Reklama

Niedziela Legnicka

Krzeszowskie obchody jubileuszu koronacji Ikony

W Krzeszowie zakończyły się trzydniowe obchody jubileuszu 20-lecia koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej. Aktu tego dokonał Jan Paweł II 2 czerwca 1997 r., podczas wizyty w Legnicy

Niedziela legnicka 25/2017, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

jubileusz

Ks. Waldemar Wesołowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najstarsza w Polsce ikona malowana na desce, ukazująca postać Matki Bożej z Dzieciątkiem, jest najcenniejszym skarbem sanktuarium krzeszowskiego i diecezji legnickiej. Łaskami słynący obraz, pochodzący z XIII wieku, ukoronował koronami papieskimi Jan Paweł II podczas Mszy św. odprawionej na legnickim lotnisku w trakcie pamiętnej wizyty w diecezji legnickiej. Od tego wydarzenia minęło już 20 lat.

Obchody tej rocznicy rozłożono na trzy dni. 2 czerwca, kiedy przypada liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej, rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe. Po wieczornej Eucharystii, odprawionej w bazylice, odbyła się projekcja filmu „Ziemia Maryi”. Po niej wierni uczestniczyli w Nowennie do Matki Bożej Łaskawej i nocnej procesji z obrazem Matki Bożej Łaskawej. Po jej zakończeniu rozpoczęło się całonocne czuwanie przy ikonie. O północy kustosz sanktuarium ks. Marian Kopko przewodniczył Mszy św. .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sobota była drugim dniem świętowania jubileuszu. Msza św. jubileuszowa rozpoczęła się w południe. Przewodniczył jej bp senior Stefan Cichy. Na te obchody z dwóch pobliskich parafii – z Leszczyńca i Pisarzowic – przybyły dwie piesze pielgrzymki. Dołączyły one do licznego grona wiernych, którzy świętowali rocznicę koronacji ikony krzeszowskiej.

Reklama

Homilię wygłosił ks. Józef Lisowski, kanclerz Kurii Biskupiej. Na wstępnie podkreślił, że obchody jubileuszu są okazją, aby popatrzeć na ludzi i wydarzenia sprzed 20 lat. Przypominając datę powołania do istnienia diecezji legnickiej zaznaczył, że Jan Paweł II w dokumencie erygującym podkreślił, że Matka Boża Łaskawa będzie patronkę diecezji. – Ten rys maryjny, wyznaczony przez wieki i potwierdzony przez Papieża, wpisał się w życie naszej diecezji od początku jej istnienia – zaakcentował Ksiądz Kanclerz. W dalszej części homilii mówił m.in. o maryjnym rysie posługi pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka i bp. Stefana Cichego. – To właśnie ci Księża Biskupi przyczynili się do rozwoju ruchu pielgrzymkowego, ale także do odtworzenia piękna materialnego tego miejsca. To dzięki ich trosce i staraniom sanktuarium krzeszowskie stało się „perłą śląskiego baroku”. Przybywają tu licznie różne grupy i stany. Politycy, dzieci, niepełnosprawni, ludzie pracy, Żywy Różaniec. Przybywają Polacy, Niemcy i Czesi. Matka Boża Łaskawa łączy narody, dzięki Niej każdy czuje się tutaj jak u siebie – mówił ks. Lisowski. – Namacalnym znakiem tego, że miejsce to zasługuje na miano Domu Łaski Maryi są liczne wota zgromadzone w bazylice i w kościele św. Józefa. Świadczą one o tym, że kiedy człowiek wierzy i kocha, nie ma takich trudności, których nie można pokonać – kontynuował Kaznodzieja.

Na zakończenie przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane na legnickim lotnisku: „Chrześcijanin żyjący wiarą, żyjący Eucharystią, jest wezwany do budowania przyszłości własnej i swego narodu – przyszłości opartej na mocnych fundamentach Ewangelii. Nie lękajcie się zatem brać odpowiedzialności za życie społeczne w naszej ojczyźnie. To jest wielkie zadanie, jakie stoi przed człowiekiem: pójść odważnie do świata, kłaść podwaliny pod przyszłość, by była ona czasem poszanowania człowieka, by była otwarta na Dobrą Nowinę! Czyńcie to w jednomyślności, która wyrasta z miłości do człowieka oraz z umiłowania Ojczyzny”.

Reklama

Modlitwę w bazylice uświetnił zespół góralski Janicki z Borówna. Na zakończenie Mszy św. odbyła się procesja z obrazem Matki Bożej Łaskawej po klasztornym placu. Po południu, w klasztorze Sióstr Benedyktynek, odbyła się konferencja naukowa dotycząca fundacji opactwa krzeszowskiego i kultu Matki Bożej Łaskawej. Prelekcja dr Anny Sutowicz, specjalizującej się w historii średniowiecza, dotyczyła fundatorów opactwa krzeszowskiego – Anny Przemyślidówny i Bolesława Rogatki. Natomiast legnicki historyk dr Wacław Szetelnicki przygotował referat pt. „Trwanie przy Madonnie – benedyktynki w Krzeszowie”. Zaś dyrektor kamiennogórskiego Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego wygłosiła referat pt. „Madonna Coronata w Krzeszowie”. Po części konferencyjnej odbył się panel wspomnieniowo-dyskusyjny pt. „Jak wyglądały tamte dni”, w którym wzięli udział: ks. kanclerz Józef Lisowski, o. Augustyn Węgrzyn, cysters i wieloletni proboszcz parafii krzeszowskiej oraz Wojciech Kapałczyński, wojewódzki konserwator zabytków z Jeleniej Góry.

Sobotni dzień zakończyło czuwania przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego i Msza św odprawiona w bazylice o północy.

Trzecim, ostatnim dniem jubileuszu, była niedziela. W tym dniu odbyła się III Pielgrzymka „Solidarności” Zagłębia Miedziowego. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Stefan Cichy. W homilii wiele miejsca Kaznodzieja poświęcił nauczaniu Jana Pawła II o „Solidarności”. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Janicki oraz chór Skoranta z Chojnowa, który zaprezentował również koncert pt. „Krzeszowska Bogarodzico, bądź nam łaskawa”.

Warto przy tej okazji przypomnieć słowa Jana Pawła II wypowiedziane na zakończenie liturgii na legnickim lotnisku: „Sanktuarium krzeszowskie ufundowała Anna, wdowa po Henryku Pobożnym, w rok po bitwie legnickiej. Już w wieku XIII przed obrazem Bogarodzicy gromadziły się rzesze pielgrzymów. I już wówczas nosiło ono nazwę Domus Gratiae Mariae. Rzeczywiście był to Dom Łaski hojnie rozdzielanej przez Bogurodzicę, do którego licznie przybywali pielgrzymi z różnych krajów, zwłaszcza Czesi, Niemcy, Serbołużyczanie i Polacy. Cieszymy się, że dziś także Boża Matka zgromadziła licznych pielgrzymów z tych po sąsiedzku żyjących narodów. Niech ten znak włożenia koron na głowę Maryi i Dzieciątka Jezus będzie wyrazem naszej wdzięczności za dobrodziejstwa Boże, których tak wiele otrzymywali i stale otrzymują czciciele Maryi, spieszący do krzeszowskiego Domu Łaski. Niech będzie również znakiem zaproszenia Jezusa i Maryi do królowania w naszych sercach i w życiu naszego narodu. Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi”.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłan, mistrz, profesor

Niedziela szczecińsko-kamieńska 51/2012, str. 1, 3

[ TEMATY ]

jubileusz

Szczecin

Ks. Edmund Cybulski

Ks. inf. prof. zw. dr hab. Andrzej Offmański

Ks. inf. prof. zw. dr hab. Andrzej Offmański
Jubileusze to momenty ważne w życiu kapłana. 30 listopada br. jubileusz czterdziestolecia pracy naukowej i siedemdziesięciolecia urodzin obchodził ks. inf. prof. zw. dr hab. Andrzej Offmański. Uroczystość w auli Wydziału Teologicznego zgromadziła wielu gości, których powitał dziekan WT US ks. kan. prof. zw. dr hab. Henryk Wejman. Zaznaczył, że „Jubileusz człowieka nauki to święto każdej wspólnoty akademickiej, który podnosi głowę ku Bogu, spoglądając pokornie na swoje dokonania”.
CZYTAJ DALEJ

Wrocław: Abp Kupny reaguje ws. praktyk przebierania chłopców za dziewczynki

2025-05-14 20:20

[ TEMATY ]

homoseksualizm

abp Józef Kupny

Episkopat News

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Kupny skomentował sytuację w Szkole Podstawowej nr 22 we Wrocławiu. W placówce w ramach Europejskiego Miesiąca Różnorodności zaplanowano przebieranie się chłopców za dziewczyny i odwrotnie. Wzburzeni rodzice zaprotestowali. Wsparł ich metropolita wrocławski.

Podstawówka z Wrocławia włączyła się w obchody Europejskiego Miesiąca Różnorodności. Jako jeden z elementów tych obchodów postanowiła zorganizować 16 maja Dzień Różnorodności Płciowej i Nieheteronormatywnej. Jedna z psychologów w tej placówce wymyśliła, by uczniowie właśnie tego dnia przebrali się za płeć przeciwną lub w kolorach tęczy.
CZYTAJ DALEJ

Każde powołanie jest nadzieją dla całego Kościoła

2025-05-15 16:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

powołania

Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne

klerycy WMSD

W ramach trwającego tygodnia modlitw o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie została odprawiona Godzina Święta w intencji powołań.

Wzięli w niej udział nie tylko seminarzyści wraz ze swoim rektorem Ks. Ryszardem Selejdakiem, ale również przedstawiciele zgromadzeń żeńskich i męski z terenu archidiecezji, a także kapłani i osoby świeckie. Modlitwie przewodniczył Bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. powołań. Główny celebrans zauważył, jak bardzo ważna jest wspólna modlitwa o powołania osób reprezentujących różne drogi powołania i różne charyzmaty zakonne. „Niesłychanie ważna jest każda modlitwa w tej intencji – stwierdził Bp Przybylski- Ale nie mam najmniejszej wątpliwości, że Bóg cieszy się gdy modlimy się razem zostawiając gdzieś na drugim planie nasze wspólnoty i charyzmaty. To Bóg powołuje, a kiedy modlimy się wzajemnie za siebie to On hojnie nas obdarowuje”. Po dośpiewaniu litanii loretańskiej główną treścią rozważań przed Najświętszym Sakramentem były słowa z ostatniego Orędzia papieża Franciszka na 62. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Papież podpisał te rozważania już w czasie swojego pobytu w poliklinice Gemelli. Była to też okazja do modlitwy i wdzięczności za zmarłego papieża Franciszka i za powołanie na Stolicę Piotrową papieża Leona XIV. Na zakończenie modlitwy kapłani i seminarzyści modlili się o powołania do zgromadzeń żeńskich, a siostry zakonne o powołania kapłańskie. Podkreślono potrzebę takiej wymiany darów modlitewnych. „W dobie kryzysu powołań do kapłaństwa nie możemy zapomnieć również o modlitwie o powołania do małżeństwa, do zgromadzeń żeńskich, instytutów świeckich czy indywidualnych form życia konsekrowanego, a także o powołania misyjne. Bez tej wymiany wzajemnej modlitwy o powołania grozi nam niezdrowa rywalizacja i zamiast towarzyszyć młodym w wolnym wyborze drogi powołania, możemy ich nieświadomie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję