rzesze ludzi, którzy pragną przybliżyć się do Boga i zawierzyć swoje życie Matce Najświętszej. Przychodzą do Maryi, która zawsze prowadzi do Jezusa, jedynego Zbawiciela człowieka. Ta, która z miłością wsłuchiwała się w Boże słowa, zawsze prowadzi do swojego Syna i jak w Kanie Galilejskiej widzi, czego nam brakuje. Maryja wciąż pokazuje, jak powierzać Jezusowi swoje życie i jak otwierać się na Jego słowo – podkreślał Ojciec Podprzeor, zachęcając do szczerej modlitwy.

Z pielgrzymami na Eucharystii spotkał się bp Mieczysław Cisło. Wraz z nim o Boże błogosławieństwo dla swoich uczniów modlili się kapłani, katecheci i nauczyciele, a także główny organizator pielgrzymki ks. Krzysztof Gałan, dyrektor Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie. – Przychodzicie tu w ważnym momencie waszego życia, kiedy podejmujecie nie tylko próbę wiedzy na egzaminach maturalnych, lecz także kiedy stoicie w momencie dokonywania wyboru zawodu, kiedy myślicie o dojrzałym życiu, w tym o wierze, którą otrzymaliście przez chrzest, wychowanie rodzinne, wspólnoty Kościoła – mówił bp Mieczysław Cisło. – Pamiętajcie, że nie wystarczy samo przyjęcie tego dziedzictwa, jak przyjmuje się wiele podarunków. Trzeba jeszcze je zaakceptować i z nim się utożsamić – mówił Ksiądz Biskup. Nawiązując do nauczania papieża Franciszka ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, bp Cisło wezwał młodych do odważnego budowania świata na wartościach nieprzemijających, jak prawda, piękno, dobro, miłość i solidarność. – Waszym celem są rzeczy wielkie i piękne. Jesteście budowniczymi przyszłości; w tym tkwi wasze piękno i nasza nadzieja – podkreślał Ksiądz Biskup. Odpowiedzią młodych było uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz złożenie swojego życia w dobrych dłoniach Maryi.

2016-10-06 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U Skoszewskiej Pani

Wierni z archidiecezji łódzkiej co roku 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pielgrzymują do sanktuarium Maryjnego w Skoszewach. Jedni pokonują kilka kilometrów, inni kilkadziesiąt. Wszystko po to, by pochylić się przed Maryjnym tronem. Na pielgrzymi szlak do Skoszew wyruszyli członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich rejonu łódzkiego, 390 osób z Brzezin, 160 osób z Nowosolnej, 250 z Łodzi, 85 osób z Kalonki, 40 osób z Niesułkowa, pielgrzymi ze Strykowa i okolic.

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do Nowej Wsi Grodziskiej

2023-02-05 09:34

parafianie

Po raz 9. wierni z parafii Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej wraz ze swoim proboszczem ks. Łukaszem Langenfeldem odwiedzili Kraków. Tym razem przywieźli bezcenny dar – relikwie św. Jana Pawła II.

Jak to dawniej bywało

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję