Reklama

Niedziela Podlaska

Bóg widzi i odpowiada na pragnienia człowieka

Tradycyjnie już młodzież diecezji drohiczyńskiej przystępująca do egzaminów maturalnych przyjeżdża na Jasną Górę, by Czarnej Madonnie zawierzyć czekający ją trudny i pracowity czas, a także powierzyć wybory, przed którymi stoi. Tegoroczne spotkanie u tronu Królowej Polski miało miejsce z 2 na 3 marca i przebiegało pod hasłem roku duszpasterskiego w Kościele: „Idźcie i głoście”

Niedziela podlaska 11/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas czuwania przed Eucharystią

Podczas czuwania przed Eucharystią

Spotkanie, na które przybyło ponad tysiąc młodych ze wszystkich zakątków diecezji pod opieką katechetów świeckich i duchownych, nauczycieli i dyrektorów szkół, rozpoczęło się konferencją „Idźcie i głoście”, którą poprowadził ks. Marek Bator – dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W swoim przedłożeniu, posługując się licznymi przykładami i świadectwem z własnego życia, zachęcał młodych do przyjęcia miłości Bożej i ludzkiej, bo „Bóg, stwarzając człowieka, wylał na niego całą swoją miłość”, oczyszczenia duszy w sakramencie pokuty i pojednania, „bo uzdrowienie dokonuje się w prawdzie, która nieraz musi boleć, a bez przebaczenia nie ma bez miłości”, a także do przemyślanych wyborów, opartych zawsze na trosce o drugiego człowieka, bo „stoicie przed decyzjami, od których odwrotu już nie będzie”. – Bóg widzi pragnienia człowieka, ale ważne jest, by iść i Mu to powiedzieć, rozmawiać z Nim – zachęcał zebranych w Bazylice Jasnogórskiej ks. Marek. I dalej podkreślał: – Pan Bóg w tym, co daje człowiekowi, jest nieomylny. A także przestrzegał: – Jeśli nie będziesz człowiekiem, który daje z siebie, zawsze tego, co materialne, będziesz mieć za mało.

Kolejnym punktem było nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich, do którego rozważania przygotowali maturzyści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu pod opieką ks. Grzegorza Ziembowskiego.

O godz. 20.30 przybyli zebrali się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, gdzie uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim. Następnie rozpoczęło się czuwanie, które trwało do rozpoczęcia Eucharystii o godz. 23.30. Przewodniczył mu ks. Sylwester Falkowski wraz z młodzieżą. Oprawę muzyczną tego wyjątkowego czasu pielgrzymki zapewniła grupa muzyczna, za którą odpowiadała Magdalena Chomać. Był to czas poświęcony na indywidualną modlitwę i osobiste spotkanie z Maryją, Tą, dla której młodzi podjęli się trudu tej pielgrzymki. Czas podziękowań, ale przede wszystkim próśb o dobre zdanie matury, przemyślane decyzje i rozeznanie swojego życiowego powołania, a także w intencji tych wszystkich, którzy pozostali w domach, a prosili o modlitwę i wstawiennictwo u Królowej Polski.

Reklama

Klamrą zamykającą i wieńczącą Diecezjalną Pielgrzymkę Maturzystów na Jasną Górę była Msza św., której przed obliczem Czarnej Madonny przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Pikus. Rozpoczął od aforyzmu, a zarazem pewnej przestrogi, stanowiącej wskazówkę: – „Chociaż istnieje wielka liczba dróg do wyboru, to i tak pójdziesz tylko jedną drogą. I to będzie droga twojego, mojego życia”. Trzeba powiedzieć, że o ile drogi ziemskie przemierzamy tam i z powrotem – zaznaczył Ksiądz Biskup – droga czasu jest bezpowrotna, prowadzi tylko w jedną stronę. Jak przejść tę drogę, aby osiągnąć cel, który stoi wciąż w każdym momencie naszego życia, a którym jest osiągnąć szczęście – zwrócił się do młodych z aktualnym w każdym czasie i miejscu pytaniem, gdyż potrzeba szczęścia tkwi w każdej i w każdym z nas bez wyjątku. Pytanie tylko, gdzie i u kogo będziemy go poszukiwać. Na to odpowiedź musimy dać sobie sami. Konkluzję stanowiły słowa Księdza Biskupa: – Pamiętajmy zawsze, aby droga naszego życia wpisywała się w tę drogę, której na imię Jezus Chrystus. On nie tylko pokazuje tę drogę. On prowadzi nas. On umacnia nas. On nadaje sens. On nadaje cel, do którego zmierzamy. A celem tym, już wędrując, jest szczęście właśnie – zakończył.

Podczas Eucharystii nie obyło się bez podziękowań dla bp. Tadeusza, który zawsze jest obecny tam, gdzie dzieje się coś ważnego, nie mogło go więc zabraknąć na jasnogórskim spotkaniu maturzystów, podczas którego uczestniczył w poszczególnych punktach programu. W imieniu zebranych wyrazili je młodzi z Zespołu Szkół w Siemiatyczach (odpowiedzialny ks. Mariusz Woltański). Ważnym momentem tego czasu był też złożony przez maturzystów Akt Zawierzenia Matce Bożej. Warto odnotować, że modlitwy te prowadziła młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem pod przewodnictwem ks. Daniela Obzejty.

Spotkanie na Jasnej Górze, jak co roku, zorganizował Wydział Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie.

2017-03-08 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Królowej Polski - dziękczynienie za bł. Prymasa Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich /Niedziela

Tegoroczna uroczystość NMP Królowej Polski na Jasnej Górze będzie czasem narodowego dziękczynienia za bł. Prymasa Wyszyńskiego, który sam nazwał siebie claromontanus czyli jasnogórski. Ogólnopolska stacja dziękczynienia w sanktuarium została wskazana przez Episkopat Polski, jako jedna z trzech najważniejszych miejsc Kościoła w naszej Ojczyźnie. Uroczystości rozpoczną się już w wigilię święta, 2 maja.

W sanktuarium trwają już intensywne przygotowania do tego wydarzenia. W programie m.in. monodram, koncert pieśni maryjnych, Akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny. Najważniejszym punktem będzie uroczysta Msza św. na Szczycie o godz. 11.00. Celebrować ją będą polscy biskupi na czele z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Episkopatu, który wygłosi też kazanie.

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

2023-02-05 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Karol Porwich/Niedziela

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Rozpoczęty w sobotę rano i zakończony w niedzielę po godz. 16 pierwszy etap prac miał formę akcji ratowniczej, podczas której zastępy ratownicze po przewietrzeniu podziemnych wyrobisk wybudowały nowe tamy izolacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję