Reklama

Niedziela Świdnicka

Idźcie i głoście

„Idźcie i głoście” to hasło tegorocznej, 13. Pielgrzymki Maturzystów Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę, która odbyła się pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca 17 marca 2017 r.

Niedziela świdnicka 13/2017, str. 3

[ TEMATY ]

pielgrzymka

maturzyści

Ks. Łukasz Bankowski

Młodzież maturalna diecezji świdnickiej wysłuchała konferencji ks. Arkadiusza Raczyńskiego

Młodzież maturalna diecezji świdnickiej wysłuchała konferencji ks. Arkadiusza Raczyńskiego

W tym roku do Tronu Matki i Królowej Polski przyjechało ponad 1500 uczniów wraz z katechetami, wychowawcami, nauczycielami i dyrektorami szkół. Diecezjalna pielgrzymka dla młodzieży organizowana jest od początku istnienia diecezji świdnickiej, a tegoroczna odbyła się tuż przed kolejną rocznicą powstania diecezji. Zwykle pielrzymce towarzyszy hasło danego roku duszpasterskiego – i jak mówi dyrektor Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. dr prał. Marek Korgul – w tym roku brzmi ono: „Idźcie i głoście” w kontekście zakończonych Światowych Dni Młodzieży, kiedy Papież zachęcał, by zejść z wygodnej kanapy i włożyć parę butów. Jest to dla tej młodzieży, która kończy szkołę i zaczyna dalszą drogę życia, dobre wyposażenie w świadomość, że są potrzebni dzisiaj Panu Bogu i Kościołowi.

Ks. Łukasz Bankowski

Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich

Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich

Swoją pielgrzymkę maturzyści rozpoczęli od Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu. Mszę św. o godz. 11 celebrował ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec. On również skierował do młodych ludzi słowo powitania, a później homilię. W imieniu ojców paulinów pielgrzymów powitał o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry.

– Drodzy maturzyści, przybywacie na Jasną Górę w wyjątkowym dla was czasie. To czas przygotowania do matury, ale to również czas decydowania, i niektóre wasze decyzje ukształtują wasze życie do końca. Dlatego też muszą być mądre i przemyślane, żeby niczego nie zrobić pochopnie. Pamiętajcie, że Jezus ma najlepszy z możliwych dla was projektów na wasze życie. I chciałbym was zaprosić, żebyście spróbowali go odkryć, spróbowali pytać Jezusa i Jego Matkę: Jezu, do czego Ty mnie zapraszasz? Jaka jest droga, którą mam pójść? Jak wszystko poukładać? Bądź tu ze mną. Okaż, poślij swego Ducha. A Ty, Matko, wspieraj mnie, abym się w tym wszystkim nie pogubił, abym potrafił odkryć to, co ważne, w którą stronę mam pójść, żeby zrealizować to, do czego zaprasza mnie Jezus.

Reklama

Najważniejszym punktem pielgrzymki była Eucharystia. W homilii Ksiądz Biskup przypomniał młodzieży, jak ważne jest zaufanie Panu Bogu, który jest Miłością i naszym Ojcem we wszystkim, co nas dotyczy. On, który jest Miłością, stworzył nas, bo nas kocha i nic już nie powinno nas przerazić, ponieważ dla Pana Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Ksiądz Biskup przypomniał też słowa s. Faustyny Kowalskiej, które zapisała w „Dzienniczku”, a które są słowami Pana Jezusa do niej skierowanymi: „Jeśli ty odpowiesz zaufaniem, to Ja biorę twoje problemy na siebie i je rozwiązuję, a Ja mogę wszystko”.

Na zakończenie Mszy św. odczytano Akt oddania się maturzystów diecezji świdnickiej opiece Matce Bożej Jasnogórskiej. Wszyscy pielgrzymi zostali zawierzeni Panu Bogu poprzez Maryję Jasnogórską, Matkę i Królową.

Następnie maturzyści w Auli o. Kordeckiego wysłuchali konferencji ks. Arkadiusza Raczyńskiego, wikariusza z parafii pw. Bożego Ciała w Międzylesiu. Na zakończenie pielgrzymki wraz ze swoim Pasterzem bp. Ignacym Decem i księżmi katechetami uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maturzyści w drodze na Jasną Górę!

[ TEMATY ]

maturzyści

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Dziś XVIII Archidiecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę. Jej tematem są słowa: „Nie bój się Maryjo…” nawiązujące do hasła Światowych Dni Młodzieży na rok 2018.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na 100 lecie obecności Heleny Kowalskiej w Łodzi: twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym

2023-02-05 18:53

[ TEMATY ]

św. s. Faustyna Kowalska

Archidiecezje Łódzka/ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu się nie podoba to, w jaki sposób pościmy. Panu Bogu nie podoba się to, w jaki sposób jesteśmy pobożni. Ani przez taki post, ani przez taką pobożność nie jesteśmy światłem, nie dajemy światła, ale mówi Izajasz – twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym, bo podzieliłeś chleb z głodnym, do domu wprowadziłeś tułacza, kiedy dałeś nagiemu ubranie i nie odwróciłeś oczu od tych, którzy wyciągali rękę do ciebie – mówił abp Ryś w domu św. Faustyny w Łodzi.

Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego celebrowaną w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łodzi przy ul. Krośnieńskiej 9, gdzie przed 100-laty mieszkała Helena Kowalska, zakończyły się obchody 100-lecia obecności Apostołki Miłosierdzia w Łodzi. Helena Kowalska mieszkała w Łodzi od września 1922 roku do lutego 1923.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd.: nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję