Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Audiencja generalna

Dzieła miłosierdzia odtrutką na obojętność

Do ponownego nauczenia się uczynków miłosierdzia oraz realizowania ich na co dzień zachęcił papież Franciszek podczas audiencji generalnej 12 października br. Swoją katechezę Papież poświęcił znaczeniu uczynków miłosierdzia dla życia chrześcijańskiego.

Ojciec Święty zauważył, że „bycie miłosiernym jak Ojciec” stanowi wyzwanie dla sumienia i działania każdego chrześcijanina. – Trzeba, aby każdy, kto przyjmuje Boże Miłosierdzie, stawał się także jego znakiem i narzędziem dla innych – podkreślił Franciszek. Wskazał, że dokonujemy tego, gdy pełnimy uczynki miłosierdzia względem ciała i względem duszy, które realizowało wielu ludzi prostych i dało w ten sposób autentyczne świadectwo wiary. Dodał, że w świecie dotkniętym wirusem obojętności dzieła miłosierdzia są najlepszą na nią odtrutką. – Jestem przekonany, że przez te proste codzienne czynności możemy dokonać prawdziwej rewolucji kulturowej, tak jak to było w przeszłości. Jeśli każdy z nas codziennie uczyni jeden uczynek miłosierdzia, będzie to rewolucja w świecie – ale każdy! – podkreślił Papież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

KAI

Kanonizacja

Przez wytrwałą modlitwę do mocnego trwania w wierze

Reklama

W niedzielę 16 października br. Ojciec Święty Franciszek dokonał kanonizacji siedmiu błogosławionych. Są to: Salomon Leclercq, Józef Sánchez del Río, Emanuel González García, Ludwik Pavoni, Alfons Maria Fusco, Józef Gabriel del Rosario Brochero i Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej Catez. Zostali oni wpisani do katalogu świętych, z poleceniem, aby odbierali cześć jako święci w całym Kościele. W homilii podczas Mszy św. kanonizacyjnej papież Franciszek poruszył zagadnienie modlitwy. Wyszedł od prośby zawartej w modlitwie Kolekty o serce szczere i o wolę oddaną Bogu i podkreślił, że taka przemiana serca jest darem Boga. Zaznaczył, że sercem szczodrym i wiernym dzięki modlitwie obdarzeni byli kanonizowani w tym dniu święci. Papież podkreślił konieczność wzajemnego wspierania się w modlitwie. Poruszył też kwestię wytrwałości w modlitwie, potrzebnej, aby trwać mocno w wierze i świadectwie. Zwrócił uwagę, że nie jesteśmy sami, ale stanowimy część Kościoła. – Tylko w Kościele i dzięki modlitwie Kościoła możemy trwać mocno w wierze i świadectwie – stwierdził Ojciec Święty. Dodał, że to Duch Święty uczy nas modlitwy i prowadzi w modlitwie.

RV

Ojciec Święty do Polaków

Każdego dnia uczynek miłosierdzia

Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Bracia i siostry, przeżywamy Rok Święty Miłosierdzia i korzystamy z darów Bożej miłości, prośmy więc Ducha Świętego, aby rozpalał w nas pragnienie spełniania każdego dnia uczynków miłosierdzia względem ciała i względem duszy, abyśmy odpowiadali na tę miłość, niosąc ją najbardziej potrzebującym. Pamiętajmy, że wszystko, co czynimy braciom, czynimy samemu Chrystusowi, który w nich jest. Niech Jego błogosławieństwo stale wam towarzyszy!

Audiencja generalna, 12 października 2016 r.

RV

Apel o rozejm w Syrii

Nieludzki konflikt

Chcę podkreślić i przypomnieć swoją solidarność ze wszystkimi ofiarami nieludzkiego konfliktu w Syrii – powiedział papież Franciszek podczas audiencji generalnej 12 października br. – W poczuciu pilnej potrzeby ponawiam swój apel, błagam ze wszystkich sił osoby odpowiedzialne o podjęcie kroków w celu natychmiastowego zawieszenia broni, które zostałoby narzucone i respektowane przynajmniej na czas niezbędny, aby umożliwić ewakuację cywilów, a zwłaszcza dzieci, które nadal są uwięzione pod okrutnymi bombardowaniami – dodał.

RV

Książka o Bartłomieju I

Dwie przedmowy

Papież Franciszek i papież senior Benedykt XVI napisali przedmowy do książki poświęconej Bartłomiejowi I z okazji 25. rocznicy jego wyboru na stolicę patriarchalną w Konstantynopolu. Obydwa teksty w tym samym wydaniu opublikowano w „L’Osservatore Romano”. „Łączy nas zasadniczo wspólne staranie, aby coraz bardziej wzrastała świadomość osób i społeczeństwa w ogóle co do kwestii ochrony świata stworzonego” – napisał m.in. Franciszek, a Benedykt XVI stwierdził, że „Jego Świątobliwość Bartłomiej jest patriarchą naprawdę ekumenicznym, we wszystkich znaczeniach tego słowa”.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Kara, która nie pozostawia nadziei, nie jest właściwa!

2016-10-19 08:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

wPolityce: Sąd oddalił wniosek o wyłączenie ławników ws. ks. Olszewskiego

2026-02-04 11:21

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

wyłączenie ławników

oddalenie wniosku

Krzysztof Wierus/Mat.prasowy

- Sędzia Ireneusz Szulewicz odrzucił wniosek obrońców o wyłączenie ławników wyznaczonych ręcznie na dobę przed rozprawą ks. Michała Olszewskiego - wynika z dokumentu, do którego dotarł portal wPolityce.pl. Jak podają dziennikarze, w tym samym dokumencie sędzia przyznaje, że ławniczki zostały dobrane ręcznie, ale… jednocześnie stwierdza, że nie są stronnicze.

Na portalu Sądu Okręgowego w Warszawie pojawiło się postanowienie sędziego Ireneusza Szulewicza, w którym odrzuca wniosek obrońców ks. Olszewskiego o wyłączenie wylosowanych ręcznie ławników - opisuje portal wPolityce.pl.
CZYTAJ DALEJ

IMGW: ostrzeżenia przed gołoledzią dla wszystkich 16 województw

2026-02-04 18:58

[ TEMATY ]

IMGW

Alert RCB

mróz

marznące opady

Karol Porwich/Niedziela

IMGW wydał w środę ostrzeżenia II stopnia przed gołoledzią dla północnej, centralnej i wschodniej część Polski. Alertami I stopnia przed opadami marznącymi objęto obszar 7 województw na południu kraju.

IMGW wydał ostrzeżenia II stopnia przed opadami marznącymi dla województwa podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodnio pomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz części woj. lubelskiego, świętokrzyskiego i dolnośląskiego.
CZYTAJ DALEJ

Indie: Silny wzrost powołań na ziemi naznaczonej przemocą i męczeństwem

2026-02-05 08:40

[ TEMATY ]

przemoc

Indie

powołania

męczeństwo

silny wzrost

ziemia naznaczona

Adobe Stock

Ziemia naznaczona przemocą i męczeństwem doświadcza obecnie niezwykłego rozkwitu powołań

Ziemia naznaczona przemocą i męczeństwem doświadcza obecnie niezwykłego rozkwitu powołań

Na wschodzie Indii, obserwuje się silny wzrost powołań. Stan, który kilkanaście lat temu był świadkiem dotkliwych krzywd wyrządzonych wyznawcom Chrystusa, dziś staje się miejscem coraz częstszych święceń kapłańskich. Duszpasterze, którzy sami doświadczyli „prześladowań, których celem było uciszenie chrześcijaństwa”, dziś wzywają do pokoju i pojednania.

Stan Orisa staje się centrum wiary i nadziei dla indyjskiej wspólnoty katolickiej, która historycznie najgłębiej zakorzeniona jest w południowo-zachodnim stanie Kerala, gdzie odsetek wiernych zbliża się do 20 proc. populacji. W pozostałych stanach kraju chrześcijanie stanowią około 2 proc. z 1,2 miliarda mieszkańców. Chrześcijańska mniejszość, w kraju, w którym w ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat nastąpił wzrost związanego z hinduizmem religijnego nacjonalizmu, narażona jest ze strony grup ekstremistycznych na przemoc, która w stanie Orisa osiągnęła najwyższy poziom w latach 2007 i 2008.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję