Reklama

Niedziela Legnicka

Pomagamy rodzinie

Drugi rok działania Specjalistycznej Poradni Rodzinnej im. św. Joanny Beretty Molli w Lubinie był czasem pracowitym i owocnym. Po zdobyciu pierwszych doświadczeń, przyszedł czas na planowe, systematyczne działania na rzecz szeroko rozumianej pomocy rodzinie

Niedziela legnicka 9/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

rodzina

poradnia

Ks. WAldemar Wesołowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Poradni podjęto starania, żeby jej działania jak najpełniej odpowiadały realnym potrzebom korzystających z niej osób. A potrzeby te były bardzo różne, ponieważ osoby zgłaszające się do Poradni stanowią bardzo różnorodną grupę. Są to bowiem ludzie zarówno starsi (babcie i dziadkowie), jak i młodsi (młodzież i dzieci), o różnej sytuacji życiowej, problemach i potrzebach. Wynika to z faktu, że działanie Poradni adresowane jest do wszystkich, którzy potrzebują pomocy, niezależnie od wieku, statusu społecznego czy wyznania.

Specjaliści z sumieniem

Bardzo często okazuje się, że dla osób korzystających z pomocy Poradni ogromne znaczenie ma fakt, że specjaliści kierują się wartościami i światopoglądem katolickim. Często rejestrując się do specjalisty, upewniają się czy jest to osoba wierząca i czy nie doradzi rozwiązań sprzecznych z nauczaniem Kościoła Katolickiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dowodem na duże zapotrzebowanie na anonimowe i bezpłatne spotkania ze specjalistami jest fakt, że w 2016 r. wzięło w nich udział ponad 700 osób. Ponad 200 skorzystało z porad doradcy życia rodzinnego, większość z nich wzięła udział w 3 spotkaniach przygotowujących do sakramentu małżeństwa. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z terapeutą rodzin: udział w nich wzięły ok. 170 osób. Zdecydowana większość została objęta terapią obejmującą ponad dwa spotkania z terapeutą. Często terapia obejmowała całą rodzinę – rodziców, dzieci, a nawet dziadków czy teściów. Logopeda, pracujący z dziećmi z wadami wymowy, spotkał się z ponad 100 osobami. Zazwyczaj w jednym spotkaniu uczestniczyło dziecko oraz rodzic, większość dzieci została objęta terapią logopedyczną, obejmującą ponad dwa spotkania. Również ponad 100 osób spotkało się indywidualnie z terapeutą uzależnień i współuzależnień. Większość z nich korzystała ze spotkań wielokrotnie, w ramach terapii lub sesji poterapeutycznych. Sesje terapeutyczne prowadzili również psychologowie, z których pomocy skorzystało ok. 50 osób, z czego ok. 1/5 została objęta dłuższą terapią. Wiele osób skorzystało także z pomocy radców prawnych, mediatora, prawnika kanonisty oraz fizjoterapeuty.

Warszaty i spotkania

Oprócz spotkań indywidualnych w ramach działania Poradni odbyły się liczne warsztaty. Były warsztaty dla kobiet – żon i matek, połączone z czytaniem i wspólnym omawianiem wartościowych książek nt. małżeństwa i kobiecości. Dla rodziców najmłodszych dzieci zostały zorganizowane warsztaty noszenia w chustach, a także warsztaty z położną na temat: „Poród – i co dalej ze mną”. Dużym zainteresowaniem niezmiennie cieszyły się warsztaty z pierwszej pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia dzieci i niemowląt, prowadzone przez pediatrów. W 2016 r. zorganizowano dwie takie sesje warsztatowe. Odbywały się też cykliczne warsztaty dotyczące pokonywania stresu w życiu codziennym – terapeutyczne i relaksacyjne, z terapeutą rodzin i fizjoterapeutą. Wiele osób skorzystało także z cyklu warsztatów poświęconego komunikacji otwartej i wychowaniu. Były to warsztaty „Być rodzicem – jak wychować i przetrwać”, „Jak ci to powiedzieć – komunikacja dla par z elementami dialogu”, „Rodzeństwo – jak wychować i nie zwariować”, „Jak sobie radzić, kiedy sobie nie radzę”. W sumie wzięło w nich udział ok. 110 osób.

Reklama

We współpracy z lubińskim Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej odbywały się również spotkania grup wsparcia dla osób uzależnionych i współuzależnionych. Spotkania te, anonimowe i bezpłatne, były znaczącą pomocą dla osób borykających się z uzależnieniem własnym bądź osoby z najbliższej rodziny. Prowadzenie tych spotkań przez terapeutkę dawało możliwość udzielenia pomocy na spotkaniu indywidualnym ludziom, dla których spotkania w grupie okazały się niewystarczające.

Około 200 osób wzięło udział w wykładach prowadzonych przez specjalistów z Poradni. Były to zajęcia w ramach przygotowania do sakramentu małżeństwa. Odbyły się także wykłady w szkołach – na temat naturalnego rozpoznawania płodności w ramach Tygodnia Naturalnego Planowania Rodziny w Gimnazjum nr 4 w Lubinie oraz dla rodziców w Szkole Podstawowej nr 10 na temat „Jak rozmawiać z dzieckiem, które dojrzewa”.

Współpraca

Owocna okazała się współpraca z lokalnymi instytucjami. Nie można nie wspomnieć tu o Urzędzie Miasta Lubina – to przede wszystkim dotacja z tej instytucji umożliwia działanie Poradni w tak szerokim zakresie.

Darowizny udzieliła także Fundacja KGHM Polska Miedź, dofinansowując cały cykl warsztatów z komunikacji otwartej oraz porady niektórych specjalistów.

Poradnia otrzymała wsparcie od organizacji zakładowej „Solidarność” Volkswagen Motor Polska w Polkowicach. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie finansował prowadzenie spotkań grup wsparcia. Szkoła Podstawowa nr 10 w Lubinie nieodpłatnie użyczała swoich sal lekcyjnych na warsztaty, a parafia św. Maksymiliana Kolbego w dalszym ciągu użycza pomieszczenia, w którym mieści się siedziba Poradni.

Media informują

Reklama

Pomyślnie układa się również współpraca z mediami. Artykuły o działaniach Poradni i zapowiedzi różnych wydarzeń ukazywały się w edycjach legnickich tygodnika „Niedziela”i „Gość Niedzielny”, a także w „Tygodniku Solidarność”, na portalach lubin.pl , istotne.pl , miedziowe.pl , na stronach internetowych diecezji legnickiej i na falach Radia Plus Legnica. Pozwoliło to dotrzeć do szerokiego grona osób potrzebujących pomocy.

Skuteczną metodą docierania do zainteresowanych okazał się również newsletter Poradni wysyłany raz w miesiącu do klientów i sympatyków oraz media społecznościowe. Poradnia posiada profil na Facebook’u oraz na Twitterze.

Nieocenionego wsparcia w działaniu placówki udzieliła Grupa Odnowy w Duchu Świętym „Jordan” z Lubina, której członkowie obejmują modlitwą korzystających z Poradni i jej pracowników.

Plany i zamierzenia

W 2017 r. Poradnia będzie kontynuować prowadzenie spotkań indywidualnych. Do personelu placówki dołączyła para z ruchu Spotkania Małżeńskie oraz specjalistka z zakresu komunikacji i wychowania. Grupy wsparcia dla osób uzależnionych i współuzależnionych kontynuują działanie, a od lutego rusza nowa grupa wsparcia „Rodziców rozmowy przy kawie”, podczas których będzie można wspólnie poszukiwać rozwiązań codziennych problemów wychowawczych. Odbyły się już pierwsze warsztaty dotyczące motywowania dzieci do nauki, a w planach – kolejny cykl z komunikacji otwartej, warsztaty Naturalnego Planowania Rodziny metodą prof. J. Roetzera, warsztaty chustonoszenia, trening kontroli złości dla dzieci i rodziców i wiele innych.

Na trzeci już rok działania Poradni pozostaje życzyć sobie dalszej opieki patronki – św. Joanny Beretty Molli i tego, by działanie placówki przynosiło pożytek zainteresowanym i przyczyniało się nie tylko do rozwiązania ich codziennych problemów, ale także do zbawienia ich dusz.

2017-02-22 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skrobiesz w ten sposób lód na aucie? Uważaj na mandat!

[ TEMATY ]

rodzina

bezpieczeństwo

Adobe Stock

Śnieg, marznąca mżawka, lód – to nieodłączni towarzysze zimy. Jeśli jesteś kierowcą, przygotuj się na trudne miesiące. Jazda na „bałwanka” czy „czołgistę” jest absolutnie wykluczona. Nie popełniaj też innych zimowych błędów. Tylko tak dotrzesz bezpiecznie do celu i oszczędzisz sobie słonych mandatów. A w razie stłuczki warto mieć dobre ubezpieczenie.

Śnieżyca i mróz niemal zawsze powodują chaos na ulicach. Wyjazd ośnieżonym samochodem, popularnie nazywanym bałwankiem to proszenie się o nieszczęście. To samo dotyczy kierowców, którzy usuwają lód tylko z części szyby, znacząco ograniczając sobie pole widzenia. – O! Jedzie czołgista! – wołają policjanci, którzy w takich przypadkach starają się natychmiast reagować. Wtedy grozi kierowcy mandat, a  podstawą jest tu art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym.* Mówi on m.in. o tym, że „pojazd musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu”. Nowy taryfikator obowiązuje od zeszłego roku. Zgodnie ze stanowiskiem policji, gdy jazda nieodśnieżonym autem wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem na drodze, wówczas kara może sięgnąć nawet 3 tys. zł! Minimalny mandat przewidziany w taryfikatorze to 200 zł.**
CZYTAJ DALEJ

MEN pracuje nad projektem zaostrzenia przepisów dotyczących frekwencji na lekcjach

2025-04-16 20:58

[ TEMATY ]

edukacja

Ministerstwo Edukacji Narodowej

pixabay.com

Zaostrzenie przepisów dotyczących frekwencji w szkołach, wprowadzenie obligatoryjność tworzenia rad szkoły, powołanie rzeczników praw uczniowskich oraz ustawowe określenie praw i obowiązków uczniów - nad takimi m.in. zmianami pracuje MEN przygotowując projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe.

Informacja o pracach nad projektem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw ukazała się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Za przygotowanie projektu nowelizacji odpowiada MEN. Przyjęcie projektu planowane jest na drugi kwartał tego roku.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

2025-04-17 15:01

https://ostfriesland.parafialnastrona.pl/wydarzenia-i-galerie

16 kwietnia zmarł ks. Tomasz Burghardt. Kapłan zmarł w 59 roku życia oraz 31. roku kapłaństwa.

Kapłan urodził się 26 lipca 1965 roku we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1993 roku z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Po święceniach został skierowany na swoją pierwszą placówkę wikariuszowską do parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Środzie Śląskiej [1993-1996], następnie był wikariuszem w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu [1996-1997], by następnie trafić do parafii pw. Narodzenia NMP w Lądku Zdrój [1997-2000]. Kolejna placówką wikariuszowską była parafia pw. św. Józefa w Bierutowie [2000-2001] oraz parafia pw. św. Karola Boromeusza w Wołowie [2001-2002]. W 2002 roku ks. Tomasz trafił do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie [2002-2005]. W latach 2005-2010 został mianowany dyrektorem Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Po 2010 roku pełnił posługę w Niemczech. Najpierw do 2013 roku w Polskiej Misji Katolickiej w Münster, a po 2013 roku aż do dziś był proboszczem w czterech katolickich niemieckojęzycznych Parafiach: Geeste, Dalum, Groß Hesepe i Osterbrock w Dekanacie Emsland Mitte oraz Duszpasterzem dla Katolików Języka Polskiego w Ostfriesland i Emsland.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję