Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wprowadzenie relikwii bł. ks. Popiełuszki

Bp Grzegorz Kaszak wprowadził relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki do kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu. Uroczystość odbyła się 19 października – w dniu 32. rocznicy jego męczeńskiej śmierci

Koncelebrowanej Eucharystii, podczas której dokonano wprowadzenia relikwii, przewodniczył bp Kaszak. Wspólnie z nim modlił się ks. Tomasz Folga – dyrektor diecezjalnej Caritas oraz ks. dziekan Jacek Kmieć. Na uroczystości nie zabrakło przedstawicieli Rycerzy Kolumba, Zakonu Rycerzy Bożego Grobu, sosnowieckiej policji. Przybyły poczty sztandarowe reprezentujące NSZZ „Solidarność”, harcerzy i żołnierzy AK. Eucharystię ubogacił chór Salvatoris Amici pod dyrekcją Jerzego Sojki.

– Przyrzekamy, że te relikwie będą nas zobowiązywany do jeszcze większej modlitwy w intencji ludzi pracy i w intencji ludzi bezrobotnych – powiedział ks. Stanisław Litwa, proboszcz parafii pw. Najświętszego Zbawiciela odbierając z rąk biskupa Grzegorza relikwiarz z krwią błogosławionego.

– Od kilkunastu lat pracuję w zagłębiowskich parafiach. Doskonale wiem z jakimi problemami przychodzi zmagać się naszym wiernym. Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście trudności ze znalezieniem i utrzymaniem pracy. Wiem, jak wiele wysiłku ludzie wkładają, by pracę znaleźć i jak ją szanują. Dlatego postanowiliśmy wspólnie z parafianami, aby postarać się o relikwie człowieka, który był tak bardzo związany ze środowiskiem pracy i dzisiaj jako błogosławiony za tymi ludźmi się wstawia. Napisałem do Kurii białostockiej list z prośbą o przekazanie relikwii ks. Jerzego. Umotywowałem swoją prośbę kultem, jaki zrodził się w naszej parafii przez modlitwy do ks. Jerzego. Teraz obiecuję, że każdego 19. dnia miesiąca będziemy modlić się o potrzebne łaski za przyczyną bł. ks. Popiełuszki w obecności jego relikwii – powiedział ks. proboszcz Stanisław Litwa. Trzeba zaznaczyć, że w parafii są już przechowywane relikwie św. Rity – patronki spraw trudnych i beznadziejnych. A w Proboszcz ma jeszcze w planach pozyskanie relikwii św. Faustyny.

W homilii bp Kaszak przypomniał postać bł. Jerzego Popiełuszki, okoliczności tragicznej śmierci i przesłanie, jakie po sobie pozostawił. – Dzisiaj, 19 października, pragniemy w sposób szczególny uczcić wybitnego z rodu Polaków – ks. Jerzego Popiełuszkę. Przychodzimy także, by prosić za jego przyczyną dobrego Boga o potrzebne łask. Był to Polak, któremu przyszło żyć w trudnych czasach (…). Trzeba podkreślić, że stanął wobec tych wyzwań i niebezpieczeństw z wielką odwagą. Nie tylko dobrym słowem, rozmową, modlitwą, homiliami, ale także poprzez organizację konkretnej pomocy materialnej dla osób pozbawionych pracy z przyczyn politycznych – powiedział Hierarcha. Przypomniał również wielkie modlitewne dzieło ks. Jerzego – Msze św. za Ojczyznę. – W 1982 r. została mu powierzona w kościele na Żoliborzu wielka modlitwa za Ojczyznę. Msze św., które celebrował w intencji ojczyzny zaczęły się cieszyć wielką popularnością. Bardzo solidnie przygotowywał się do kazań, wspaniale odczytywał znaki czasu i umiał dotrzeć ze słowem Bożym do serca człowieka. Nie umknęło to uwagi służbom bezpieczeństwa. Rozpoczęły się szykany, zastraszenia, aresztowania. A on pozostał niewzruszony, przekonany o wartości głoszonej przez siebie nauki – wyjaśniał bp Kaszak. Na koniec Kaznodzieja przytoczył fragment ostatniego kazania ks. Jerzego: „Chrześcijaninowi nie wystarczy samo potępienie zła, kłamstwa, tchórzostwa, zniewolenia, przemocy, ale musi sam być prawdziwym świadkiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości. Aby zło dobrem zwyciężać i zachować godność człowieka nie wolno walczyć przemocą. Komu nie udało się zwyciężyć sercem i rozumem usiłuje zwyciężyć przemocą”. – Zapamiętajmy słowa ks. Jerzego i wprowadzajmy je w czyn każdego dnia – zaapelował Pasterz Kościoła sosnowieckiego.

2016-11-03 09:50

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziedziczenie dobra

Niedziela Ogólnopolska 36/2017, str. 12-13

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

ks. Jerzy Popiełuszko

Archiwum Marka Popiełuszki

Zarząd Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” u prezydenta RP Andrzeja Dudy. Obok prezydenta (po prawej) – prezes fundacji Barbara Popiełuszko-Matyszczyk, wiceprezes Agnieszka Popiełuszko-Szklanko oraz wicemarszałek woj. podkarpackiego Bogdan Roma

Zarząd Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” u prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Obok prezydenta (po prawej) – prezes fundacji Barbara Popiełuszko-Matyszczyk, wiceprezes
Agnieszka Popiełuszko-Szklanko oraz wicemarszałek woj. podkarpackiego Bogdan Roma

Ks. Jerzy wychował się w bardzo pobożnej i zgodnej rodzinie. Z siostrą Teresą oraz braćmi Józefem i Stanisławem łączyły go silne więzi, które – chociaż w innej formie – przetrwały męczeńską śmierć kapłana. Siostra i bracia ks. Jerzego czuli się w obowiązku zachować pamięć o swoim bracie, którego Kościół uznał za błogosławionego. Ks. Jerzy odegrał również wielką rolę w życiu dzieci swego rodzeństwa, które pamiętają go z dzieciństwa. To następne pokolenie Popiełuszków postanowiło w jakiś sposób kontynuować dzieło wuja, zakładając fundację noszącą nazwę „Dobro”. Jej prezesem jest Barbara Popiełuszko-Matyszczyk – bratanica ks. Jerzego, córka Alfredy i Józefa Popiełuszków, a wiceprezesami są jej brat Marek oraz Agnieszka Popiełuszko-Szklanko – córka Danuty i Stanisława Popiełuszków. To wielkie wyzwanie dla tych młodych ludzi, którzy w ten sposób pragną zachować pamięć o ich błogosławionym i – miejmy nadzieję – wkrótce świętym wuju, również czyniąc dobro, jak on czynił w swoim życiu. – Teraz kolej na nas – mówi Marek Popiełuszko. – Czujemy, że jesteśmy mu to winni.
Spotkałem się z członkami rodziny ks. Jerzego, aby porozmawiać o nowo powstałej fundacji.

Włodzimierz Rędzioch: – Dlaczego założył Pan, wraz z siostrą i kuzynką, Fundację im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”?

CZYTAJ DALEJ

Mało znane fakty z życia św. o. Maksymiliana Marii Kolbego

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Maria Kolbe

Archiwum

O. Maksymilian Maria Kolbe - założyciel Rycerstwa Niepokalanej, miesięcznika „Rycerza Niepokalanej”, Radia Niepokalanów oraz klasztoru w Niepokalanowie, a jednocześnie pasjonat kosmosu oraz militariów, znawcy mediów, misjonarza i męczennika. Franciszkanin dobrowolnie przyjął śmierć głodową w obozie Auschwitz-Birkenau ratując współwięźnia - Franciszka Gajowniczka.

Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli. Wstąpił do zakonu franciszkanów we Lwowie, gdzie otrzymał imię Maksymilian. Studia w Rzymie zakończył obroną dwóch doktoratów (z filozofii i teologii), tam również założył stowarzyszenie „Rycerstwo Niepokalanej”. Po powrocie do Polski powołał do życia klasztor Niepokalanów (zwany „Grodem Maryi”) we wsi Paprotnia (gmina Teresin, woj. mazowieckie) oraz zaczął wydawać pismo „Rycerz Niepokalanej”.

CZYTAJ DALEJ

W 20. rocznicę zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

2022-08-14 19:34

Biuro Prasowe AK

Z darami ofiarnymi przyszli przedstawiciele czcicieli Bożego Miłosierdzia z różnych stron świata

Z darami ofiarnymi przyszli przedstawiciele czcicieli Bożego Miłosierdzia z różnych stron świata

    – Bogu zależy na nas – mówił abp Marek Jędraszewski w krakowskich Łagiewnikach podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia odbywającej się z okazji 20-lecie Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 r.

    Na dzisiejsze uroczystości w krakowskich Łagiewnikach przyjechali goście z całego świata związani z kultem Bożego Miłosierdzia i św. Siostry Faustyny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję