Chcemy wpisać się w różańcowy łańcuch ludzi wiary, którzy modlą się w tej godzinie w kilkuset kościołach położonych przy granicy naszej Ojczyzny – mówił 7 października br. podczas Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski. Tego dnia miała miejsce Pielgrzymka Kół Żywego Różańca Archidiecezji Częstochowskiej do Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.
– Niech Eucharystia będzie wraz z Maryją wołaniem: „Poślij robotników na żniwo swoje” – mówił na początku Mszy św. ks. dr Grzegorz Szumera – rektor WSD w Częstochowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii bp Przybylski podkreślił, że „Polska ma być dziś opleciona Różańcem”. – Chcemy również w ten sposób wypełnić maryjne orędzie, wypowiedziane przez Matkę Syna Bożego w tylu miejscach świata. W tych orędziach wybrzmiewa najczęściej powtarzana prośba Maryi: „Pokutujcie i odmawiajcie Różaniec” – powiedział. – Modlitwa do granic ma być symbolem modlitwy, która przekracza wszelkie granice, również granice naszych osobistych nastawień, pretensji i zranień. Różaniec to modlitwa kontemplacji życia Jezusa z Jego Matką – mówił.
Uczestnicy pielgrzymki wysłuchali też w auli seminaryjnej konferencji duchowej nt. „Maryja w życiu Kościoła”, którą wygłosił ks. Michał Pabiańczyk – ojciec duchowny kleryków.
W inicjatywę „Różaniec do granic” włączyło się również Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich – Oddział w Częstochowie, które zorganizowało wspólną modlitwę różańcową w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie. Modlitwie przewodniczył abp senior Stanisław Nowak. Stowarzyszenie „Nowa Ewangelizacja” też zorganizowało w jedności z inicjatywą „Różaniec do Granic” II Gwiaździstą Procesję Różańcową „Z Maryją dla Polski”.