Reklama

Święci i błogosławieni

Sandomierz: 35. rocznica śmierci ks. Granata - proces beatyfikacyjny dobiega końca

Modlitwy o rychłą beatyfikację i sesje naukowe, które odbyły się 10–11 grudnia br. w Ćmielowie i Sandomierzu, złożyły się na uroczystości zorganizowane z okazji 35. rocznicy śmierci sandomierskiego kandydata na ołtarze Sługi Bożego ks. Wincentego Granata. Jego proces beatyfikacyjny na etapie diecezjalnym dobiega końca.

www.kul.pl

Uroczyste Msze św. w intencji ks. Wincentego Granata sprawowane były 10 grudnia br. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Ćmielowie i 11 grudnia w kościele seminaryjnym pw. św. Michała w Sandomierzu. Przewodniczył im biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Homilię wygłosił o. dr hab. Sławomir Ledwoń, prof. KUL

Biskup sandomierski nawiązując do wspomnienia Matki Bożej Loretańskiej i nazaretańskiego domku Świętej Rodziny, zauważył, że rodzinny dom w Ćmielowie i parafia ukształtowały osobowość Sługi Bożego i pomogły mu odkryć powołanie kapłańskie.

Podczas homilii o. dr hab. Sławomir Ledwoń mówił o świętości Sługi Bożego, jako profesora. Wskazał na jego profetyczną posługę wobec Kościoła i na postać teologa, który swoją pracę traktował jako służbę prawdzie o Bogu i człowieku.

Ks. prof. Zdzisław Janiec, postulator procesu beatyfikacyjnego w swym wystąpieniu przypomniał, że na szczeblu diecezjalnym proces dobiega końca, zaś swoje prace zakończyły komisja teologiczna i historyczna.

- Obecnie jesteśmy na etapie tłumaczenia dokumentów na język włoski, aby przekazać je do Stolicy Apostolskiej. Dziś obchodzimy kilka rocznic związanych z życiem ks. Granata. W tym samym czasie przypada 115 rocznica jego urodzin, 90 lat temu odprawiał tutaj swoją Mszę św. prymicyjną, a 35 lat temu odszedł do Pana. Chcemy właśnie tutaj przypomnieć jego postać i dzieło życia, czyli wspaniały dorobek naukowy – wyjaśniał ks. prof. Zdzisław Janiec.

Podczas sesji popularno-naukowej ks. prof. Czesław Krakowiak w swym referacie zwrócił uwagę na to, że kandydat na ołtarze wyprzedzał w swoich rozważaniach teologicznych nadchodzącą reformę liturgiczną.

- Jego rozważania znalazły za kilka lat odniesienie w nowych rytuałach sakramentalnych. Same sakramenty święte przedstawiał nie, jako rzeczy, lecz jako wielką tajemnicę spotkania człowieka z Bogiem udzielającym proszącemu łaski – podkreślał ks. Cz. Krakowiak.

Reklama

Świadectwa o Słudze Bożym zaprezentowali sandomierscy alumni oraz omawiał je Kazimierz Wojtasik z KUL. Zorganizowano również promocję książki ks. Wincentego Granata pt. „Deo et Patriae. Głos Rektora KUL”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Sandomierski kandydat na ołtarze urodził się 1 kwietnia 1900 roku w Ćmielowie. Przyjął święcenia kapłańskie w 1924 roku w Sandomierzu. Był wieloletnim wykładowcą - teologiem sandomierskiego seminarium, a także profesorem (1952-1970) i rektorem (1965-1970) Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich dogmatyków przez całe życie prowadził intensywną pracę naukową, której owocem jest ponad 330 publikacji. Jest autorem szeregu prac o charakterze filozoficzno-teologicznym, w tym dziewięciotomowej "Dogmatyki katolickiej" oraz dwutomowego dzieła: Ku człowiekowi i Bogu w Chrystusie. Brał m.in. udział w pracach redakcyjnych Encyklopedii Katolickiej, „Roczników Teologiczno-Kanonicznych” oraz „Zeszytów Naukowych KUL”.

W 1977 r. powrócił do Sandomierza, gdzie zmarł w opinii świętości 11 grudnia 1979 r. Został pochowany na grzebalnym cmentarzu katedralnym. Dnia 12 czerwca 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

2014-12-12 00:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda wysłał depeszę kondolencyjną do prezydenta Turcji

2023-02-06 17:05

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Pragnę przekazać na Pana ręce wyrazy najgłębszego współczucia dla bliskich ofiar oraz dla poszkodowanych. Polska i Polacy łączą się z nimi w bólu i smutku - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Turcji Recepa Erdogana po trzęsieniu ziemi na południowym wschodzie kraju.

W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Zginęło blisko 1,5 tys. osób. Jak poinformowała w poniedziałek turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD), ranne są 7634 osoby. Co najmniej 810 osób zginęło w Syrii - podało ministerstwo zdrowia w Damaszku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję