Reklama

Niedziela Sandomierska

Ruszą Orszaki Trzech Króli

Już niedługo, bo 6 stycznia na ulice naszych miejscowości wyruszą Orszaki Trzech Króli. W tym roku towarzyszą im słowa franciszkańskiej dewizy: „Pokój i Dobro”. Głównym patronem orszaku jest św. Franciszek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Scenariusz opowie historię zbawienia, pokazując jej początki. Jak zaznacza Krystian Rzemień, pomysł zrodził się z pragnienia jedności z Ojcem Świętym, który skierował do nas encyklikę „Laudato si” poświęconą trosce o wspólny dom – o szacunku dla świata i przyrody oraz o roli człowieka, który ma ten świat zachować dla przyszłych pokoleń. Papież zwraca uwagę na piękno stworzenia i zachęca ludzi do troski o nasz wspólny świat. Dlatego scenariusz Orszaku Trzech Króli 2017 nawiązuje do prawd biblijnych o stworzeniu świata i o życiu pierwszych ludzi w raju. Będzie podziękowaniem Ojcu Świętemu za tę encyklikę oraz za wizytę w naszej ojczyźnie podczas Światowych Dni Młodzieży. Wraz z Trzema Królami wyruszymy w drogę historii Stworzenia, Życia i Zbawienia Świata – podkreśla przygotowujący sceny jasełek w Nowej Dębie.

Tarnobrzeg

Orszak wyruszy z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. o godz. 9.30. Do nich dołączy pochód z parafii Miłosierdzia Bożego po Mszy św. o godz. 10. Druga grupa ruszy z parafii Chrystusa Króla o godz. 10.30 i trzecia ze św. Barbary o godz. 9.30. Orszak gwieździsty zakończy się na Rynku jasełkami i pokłonem przed obrazem Matki Bożej Dzikowskiej oraz zawierzeniem rodzin. Ks. Michał Majecki zaznacza: – Zakończymy Orszak wspólnym śpiewem kolęd oraz występem zespołu z Tarnopola. Będą sprzedawane szczodroki, a fundusze z nich zostaną przeznaczone na rehabilitację dzieci – zaznacza koordynator. W przygotowanie włączają się parafie, szkoły katolickie i organizacje oraz stowarzyszenia z dekanatu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowa Dęba

W organizację uroczystości, która odbędzie się po raz trzeci, włączyły się szkoły z terenu miasta. Jak informują organizatorzy: – Orszak wyruszy o godz. 13 z kościoła Matki Bożej Królowej Polski. Zostaną uformowane 3 orszaki: europejski króla Kacpra – kolor czerwony, azjatycki króla Melchiora – kolor zielony, afrykański króla Baltazara – kolor niebieski. Uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki, a dzieci także chorągiewki. Orszak przejdzie pod pomnik na osiedlu Północ oraz na Planty i w tych miejscach będą odegrane sceny. Finał uroczystości – złożenie darów, pokłon królów, wspólna modlitwa i kolędowanie – odbędzie się na tarasie Samorządowego Ośrodka Kultury. Dla wszystkich przewidziano gorącą herbatę, a dla dzieci słodki poczęstunek – podkreślają organizatorzy.

Reklama

Gawłuszowice

Orszak rozpoczyna się w trzech różnych miejscach parafii o godz. 13.15. Jak zaznacza ks. Witold Szczur: – Jeden Król rozpocznie marsz w Kliszowie, drugi w Woli Zdakowskiej, a trzeci w Gawłuszowicach. Przechodząc przez miejscowości zapraszać będą do uczestnictwa w Orszaku. Każdy Król ma przyprowadzić jak największą grupę swoich dworzan. W centrum Gawłuszowic ok. godz. 14 wszyscy Królowie i ich orszaki spotkają się u Heroda, gdzie po krótkim dialogu udadzą się do żywej szopki z Jezusem, Maryją i Józefem przygotowanej przy kościele. Po przyjściu wszyscy złożą hołd Dziecięciu. Następnie rozpocznie się wspólne kolędowanie. Zaplanowano także przy szopce zagrodę dla zwierząt, które przywiozą miejscowi gospodarze – planuje proboszcz parafii.

Rudnik nad Sanem

Będzie to już ósma edycja Orszaku. Jak informuje Marian Pędlowski: – Rozpoczynamy o godz. 11 Mszą św. Odmówimy modlitwę „Anioł Pański” i wyjdziemy na trasę do Rynku. Po drodze wystawionych będzie siedem scenek. Bezpośredni udział weźmie ok. 150 osób. Na Rynku tradycyjnie będzie szopka ze Świętą Rodziną oraz zagrody z owcami, baranami, kozami, alpakami i gołębiami. Odbędzie się też zbiórka do puszek. Kolejny już rok promować będziemy nasz produkt lokalny – piernikową rudnicką koronę – zaznacza koordynator Orszaku.

Ostrowiec Świętokrzyski

Jak zaznacza Roman Kubasiński: – Już po raz czwarty wyruszamy wraz z Królami ulicami miasta, aby złożyć pokłon Chrystusowi. Stało się już tradycją, że każdy z Mędrców wyrusza ze swojej parafii, aby połączyć się na placu obok Gimnazjum nr 3. Następnie udamy się do Betlejem usytuowanego na Rynku, gdzie oddamy pokłon Dzieciątku. Początek Orszaku o godz. 13. Miejsca wyjścia z parafii: Matki Bożej Saletyńskiej, Miłosierdzia Bożego i św. Michała Archanioła. Orszak będzie okazją do wyznania naszej wiary, wspólnego kolędowania i dzielenia się radosną nowiną ze wszystkimi. Na uczestników czeka wiele atrakcji – podkreśla koordynator przedsięwzięcia.

Reklama

Sandomierz

Jak informuje ks. Tadeusz Janda: – Startujemy z trzech miejsc. Parafianie z Podwyższenia Krzyża Świętego, do których dołączą wierni od Ojców Pallotynów o godz. 12 (Msza św. o godz. 11.15). Po drodze dołączają parafianie zebrani przy kościele św. Józefa – kolor żółty. Wyjście z parafii św. Pawła o godz. 12 (Msza św. o godz. 11), po drodze dołączają wierni od Ojców Dominikanów i z katedry – kolor zielony. Ostatni pochód rusza z Nadbrzezia o godz. 11.45 – kolor czerwony – wylicza duszpasterz.

Staszów

Orszak wyruszy z trzech kierunków i będzie zmierzał do Rynku. Jak informuje ks. Edward Zieliński: – O godz. 12 wyruszą spod kościoła św. Barbary, od terenu Zespołu Szkół przy ul. Koszarowej oraz z ul. Langiewicza. Spotkanie wszystkich nastąpi na Rynku, gdzie będzie postawiona szopka. Wszyscy będą mogli zobaczyć przygotowane przez młodzież okolicznościowe scenki. Rozwiązanie Orszaku planowane jest w sanktuarium św. Jana Pawła II – podkreśla duchowny.

Stalowa Wola

Orszak rozpocznie się Mszą św. o godz. 11 w kościele Opatrzności Bożej. Zebrani udadzą się w stronę sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. W drodze będzie czas na kolędowanie oraz podążający będą mogli obejrzeć wcześniej przygotowane sceny jasełkowe. U celu na przybyszów będzie czekała żywa szopka.

Gorzyce

Ks. Władysław Drewniak zaznacza: – Orszaki formują się o godz. 11.30 pod miejscowymi szkołami, po drodze zbierając kolejnych uczestników marszu. Ze śpiewem kolęd na ustach wszyscy podążają, aby w świątyni parafialnej złożyć hołd Chrystusowi. Zakończeniem Orszaku jest wspólna Msza św. – podkreśla ksiądz dziekan.

Reklama

Potok Stany

Przedsięwzięcie przygotowuje Gminny Ośrodek Kultury przy współpracy z parafią i miejscowym Zespołem Szkół. Jak zaznacza Grażyna Pietrzyk: – Wszyscy uczestnicy Orszaku spotkają się najpierw na Mszy św. o godz. 11 w świątyni parafialnej. Po Eucharystii na placu kościelnym zostanie odegrana pierwsza ze scen biblijnych. W barwnym korowodzie przy śpiewie kolęd podążymy za gwiazdą i Królami do stajenki. Podczas przemarszu dorośli parafianie i uczniowie gimnazjum przedstawią kolejne sceny. Centralnym momentem będzie pokłon złożony Bożemu Dzieciątku. Każdy uczestnik otrzyma koronę i śpiewnik – zaznacza współorganizatorka.

Koniemłoty

Jak informuje ks. Michał Łukasik: – Orszak rozpocznie się o godz. 11. Królowie będą maszerować z trzech stron: od strony Sichowa i Pacanówki, od Grzybowa oraz od Sielca. Orszaki spotkają się na placu obok Szkoły Podstawowej, skąd wspólnie udadzą się na Mszę św. do kościoła parafialnego. Po Eucharystii odbędzie się kolędowanie – zaprasza gospodarz parafii.

Radomyśl nad Sanem

Jak informuje ks. Rafał Cudziło: – Nasz Orszak wychodzi z kościoła i do niego wraca. Na przemarsz są zaproszeni członkowie Legionu Maryi z diecezji. W marszu będzie nam towarzyszyć miejscowa orkiestra dęta, a zebrani będą śpiewać kolędy. Po Orszaku nastąpi losowanie nagród za udział dzieci w Roratach oraz konkurs na najpiękniejszą koronę. Wszystko rozpocznie się o godz. 14 Mszą św. – wylicza kapłan.

Janów Lubelski

Zebrani wyruszą z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej w stronę Rynku. Wszystko rozpocznie się od Mszy św. o godz. 10.30. Podczas drogi i na Rynku zebrani śpiewać będą pieśni bożonarodzeniowe.

Słupa Nadbrzeżna

Jak informuje ks. Wojciech Petryk: – Na parkingu obok kościoła stoi szopka z wielkimi figurami. Przy niej formujemy Orszak i razem wchodzimy do świątyni. Po Mszy św. ze śpiewem kolęd będziemy wędrować po miejscowości – wylicza ksiądz proboszcz.

2016-12-21 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orszaki Trzech Króli

Ze słowami franciszkańskiej dewizy: „Pokój i dobro” 6 stycznia ulicami polskich miast i wiosek, w ponad pięciuset miejscach, przeszły orszaki Trzech Króli. Na stronie internetowej organizatora mogliśmy odnaleźć informację, że na terenie naszej diecezji takie orszaki gościł: Ostrowiec Świętokrzyski, Tarnobrzeg, Nowa Dęba, Gawłuszowice, Rudnik nad Sanem, Sandomierz, Opatów, Potok-Stany, Gorzyce, Połaniec, Stalowa Wola. Ale były też takie miejsca przemarszów, w których zorganizowane było przedsięwzięcie, ale nie pod szyldem ogólnopolskiej organizacji. A były to orszaki, które przeszły przez Staszów, Koniemłoty, Radomyśl nad Sanem, Janów Lubelski, Słupę Nadbrzeżną, Majdan Królewski, Ożarów, Chobrzany.

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Chełm. Twierdza Pana Boga

2024-04-19 05:51

Tadeusz Boniecki

Wzruszająca i bogata duchowo modlitwa, muzyka, świadectwa i konferencje a wszystko w ramach zorganizowanej w Chełmie po raz drugi konferencji formacyjno-modlitewnej „Twierdza”. Hasłem tegorocznej edycji była „Taktyka Królestwa”. Spotkanie zorganizowało Chełmskie Centrum Ewangelizacji i Chełmska Szkoła Ewangelizacji z moderatorem ks. Pawłem Gołofitem. W całodniowej konferencji uczestniczyło ponad 500 osób w sali widowiskowej ChDK oraz 135 osób on- line. Nad właściwym przebiegiem czuwało ponad 20 wolontariuszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję