Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Diecezja

Program duszpasterski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nasza diecezja ma swój udział w opracowaniu Programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2017/2018. Ogólnopolski program pn. „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” został przygotowany przez Komisję Duszpasterską Konferencji Episkopatu Polski, której przewodniczy abp Wiktor Skworc. Katechezę o mistagogicznym wymiarze wychowania w rodzinie opracował ks. dr Michał Borda – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

– Zaproszenie kapłana z diecezji sosnowieckiej do opracowania programu uważam za docenienie, zauważanie i dowartościowanie naszej diecezji, która może niewielka terytorialnie, to jednak dysponuje doświadczeniem katechetycznym zdobywanym na wielu płaszczyznach, bo przecież nasi katecheci uczą na terenach poprzemysłowych, rolniczych, w dużych miastach i małych miejscowościach. Poza tym nie wolno zapominać, że jest to teren dwóch województw – małopolskiego i śląskiego, a więc dwóch różnych historycznie i zwyczajowo regionów – powiedział ks. Borda.

Program duszpasterski na rok 2017/2018 został przygotowany w formie praktycznych zeszytów, a nie jak do tej pory w formie jednego tomu o charakterze teoretycznym. Zatem kapłani tworzący projekt opracowali 5 zeszytów o charakterze warsztatowym. Tylko jeden zeszyt ma charakter teoretyczno-pastoralny. Pozostałe dają kapłanom do rąk gotowe konspekty, scenariusze, opracowania, nabożeństwa. Jest więc zeszyt z konferencjami maryjnymi, czy zeszyt liturgiczny z propozycjami konkretnych nabożeństw. Jest zeszyt homiletyczny i wreszcie zeszyt katechetyczny z katechezami, które kierowane są do rad duszpasterskich, do dzieci i rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św., do kandydatów do bierzmowania i w końcu do dorosłych. – Zostałem poproszony przez abp Wiktora Skworca, aby przygotować jedną z katechez dla rodziców, których dzieci przystąpiły już do sakramentu bierzmowania. W przygotowanej katechezie ukazałem potrzebę dalszego wtajemniczania chrześcijańskiego dorosłych, bo przecież z chwilą przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej nie kończy się rola rodziców do ciągłego wychowywania w wierze swoich dzieci i troski o ich zażyłość z Jezusem Chrystusem – podkreślił ks. dr Michał Borda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2017-07-19 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja bielsko-żywiecka otwiera kościoły dla stałego konfesjonału

[ TEMATY ]

spowiedź

Bielsko‑Biała

diecezja

GRAZIAKO

Pomysł rozszerzenia możliwości skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania poza czasem nabożeństw w ramach tzw. stałego konfesjonału spotyka się z przychylnym przyjęciem wiernych – uważa bp Piotr Greger. Bielsko-żywiecki sufragan podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie Kurii w Bielsku-Białej mówił o szczegółach decyzji ordynariusza o ustanowieniu 10 kościołów w diecezji, w których można będzie można przystąpić do spowiedzi w ciągu dnia.
CZYTAJ DALEJ

MSZ: Polacy na wycieczkowcu, gdzie potwierdzono przypadek zakażenia hantawirusem

2026-05-04 17:03

[ TEMATY ]

zakażenie

PAP

Wszyscy obywatele Polski, którzy znajdują się na płynącym przez Atlantyk wycieczkowcu, gdzie potwierdzono przypadek zakażenia hantawirusem, czują się dobrze - przekazał w poniedziałek PAP rzecznik MSZ Maciej Wewiór.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w niedzielę o śmierci trzech pasażerów statku wycieczkowego, płynącego po Oceanie Atlantyckim. Potwierdzono jeden przypadek zakażenia hantawirusem, który jest przenoszony przez gryzonie.
CZYTAJ DALEJ

Majowe podróże z Maryją: Przystanek w Przemyślu - U tronu Niepokalanej

2026-05-04 20:50

[ TEMATY ]

Przemyśl

Majowe podróże z Maryją

przemysl.franciszkanie.pl

Obraz Matki Bożej Niepokalanej z Dzieciątkiem w Przemyślu

Obraz Matki Bożej Niepokalanej z Dzieciątkiem w Przemyślu

Nasza jubileuszowa wędrówka sprowadza nas z kalwaryjskich wzgórz do serca Przemyśla, do barokowej świątyni Ojców Franciszkanów Konwentualnych. To tutaj, w centralnym punkcie wspaniałego ołtarza, spoczywa skarb tego miasta – cudowny obraz Matki Bożej Niepokalanej. Choć nazywamy Ją Niepokalaną, wizerunek ten ukazuje nam Maryję w najpiękniejszej z Jej ról: jako Matkę trzymającą na ramieniu Boskie Dziecię.

Gdy stajemy przed tym obrazem, nasze oczy spotykają się z łagodnym, a jednocześnie pełnym powagi wzrokiem Maryi. Jej twarz, namalowana z niezwykłą precyzją na lipowej desce, emanuje pokojem. Jezus, spoczywający na Jej lewym ramieniu, prawą rączkę wznosi w geście błogosławieństwa, jakby chciał pobłogosławić każdy trud naszej pielgrzymki. W drugiej dłoni Maryja dzierży berło – znak, że jest Królową, ale Królową bliską, która nie panuje, lecz służy i kocha.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję