Reklama

Niedziela Świdnicka

Ojczyzna ziemska jest drogą do ojczyzny niebieskiej

Niedziela świdnicka 48/2017, str. 1

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Sympozjum „Różne oblicza patriotyzmu”

Sympozjum „Różne oblicza patriotyzmu”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jezus Chrystus każdego dnia pokazuje nam niezawodną drogę, która wiedzie przez ojczyznę ziemską do ojczyzny niebieskiej. Jest to droga bezinteresownej i pokornej służby Bogu, drugiemu człowiekowi oraz Ojczyźnie, w której żyjemy, i którą winniśmy miłować” – mówił w homilii bp Ignacy Dec. Biskup Świdnicki 14 listopada przewodniczył Mszy św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy na rozpoczęcie sesji popularnonaukowej nt. „Różne oblicza patriotyzmu”.

Sympozjum zostało zorganizowane przez Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W części wykładowej, wprowadzając do tematu sesji, mgr Piotr Sutowicz, przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” we Wrocławiu, mówił o znaczeniu bycia patriotą we współczesnym świecie, a także o dobrym rozumieniu patriotyzmu. „Patriota to ktoś, kto kocha swoją ojczyznę i jest gotowy się dla niej poświęcić. Bez względu na wszystko zrobi to, co będzie dla niej najlepsze. Dla większości osób reprezentowanie własnego kraju, swojej małej lub dużej ojczyzny jest zaszczytem, i od najmłodszych lat winniśmy uczyć młode pokolenie dobrego rozumienia patriotyzmu i miłości do naszej ojczyny” – zaznaczył Piotr Sutowicz.

Następnie głos zabrał ks. prof. dr hab. Ignacy Dec, biskup świdnicki. Wygłosił on wykład pt. „Różne oblicza patriotyzmu”.

„Patriotyzm to tyle, co miłość ojczyzny. Dobro wspólne narodu, nieodzowne dla jego zaistnienia i przetrwania, nakłada na indywidualne osoby ludzkie określone zobowiązania objęte mianem patriotyzmu. Jego istotą jest miłość ojczyzny, której dobro należy cenić wyżej od osobistych interesów i korzyści. Tak patriotyzm rozumieli wielcy mistrzowie klasycznej myśli chrześcijańskiej, m.in.: św. Augustyn i św. Tomasz z Akwinu” – mówił Biskup świdnicki.

Reklama

Prelegent zauważył, że św. Tomasz uznaje, że ojczyźnie – po Bogu i rodzicach – najwięcej zawdzięczamy: język, tradycję, kulturę, etniczną osobowość, przekonania etyczne. „Ojczyzna kształtuje człowieka biologicznie i duchowo, intelektualnie i moralnie, w wymiarze indywidualnym i społecznym. Akwinata uznaje, że w wyjątkowych sytuacjach należy uznać prymat miłości ojczyzny przed miłością do rodziców, bowiem dobro wspólne kraju jest ważniejsze od dobra osobistego czy rodowego, dlatego w przypadkach nadzwyczajnych, np. konfliktów zbrojnych, posłuszeństwo wobec przywódców ojczyzny jest bardziej zobowiązujące od posłuszeństwa rodzicom” – podkreślał duchowny.

Odnosząc się do obowiązku miłowania ojczyzny, prelegent wskazał, że sprawa miłości ojczyzny i zdrowego patriotyzmu była wielokrotnie podejmowana w nauczaniu Kościoła, ale także w listach pasterskich Episkopatu Polski.

„W liście pasterskim Episkopatu z dnia 5 września 1972 r. biskupi pisali: «Nauka Jezusa o miłości bliźniego oraz o równości wszystkich ludzi w obliczu Boga i wobec siebie wzajemnie jest podstawą i źródłem chrześcijańskiego patriotyzmu. Mamy kochać wszystkich ludzi. Aby dojść do tego, trzeba najpierw objąć miłością tych, którzy razem z nami dzielą nie tylko wspólną ziemię, ale najczęściej ten sam język, te same umiłowania, wartości duchowe i kulturalne z całym różnorodnym dziedzictwem przeszłości. Dzięki miłości własnej ojczyzny dochodzimy do miłości całej rodziny ludzkiej». Ważnym wątkiem cytowanego fragmentu jest przekonanie, że bez miłości narodu i ojczyzny trudno mówić sensownie o miłości «rodziny ludzkiej», o patriotyzmie europejskim czy światowym” – mówił bp Dec.

Następnie Biskup świdnicki wskazał na wypaczone formy patriotyzmu, twierdząc, że baczna obserwacja dzisiejszego życia publicznego pozwala zauważyć, że współcześnie idea narodu i ojczyzny nie znajduje powszechnej akceptacji, co więcej bywa niekiedy ośmieszana, a nawet wyszydzana.

Reklama

„W ostatnim czasie mówi się w Polsce o tzw. nowoczesnym patriotyzmie. Nie chodzi w nim jednak o miłość do ojczyzny czy do narodu w tradycyjnym sensie, ale raczej o miłość do jakiejś partii, do rządu, do państwa. Trzeba jednak przypomnieć, że naród jest pierwotniejszy od państwa. Naród jest rzeczywistością naturalną, składającą się z podstawowych jednostek społecznych – z rodzin, zaś państwo jest formą organizacji życia i funkcjonowania jakiegoś narodu czy narodów. Często w tej przestrzeni społecznej jest przestrzegana tzw. «poprawność polityczna» czy też «poprawność kulturowa», która często nie ma nic wspólnego z interesem narodowym i narodową racją stanu – podkreślał ordynariusz świdnicki.

Mówiąc o wychowaniu do wartości narodowo-patriotycznych, bp Dec wskazał, że jednym z bardzo ważnych celów wychowania jest wychowanie dzieci młodzieży do zdrowego patriotyzmu, to jest do miłości własnej ojczyzny i do równoczesnego poszanowania innych narodów i ich ojczyzn.

„Młody człowiek poprzez urzeczywistnianie wartości patriotyzmu powinien pogłębić zrozumienie, że ojczyzna to integracja dobra wspólnego i osobistego każdego człowieka. Wychowanek powinien wiedzieć, że patriotyzm jest miłością elementów składowych ojczyzny, a więc człowieka, rodziny, narodu, jego historii i dziedzictwa, kultury, języka, religii, terytorium (ziemi), w granicach którego znajduje się państwo” – podkreślał prelegent. Na zakończenie wystąpienia odnosząc się do wzorów zdrowego patriotyzmu i miłości ojczyzny, bp Dec zauważył, iż w narodowej historii mamy wspaniałe postaci świętych Kościoła i bohaterów narodowych, którzy mogą uczyć współczesnego Polaka zdrowego patriotyzmu i nieugiętej, mężnej miłości do ojczyzny.

W drugiej części spotkania uczestnicy mieli okazję wziąć udział w panelu dyskusyjnym, który poprowadził Mateusz Zbróg, „Civitas Christiana”. Podczas burzliwej dyskusji poruszany był temat: „Różne oblicza patriotyzmu – w świetle dokumentu Konferencji Episkopatu Polski z dnia 14 marca 2017 r. «Chrześcijański kształt patriotyzmu»”, w której udział wzięli: ks. prof. PWT Grzegorz Sokołowski – „Obserwatorium Społeczne” (Wrocław); dr Bawer Aondo-Akaa – Uniwersytet Jana Pawła II (Kraków); Dominika Arendt-Wittchen, pełnomocnik wojewody dolnośląskiego ds. obchodów stulecia Odzyskania Niepodległości; Roman Kowalczyk – Dolnośląski Kurator Oświaty; Tomasz Modrzejewski – Klub Jagielloński; Piotr Sutowicz „Civitas Christiana”.

XII sesja popularnonaukowa została objęta honorowym patronatem biskupa świdnickiego Ignacego Deca.

2017-11-22 12:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Awersja do Boga w czasach nowożytnych (1)

Zanim popatrzymy w nasze serca, zanim spojrzymy na nasz dzisiejszy ojczysty dom, by zobaczyć, jakie miejsce zajmuje w naszym życiu Bóg, popatrzmy na „wczoraj” naszego kontynentu i naszej Ojczyzny, gdyż to „dzisiaj” narodziło się z „wczoraj”. Zobaczmy, do czego zawsze doprowadzało zapomnienie człowieka o Bogu. W naszej historii byli osaczeni przez złego ducha fałszywi prorocy, którzy zasiewali w ludzkich umysłach i sercach podejrzliwość wobec Boga. Dążyli do tego, aby ludzie zapomnieli o Bogu, wiele czynili, aby wzbudzić podejrzenie w dzieło, które na ziemi dokonał Bóg Wcielony, Odwieczny Syn Boży, „który dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba”. Na progu czasów nowożytnych w kulturze europejskiej pojawił sie proces, który filozofowie dziejów nazwali deifikacją człowieka. Proces ten, najkrócej mówiąc, polegał na odrzuceniu obrazu Boga pozostawionego nam przez Chrystusa i na przypisywaniu człowiekowi boskich przymiotów. Pod koniec XVIII wieku pojawiali się coraz liczniejsi, filozofowie, społecznicy, politycy, którzy wmawiali narodom Europy i świata, że ludzie mogą się obejść bez Boga, że chrześcijanie zapatrzeni w Boga hamują rozwój społeczny, że opóźniają stworzenie dobrobytu na ziemi. W imię pseudonaukowych haseł religię zaczęto usuwać z życia społecznego. W 1789 r. rewolucja francuska zaproponowała budowę „nowoczesnego” świata bez Boga, bez religii, bez Kościoła wedle hasła: „wolność, równość, braterstwo”. Szybko jednak okazało się, że hasła te oderwane od Boga stały się nieskuteczne. Nie pomogła ani gilotyna, ani bezbożna propaganda zastosowana do walki z religią i Kościołem. Niestety, ów francuski, oświeceniowy mit o Bogu, który jest wrogiem człowieka, o religii, która rzekomo hamuje postęp i dobrobyt na ziemi, nie był li tylko chwilowym zjawiskiem, ale dał impuls do tworzenia nowych bezbożnych filozofii i ideologii. Na gruncie oświeceniowych idei narodziło się w XIX wieku wiele ateistycznych filozofii, na czele z marksizmem i filozofią nihilistyczną Fryderyka Nietzschego, z których wyrosły w XX wieku dwa totalitaryzmy: sowiecki komunizm i niemiecki faszyzm. Systemy te dokonały ogromnego spustoszenia na kontynencie europejskim i są w dużej mierze odpowiedzialne za wymordowanie w XX wieku prawie 200 milionów ludzi. 11 lipca wspominaliśmy rzeź wołyńską na Polakach w roku 1943, do której ciągle nie chcą przyznać się nasi sąsiedzi. Żaden wiek w dziejach świata nie złożył w daninie tak wielkiej liczby ofiar z ludzi. Historia XX wieku pokazała, jak okrutny może być człowiek, który przestanie miłować Pana Boga, który pogardzi Bogiem i Jego prawem. Historia jest naprawdę nauczycielką życia. Przyszedł czas, by popatrzeć, co dzieje się dzisiaj na naszych oczach w naszym europejskim domu, co także zaczyna się dziać w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Kopia Górka stała się wyjątkowym miejscem dla sługi Bożego, który miał wizję żywego Kościoła. - Jeden z kapłanów powiedział: „pamiętam, jak ksiądz Blachnicki prowadził nas po polanie i mówił, że tu będzie kiedyś kościół Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Póki co mamy w budynku kaplicę - dodał ks. dr Marek Sędek. Jej poświęcenie odbędzie w czerwcu, w 45. rocznicę ogłoszenia krucjaty, które odbyło się w czasie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Papież przybył punktualnie o 16.00. Pozdrowiła go po drodze niewielka grupa wiernych, zgromadzonych już od godziny 15.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję