Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierz: bp K. Nitkiewicz przełamał się opłatkiem z więźniami

W dominikańskim klasztorze przy kościele św. Jakuba w Sandomierzu odbyło się 20 grudnia spotkanie opłatkowe z więźniami - uczestnikami warsztatów resocjalizacyjnych z Oddziału Zewnętrznego w Chmielowie. Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, zwracając się do osadzonych, podkreślił, że dla Boga nikt nie jest bezużyteczny czy stracony.

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Nitkiewicz

Bożena Sztajner/Niedziela

On też przewodniczył Mszy św. w koncelebrze z o. Wojciecha Krokiem OP, przeorem miejscowej wspólnoty zakonnej. W liturgii uczestniczyli więźniowie z Oddziału Zewnętrznego w Chmielowie wraz z opiekunami, prowadzącymi program resocjalizacji „Metanoia”.

W homilii biskup zwrócił uwagę na to, że każdy bez wyjątku człowiek otrzymuje misję od Boga. "Chrystus narodził się w Betlejem dla wszystkich, bez żadnych wyjątków. Niech ta prawda będzie dla was źródłem radości i zachętą do mocniejszego zjednoczenia z Bogiem, bo to zawsze przynosi dobre owoce" – podkreślił kaznodzieja.

Po wspólnej modlitwie w salce duszpasterskiej wspólnie połamano się opłatkiem, składając sobie nawzajem życzenia świąteczne.

Reklama

„Metanoia” to nazwa programu resocjalizacyjnego osób osadzonych w Oddziale Zewnętrznym w Chmielowie, aby mogły wchodzić na nowo do życia po okresie pozbawienia wolności. "Przyjeżdżaliśmy do Sandomierza, aby pomagać przy podstawowych pracach przy klasztorze" - wyjaśniał Jacek Janda, uczestnik programu. Podkreślił, że "gratyfikacją były comiesięczne spotkania, na które zapraszani byli więźniowie oraz ci, którzy już zakończyli karę. Dzieliliśmy się swoimi problemami i wspieraliśmy się w naszych problemach".

Na zakończenie spotkania więźniowie uczestniczyli także w spotkaniu promującym uczestnictwo w programie bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Oddział Zewnętrzny w Chmielowie powstał w latach 1972-73 i był przewidziany jako jednostka dla osób skazanych i ukaranych, mogących odbywać karę w warunkach umożliwiających zatrudnienie zewnętrzne.

Początkowo osadzeni, zakwaterowani tymczasowo w wagonach kolejowych, pracowali przy budowie Oddziału Zewnętrznego, a po zakończeniu inwestycji znaleźli zatrudnienie w Zakładzie Budownictwa Kolejowego Kielce, "Siarkopolu" Tarnobrzeg oraz okolicznych zakładach przemysłowych i przetwórczych, jak: Huta "Stalowa Wola", cegielnie i tartaki. Obecnie w placówce może być osadzanych 225 więźniów.

2014-12-20 20:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Europejskie Spotkanie Młodych

Niedziela sandomierska 2/2020, str. I

[ TEMATY ]

Taize

Wrocław

bp Krzysztof Nitkiewicz

Europejskie Spotkanie Młodych

Ks. Wojciech Kania

Bp Nitkiewicz z młodzieżą z naszej diecezji w Hali Stulecia we Wrocławiu

Bp Nitkiewicz z młodzieżą z naszej diecezji w Hali Stulecia we Wrocławiu

Od 28 grudnia 2019 r. do 1 stycznia 2020 r. we Wrocławiu odbyło się 42. Europejskie Spotkanie Młodych (ESM) organizowane przez Wspólnotę z Taizé.

Do stolicy Dolnego Śląska przyjechało ponad 15 tys. młodych w wieku od 18 do 35 lat z prawie 70 krajów, w tym młodzież z naszej diecezji, którą w Hali Stulecia odwiedził bp Krzysztof Nitkiewicz. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem: „Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni”.

CZYTAJ DALEJ

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

2023-01-05 11:34

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 1-20.

Poniedziałek, 30 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Watykan przypomina o roli biskupa procesie synodalnym

2023-01-30 12:21

[ TEMATY ]

synod

Episkopat News

O roli biskupa w trwającym procesie synodalnym przypominają w opublikowanym dzisiaj liście do wszystkich biskupów katolickich sekretarz generalny Synodu, kardynał Mario Grech, oraz relator generalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, kardynał Jean-Claude Hollerich SJ. Jak podkreślono ukazuje się on tuż przed obchodami Zgromadzeń Kontynentalnych. Zaznaczają, że zadaniem zgromadzenia nie jest zajęcie się wszystkimi kwestiami dyskutowanymi w Kościele.

Obaj kardynałowie przypominają o odpowiedzialności Pasterzy, „widzialnego źródła i fundamentu jedności świętego Ludu Bożego”(LG 23), w odniesieniu do procesu synodalnego. Zaznaczają, że „nie ma sprawowania synodalności kościelnej bez sprawowania kolegialności biskupiej”, a obydwa te wymiary życia Kościoła nie są w opozycji, lecz jeden nie może istnieć bez drugiego. Pragnąc uniknąć wszelkich nieporozumień, list mocno powtarza główny temat - temat synodalności - wybrany przez papieża Franciszka dla prac synodalnego zgromadzenia biskupów w październiku bieżącego roku. „Są bowiem są tacy, którzy zakładają, że już wiedzą, jakie będą wnioski zgromadzenia synodalnego. Inni chcieliby narzucić Synodowi agendę, z zamiarem kierowania dyskusją i określenia jej wyniku. Jednak temat, który Papież wyznaczył XVI Zwyczajnemu Zgromadzeniu Ogólnemu Synodu Biskupów, jest jasny: «Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja». Jest to zatem jedyny temat, do którego zgłębienia jesteśmy wezwani na każdym z etapów w ramach tego procesu. Oczekiwania wobec Synodu 2021-2024 są liczne i różnorodne, ale zadaniem zgromadzenia nie jest zajęcie się wszystkimi kwestiami dyskutowanymi w Kościele” – stwierdzają kardynałowie Grech i Hollerich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję