Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Maryja wzorem wiary

Pod takim hasłem pielgrzymowali na Jasną Górę maturzyści z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W tym roku pielgrzymka miała szczególny wymiar, ponieważ 25 marca przypadła 25. rocznica powstania archidiecezji

Niedziela szczecińsko-kamieńska 15/2017, str. 6

[ TEMATY ]

maturzyści

Marek Kempiński /BPJG

Młodzież na czuwaniu w Kaplicy Cudownego Obrazu

Młodzież na czuwaniu w Kaplicy Cudownego Obrazu

Na nocne, modlitewne czuwanie do Sanktuarium Narodu, miejsca duchowej przemiany i nawrócenia, gdzie charakterystycznymi rysami są ołtarz i konfesjonał, przybyło 24 marca br. czterysta maturzystów m.in. z dekanatów: Szczecin, Police, Gryfice, Choszczno, Łobez. Towarzyszyli im nauczyciele, wychowawcy i duszpasterze. Na czele pielgrzymki maturzystów stanął bp prof. Henryk Wejman, biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, towarzyszył mu ks. dr Włodzimierz Olszewski, zastępca dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, oraz dziesięciu kapłanów.

W Kaplicy Cudownego Obrazu pielgrzymów powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry, który przypomniał młodym ludziom, że przybyli do Matki Bożej w ważnym momencie życia, tuż przed dokonaniem wyboru zawodu poprzez wybór studiów.

– Matura to nie tylko ważny egzamin i ważne przełomowe chwile w życiu, ale także zawsze jakiś punkt zwrotny w stawianiu sobie pytania o przyszłość, o siebie, o swoje życie, co jest i co będzie dla mnie w życiu najważniejsze, co pierwsze i co najbardziej istotne, z tymi pytaniami stajecie przed Maryją – mówił o. Polak. – Od sześciu wieków przybywają na Jasną Górę pielgrzymi, tak jak wy, szukając tutaj pociechy, światła, umocnienia. Pragną zbliżyć się do Boga, powierzyć swoje życie Matce Najświętszej. I wy w roku jubileuszu trzechsetlecia koronacji Jezusa i Maryi w Cudownym Jasnogórskim Wizerunku przychodzicie do Maryi, która prowadzi nas do Jezusa, jedynego Zbawiciela człowieka. Pielgrzymujecie na Jasną Górę, by z ufnością i nadzieją prosić Matkę Najświętszą o wstawiennictwo u Boga we wszystkich waszych intencjach. Na czas pobytu tutaj, czas modlitwy, czas nauki i czas egzaminu dojrzałości życzę wam obfitości łask Ducha Świętego.

Następnie młodzież wraz z opiekunami i kapłanami zgromadziła się na Apelu Jasnogórskim, który rozpoczął nocną modlitwę. Rozważanie apelowe wygłosił bp Henryk Wejman.

Reklama

– Od ponad 20 lat z piątku na sobotę młodzież maturalna przybywa do Twego jasnogórskiego domu, by wyrazić Tobie, Pani Jasnogórska, swoją miłość i wdzięczność, oraz by powiedzieć o swoich zwycięstwach i porażkach, o swoich wątpliwościach i nadziejach, o swoich marzeniach i wyborach na przyszłość. Przychodzą, aby posłuchać Cię i zastanowić się, na jakiej drodze każdy z nich ma zrealizować swoje życie, czy w małżeństwie, czy też w kapłańskie, a może we wspólnocie zakonnej, a być może w służbie jeszcze innym wartościom, ale tak, by ten wybór przyniósł błogosławione owoce. Matko Kościoła, Jasnogórska Pani, otocz płaszczem swej macierzyńskiej opieki maturzystów, którzy stoją przed decyzją wyboru przyszłości, wspieraj ich rodziców i nauczycieli, opiekuj się ich katechetami i duszpasterzami. Maryjo, bądź dla maturzystów pomocą, aby wpatrując się w Twoją postawę zasłuchania się w Chrystusa, który jest Prawdą, w Nim szukali rozwiązań w swoich codziennych zapytaniach i wątpliwościach i trwali przy Nim niestrudzenie, dając w ten sposób innym świadectwo Chrystusowej mądrości i miłosierdzia – mówił Ksiądz Biskup.

Po Apelu Jasnogórskim młodzież pozostała na nocnym czuwaniu w Sanktuarium Jasnogórskim. O północy w Bazylice Jasnogórskiej została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. prof. Henryka Wejmana. W homilii Ksiądz Biskup przypomniał młodzieży, że Maryja jest najdoskonalszym owocem ludzkiego rodzaju i stanowi dla nas wzór i jasny płomień prowadzący do brzegu życia wiecznego. – Jest naszą Matką, albowiem daje nam przykład postawy zawierzenia Bogu. Polecenie Maryi, abyśmy uczynili wszystko, co nam Jej Syn powie, będzie się wyrażać w waszym obecnym życiu w respektowaniu przez was przykazań Boskich i kościelnych. Czy potraficie przyjąć postawę radosnego wyboru i wyrzeczenia na drodze kierowania się w życiu przykazaniami? – pytał Ksiądz Biskup.

Reklama

Zachęcił młodzież, by uczynili wszystko, co mówi Jezus, by okazywali innym miłosierdzie i szacunek. – Każdy człowiek ma prawo do poszanowania i wsparcia w potrzebie. Bądźmy miłosierni wobec bliźnich. Nieśmy im pomoc z tego tytułu, że jesteśmy dziećmi Boga, pamiętając, że dobroć to potężna siła, która potrafi zmienić wroga w przyjaciela, a złoczyńcę w świętego – zachęcał bp. H. Wejman.

Pielgrzymkę zakończyła poranna Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich, którą prowadzili seminarzyści Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

2017-04-06 09:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kamiński do maturzystów: bądźcie skarbem polskiego narodu

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

bp Romuald Kamiński

www.gminagiby.pl

Bp Romuald Kamiński

Bp Romuald Kamiński

- Bądźcie skarbem polskiego narodu – życzył młodzieży bp Romuald Kamiński. Ponad 1,5 tys. maturzystów z diecezji warszawsko-praskiej przygotowujących się do egzaminu dojrzałości uczestniczyło dziś w pielgrzymce na Jasną Górę. W sanktuarium uczniowie modlili się o pomyślne zdanie matury i dojrzały wybór drogi życiowej. Konferencję poświęconą rozeznawaniu powołania wygłosił diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Michał Dziedzic.

W czasie Mszy św. biskup diecezji warszawsko-praskiej podkreślił, że źródłem ludzkiego szczęścia jest wypełnienie Bożej woli. – W odwiecznym Panu istnieje wiedza co do naszej drogi. On bowiem wie, co jest dla nas najlepsze. To Jego pragnienie dotyczące naszego życia na ziemi jest naszym powołaniem – tłumaczył bp Kamiński.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

2023-01-31 15:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego i rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu, poinforomwa, iż ordynariusz diecezji opolskiej w piątek 27 stycznia poczuł się gorzej. Konieczna była hospitalizacja. Na miejscu trwają badania, z pomocą których lekarze chcą ustalić przyczyny infekcji.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Na Moskala!

2023-02-01 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W domu kultury Stary Młyn w Zgierzu otworzono wystawę czasowąj „Na Moskala! W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Odbyła się także debata historyczna „Powstanie Styczniowe w regionie — patriotyzm wczoraj i dziś”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję