Reklama

Niedziela Sandomierska

Bp Nitkiewicz: Boże Narodzenie mówi nam, że każdy człowiek jest bezcenny

Boże Narodzenie mówi nam, że każdy człowiek jest bezcenny, każdy nosi w sobie jakiś skarb, bogactwo – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas Pasterki sprawowanej w sandomierskiej bazylice katedralnej.

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Nitkiewicz

Bożena Sztajner/Niedziela

W homilii ordynariusz zauważył, że wzajemne relacje charakteryzuje często interesowność oraz klasyfikowanie ludzi według różnych kategorii przydatności do własnych celów. Skutkiem tego są podziały i odrzucenie.

- Tymczasem Boże Narodzenie mówi nam, że każdy człowiek ma prawo do szczęścia. Bez różnicy na to czy został dopiero poczęty czy może znajduje się na granicy życia i śmierci z powodu wyniszczenia chorobą lub podeszłego wieku. Człowiek jest wielki i bezcenny również wtedy, gdy nie podzielamy jego poglądów, sympatii, gdy nie odpowiada nam jego status społeczny – mówił biskup.

- Mamy przygarniać, a nie odpychać, łączyć a nie dzielić, dawać równe szanse i nie dyskryminować, nie wykluczać nikogo. To szczególny obowiązek sprawujących władzę, rodziców, duchownych, nauczycieli – podkreślił bp Nitkiewicz.

Reklama

- Nie uciekajmy przed Bogiem i przed drugim człowiekiem. Niech nasze oczy spotkają się z oczami Dzieciątka Jezus, niech spotkają się z oczami bliskich i obcych nam ludzi. Chrystus zrodzony w Betlejem jest jednocześnie moim Bogiem i moim bliźnim. Naucza jak mam żyć, udziela potrzebnych sił, daje nadzieję – wskazywał ordynariusz.

Na zakończenie wspólnej modlitwy biskup złożył zebranym życzenia bożonarodzeniowe. Wielu mieszkańców po Mszy św. wraz z najmłodszymi odwiedzało przygotowaną szopkę betlejemską, aby pokłonić się Dzieciątku Jezus.

2014-12-25 09:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przy Jezusie uczymy się łagodności

„Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11, 28), pod takim hasłem odbywał się w tym roku 28. Światowy Dzień Chorego.

Inicjatorem dnia, w którym w sposób szczególny modlitwą otaczane są osoby chore, starsze i cierpiące, był św. Jan Paweł II, który wyznaczył liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes (11 lutego) na taki właśnie dzień.

CZYTAJ DALEJ

Muzycznie o drodze męczeństwa

2023-01-31 13:30

[ TEMATY ]

muzyka

Karol Porwich/Niedziela

Przyzwyczailiśmy się już, że o wielkich, godnych upamiętnienia postaciach pisze się artykuły, publikuje na ich temat broszury, książki; ich życiu i działalności poświęca się często całe monografie. Powstają filmy biograficzne, artyści umieszczają ich wizerunki na obrazach i grafikach. Zapominamy przy tym, że artystyczną formą opowieści o człowieku może być także... muzyka.

Jednym z dzieł muzycznych, które traktuje o życiu pięknej, choć nieco zapomnianej postaci, jest powstały niedawno utwór „6665. Martyris via” na klawesyn autorstwa Marka Kunickiego. Kompozycja ta została zainspirowana świadectwem wiary, życia i śmierci męczennika II wojny światowej, sługi Bożego kl. Alfonsa Mańki, oblata.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Koseła: by dotrzeć do młodych Kościół musi znaleźć nowe formy duszpasterskie

2023-02-01 12:58

[ TEMATY ]

młodzi

Karol Porwich/Niedziela

Po stronie młodzieży wiele się zmieniło. Przed Kościołem stoi tu duże wyzwanie, musi znaleźć nowe formy duszpasterskie, które pozwolą dotrzeć do młodych ludzi – ocenił socjolog prof. Krzysztof Koseła. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z KAI podsumował najnowsze badanie praktyk niedzielnych, przeprowadzane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Anna Rasińska (KAI): Rok 2021, którego dotyczą najnowsze statystyki ISKK, to czas, w którym częściowo wciąż obowiązywały obostrzenia związane z koronawirusem. Na ile zebrane dane można uznać za miarodajne?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję