Reklama

Świat

Matka Boża na Placu Czerwonym w Moskwie

Był grudzień 1996 r. Pielgrzymująca figura Matki Bożej Fatimskiej stanęła na moskiewskim placu Czerwonym. – Nie było przypadkiem, że kremlowski zegar pokazywał za kilka minut godzinę trzecią – opowiada „Niedzieli” Janusz Rosikoń, który towarzyszył w Rosji Madonnie Pątniczce, wiernej kopii figury z kaplicy Objawień w Fatimie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fotografię dokumentującą to wydarzenie oraz wiele innych zdjęć związanych z objawieniami fatimskimi znajdziemy na kartach niezwykłej książki pt. „Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku” współautorstwa Grzegorza Górnego (tekst) i Janusza Rosikonia (zdjęcia). To obowiązkowa lektura, którą czyta się jednym tchem. Przypomina, dlaczego 100 lat temu Matka Boża objawiła się trójce niepiśmiennych portugalskich dzieci.

Rodzinne, z 25-letnią tradycją wydawnictwo Rosikon Press znane jest z cyklu publikacji na temat nadprzyrodzonych zjawisk religijnych podejmujących tematy ze styku nauki i wiary. Pierwsza z nich poświęcona była Bożemu Miłosierdziu oraz śladom św. s. Faustyny Kowalskiej. Potem ukazały się kolejne książki: „Świadkowie Tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych”, „Ufam. Śladami świętej Siostry Faustyny”, „Dowody Tajemnicy. Śledztwo w sprawie zjawisk nadprzyrodzonych” czy „Sekrety Guadalupe. Rozszyfrowanie ukrytego kodu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zawierzenie Rosji

Praca nad książką „Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku”, która została laureatem nagrody Feniks 2017, przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, trwała kilka lat. Publikacja pojawiła się również na hiszpańskim i amerykańskim rynku książkowym. Zgłaszają się kolejne kraje zainteresowane jej wydaniem w ojczystym języku. „Głęboka i wnikliwa analiza wpływu objawień z Fatimy na losy nie tylko Kościoła katolickiego, ale przede wszystkim ludzkości w XX i XXI wieku. Efekt mrówczej pracy na rzecz upowszechnienia wiedzy na temat ogromu łask, jakie współczesny człowiek zawdzięcza orędziu z Fatimy i jego roli w walce o «duszę świata». Publikacja jest także swoistym reportażem z miejsc naznaczonych jego niezbadanym dotąd w pełni wpływem, które dowodzą, iż – jak określił to kard. Joseph Ratzinger – «to Bóg jest Panem historii»” – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Nieprzypadkowo Matka Boża w drugiej tajemnicy fatimskiej tak bardzo zabiegała o zawierzenie Jej Niepokalanemu Sercu Rosji oraz o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty miesiąca. „Jeżeli moje życzenia zostaną spełnione, Rosja nawróci się i zapanuje pokój, jeżeli nie, bezbożna propaganda rozszerzy swoje błędne nauki po świecie, wywołując wojny i prześladowanie Kościoła, dobrzy będą męczeni, a Ojciec Święty będzie musiał wiele wycierpieć. Różne narody zginą. Na koniec jednak moje Niepokalane Serce zatriumfuje. Ojciec Święty poświęci mi Rosję, która się nawróci, i przez pewien czas zapanuje pokój na świecie” – powiedziała Matka Boża 13 lipca 1917 r. w Cova da Iria, fatimskim miejscu objawień, gdzie 2 miesiące wcześniej, 13 maja, poprosiła pastuszków o odmawianie Różańca w intencji pokoju na świecie i zakończenia wojny.

Reklama

Anty-Dekalog

Dzięki książce „Tajemnice Fatimy” doskonale zrozumiemy, dlaczego Matka Boża po raz pierwszy objawiła się pastuszkom właśnie 13 maja 1917 r. Portugalia, kiedyś uchodząca za jeden z najbardziej religijnych krajów, stała się państwem rządzonym przez masonerię. Trwała I wojna światowa, zwana przez papieża Benedykta XV „samobójstwem Europy”. Ojciec Święty wezwał do modlitwy nowenną ku czci Matki Bożej Królowej Pokoju, a do Litanii Loretańskiej dodał wezwanie: „Królowo Pokoju, módl się za nami”. 8 dni później Matka Boża Fatimska objawiła się pastuszkom.

Dlaczego Matce Bożej tak bardzo zależało na zawierzeniu Rosji? Wojujący, ateistyczny komunizm miał zalać całą Europę. – Dekrety Lenina stały się anty-Dekalogiem – przypomina Grażyna Kasprzycka-Rosikoń, dyrektor wydawnictwa Rosikon Press, i wskazuje, do czego prowadziły bolszewicka rewolucja i błędy Rosji. Przejawem komunistycznej ideologii było negowanie każdego przykazania Dekalogu. Powołano Ligę Bezbożników, burzono chrześcijańskie świątynie, zamiast lojalności rodzinie proklamowano wierność partii, dochodziło do masowych mordów, rozpoczęła się rewolucja seksualna, której przejawem były m.in. Komisariaty Wolnej Miłości, gdzie zmuszano do współżycia seksualnego przypadkowe osoby (na kobiety czekały kary chłosty za odmówienie odbycia stosunku), wywłaszczano zarówno ubogich, jak i zamożnych, przyzwalano na zdrady małżonków, a propaganda, kłamstwo i walka klas były chlebem powszednim.

Reklama

Misja Fatimy

Po rozpadzie Związku Sowieckiego figura Matki Bożej Fatimskiej rozpoczęła peregrynację w wielu miastach Rosji, m.in. w miejscach naznaczonych krwią ofiar komunistycznego reżimu: w obozach pracy ZSRR, Katyniu czy Jekaterynburgu. W grudniu 1996 r. stanęła na placu Czerwonym w Moskwie. Figura pielgrzymującej Madonny była również w rosyjskim mieście położonym u stóp gór Ural – Perm. – Ortodoksyjny mnich z pobliskiego klasztoru wraz z katolickim księdzem z Argentyny nieśli ulicami figurę Matki Bożej Fatimskiej – wspomina Janusz Rosikoń. Dodaje, że wiał zimny, porywisty wiatr. Była zima. Dwaj duchowni wspólnie ochraniali płomień świecy przy figurze Maryi, co udało mu się uwiecznić na fotografii. Stamtąd figura pojechała do jednego z sowieckich miast – Obnińska, dostępnego tylko dla pracowników i naukowców pilnie strzeżonego ośrodka atomowego. – Matkę Bożą włożyliśmy owiniętą w koc do bagażnika samochodu na rosyjskich rejestracjach. Przed wjazdem do miasta milicja próbowała nas kontrolować. Uratowała nas moja legitymacja z napisem cyrylicą „internacjonalnyj żurnalist” – opowiada fotograf. Na miejscu tamtejsi duchowni wzięli na swoje ramiona figurę Matki Bożej i postawili ją na postumencie. – Ludzie dotykali figurki i płakali – relacjonuje Janusz Rosikoń. Gdy ówczesne władze rosyjskiej Cerkwi dowiedziały się o tym wydarzeniu, kapłani zostali wkrótce przeniesieni.

Klucz do nieba

Imperium zła upadło po tym, jak 25 marca 1984 r. w łączności z biskupami św. Jan Paweł II dokonał Aktu poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi. Przez cały swój pontyfikat Papież Polak przypominał, że podczas zamachu na jego osobę życie uratowała mu Matka Boża. W czasie pielgrzymki do Fatimy papież Benedykt XVI, który wcześniej jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary odczytywał światu treść trzeciej tajemnicy fatimskiej, w 2010 r. powiedział, że „łudziłby się ten, kto sądziłby, że prorocka misja Fatimy została zakończona”. Maryja podczas objawień prosiła o wynagradzającą Komunię św. oraz nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca, a także o pokutę. Stulecie objawień Matki Bożej trójce pastuszków – Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi to zatem doskonała okazja do przypomnienia sobie i światu, że odpowiedź na te prośby może okazać się kluczem do nieba.

2017-05-09 13:50

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dni fatimskie w katedrze

Niedziela legnicka 22/2016, str. 5

[ TEMATY ]

Fatima

Stanisław Obertaniec

Na figurę Matki Bożej Fatimskiej została nałożona pozłacana korona

Na figurę Matki Bożej Fatimskiej została nałożona pozłacana korona

W dniach 11-13 maja w katedrze legnickiej trwały dni fatimskie. Te szczególne rekolekcje prowadził ks. Krzysztof Czaja – dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem-Krzeptówkach

Podczas dni fatimskich były odprawiane Msze św. w intencji chorych, cierpiących oraz rodzin i całego miasta. Wierni mieli okazję wysłuchać orędzia Matki Bożej z Fatimy. W maju 2017 r. minie 100 lat od pierwszych objawień. W niewielkiej portugalskiej wiosce Matka Boża objawiła się trojgu małym dzieciom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi, którym przekazała orędzie ocalenia świata, zalecając modlitwę i post. Ksiądz Rekolekcjonista wyświetlił również film dokumentalny poświęcony wydarzeniom w Fatimie, które miały miejsce od 13 maja 1917 r. Wierni mogli obejrzeć m.in. tzw. cud słońca. Wówczas wiele osób nie uwierzyło w orędzie, jakie Matka Boża przekazała dzieciom, dlatego też Maryja zapowiedziała cud, który miał przekonać niedowiarków. Znak od Boga ukazał się 13 października 1917 r. Na miejsce objawień oprócz Łucji, Hiacynty i Franciszka przyszło ok. 70 tys. osób. Najpierw z nieba spadł ulewny deszcz, a następnie pojawiło się słońce w postaci ognistej kuli zbliżającej się do ziemi. Swoisty „taniec słońca” widzieli ludzie wierzący i niewierzący, w różnym wieku, pochodzący z różnych warstw społecznych. W homilii Ksiądz Rekolekcjonista próbował odpowiedzieć na pytanie, czym są prywatne objawienia? – Kościół dzisiaj mówi, że jeśli są one prawdziwe, to należy się im szacunek i posłuszeństwo, bo tak naprawdę ich autorem jest Pan Bóg – mówił. Przybliżył także okoliczności spisania przez s. Łucję tajemnic fatimskich oraz jej spotkania z papieżem Janem Pawłem II. Jednocześnie zachęcał wiernych do uczestnictwa w nabożeństwach pierwszych pięciu sobót miesiąca jako wynagrodzenie składane Niepokalanemu Sercu Maryi. – Maryja prosi i wzywa – mówił ks. Krzysztof. Podczas Mszy św. kończącej dni fatimskie został odmówiony akt ofiarowania Niepokalanemu Sercu Maryi, a figura Matki Bożej Fatimskiej została przyozdobiona pozłacaną koroną. Ten cenny kruszec ofiarowali wierni parafii katedralnej. Uroczystości zakończyła procesja z figurą wokół świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Rodzina świątynią miłości

2024-04-27 16:03

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Zakończyła się peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w Diecezji Sandomierskiej.

Ostatnią świątynią, w której modlono się przy błogosławionych z Markowej było Diecezjalne Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję