Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

XVI Dzień Jesiennego Liścia w Biłgoraju

„Kiedy dziecko płacze – płacze cały świat”. Jedynie dzięki życzliwości dobrych ludzi możemy pomóc naszej córeczce godnie i samodzielnie żyć – tymi słowami apelowali o pomoc Barbara i Piotr Pawelec, rodzice trzyletniej Igi, która od urodzenia walczy z padaczką. Na ten apel odpowiedziała m.in. biłgorajska „Piątka”

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2017, str. IV

[ TEMATY ]

pomoc

wydarzenie

Joanna Ferens

Biłgorajski kiermasz

Biłgorajski kiermasz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Iga Pawelec to trzyletnia biłgorajanka, która od urodzenia cierpi na padaczkę lekooporną. Pierwsze objawy choroby pojawiły się, kiedy dziewczynka miała zaledwie kilka miesięcy. Od tej pory Iga codziennie przechodziła kilka ataków, była otumaniona mocnymi lekami, ale leczenie nie przynosiło żadnych efektów i nadal miała problemy z koordynacją ruchową i wiotkością całego ciała.

27 czerwca 2016 r. Iga z rodzicami dotarła do kliniki Schön w Vogtareuth w Niemczech. Po sześciu tygodniach intensywnej neurorehabilitacji, ergoterapii, logoterapii pojawiła się poprawa. – W minionym roku byliśmy w niemieckiej klinice już trzy razy. Rehabilitacja bardzo pomaga Idze w funkcjonowaniu i choć wiemy, że przed nami jeszcze mnóstwo pracy, to wiemy, co robić, jak postępować z naszym dzieckiem. Otrzymujemy od lekarzy wiele wskazówek do dalszej rehabilitacji i ćwiczeń, mamy odpowiednio dobrane leki i to przekłada się na efekty. Iga dużo się uśmiecha, coraz lepiej kontaktuje się z otoczeniem, gaworzy, prawie już sama siedzi, także jest to dla nas bardzo dużo – opowiadają rodzice.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

By czynić dobro

Reklama

Szkoła Podstawowa nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju zorganizowała 16. już edycję Dnia Jesiennego Liścia. Wydarzenie już od wielu lat łączy całą społeczność „Piątki”, mieszkańców Biłgoraja i okolic, a także wielu ludzi dobrego serca z całego kraju. W piętnastu minionych edycjach zebrano ponad 410 tys. zł, przeznaczając zebrane środki m. in. na pomoc dziecięcemu hospicjum, czy chorym dzieciom z terenu powiatu biłgorajskiego.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Teresa Bogdanowicz-Bordzań wyjaśnia, że akcja ta na stałe wpisała się w kalendarz biłgorajskich imprez i ma swoje szczególne miejsce w sercach wielu ludzi. – Dzień Jesiennego Liścia to specyficzna akcja charytatywna, w którą angażuje się bardzo wiele osób, w tym społeczność naszej szkoły i jej przyjaciele, firmy, instytucje, osoby fizyczne. Wszyscy chcemy pomagać chorym dzieciom. Zarówno zaangażowanie, jak i cel wpływa na to, że jest to wydarzenie bardzo duże. Pomaganie innym, osobom potrzebującym, sprawia nam wielką radość – podkreśliła.

O swojej radości i wdzięczności mówi także burmistrz Biłgoraja, Janusz Rosłan. – Jestem dumny z tego, że mamy szkołę, która organizuje wspaniałą akcję w czasach, gdy wszechobecne jest zobojętnienie na los drugiego człowieka. Często o tym donoszą media, że ludzie przechodzą obojętnie obok osób potrzebujących pomocy. Dlatego bardzo ważne jest, by uczyć od dziecka wrażliwości na los bliźnich. A działania szkoły są bardzo dobrym przykładem na to, że rzetelna edukacja i wychowanie przynoszą efekty. Ta szkoła przez wiele lat zbierała na hospicjum dla chorych dzieci, a od kilku lat robione są zbiórki dla potrzebujących dzieci z Biłgoraja. Cieszę się, że w tą akcją włączają się rodzice i wiele osób spoza społeczności szkolnej – wskazał Burmistrz.

Reklama

Opiekę nad Igą sprawuje również Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Stąd na Dzień Jesiennego Liścia przybyła Aneta Tryniecka, diecezjalny koordynator wolontariatu Caritas. – Chcemy podziękować całej społeczności szkolnej za zorganizowanie tej wspaniałej imprezy. Dzięki tym wszystkim ludziom dzieje się tutaj rzecz praktycznie niemożliwa. Dlatego jesteśmy ogromnie wdzięczni, że w Biłgoraju jest tak wielu ludzi, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka, a tym razem konkretnie zdrowie małej Igi – wskazała.

Wdzięczność rodziców

Swoją wdzięczność za okazaną pomoc i wsparcie wyrazili rodzice Igi, Barbara i Piotr Pawelec. – Bardzo serdecznie dziękujemy w imieniu Igi, że mogliście Państwo się tutaj zebrać i pomóc naszej córce w walce o zdrowie. Patrząc na to, jakie efekty przynosi rehabilitacja, którą współfinansujemy ze środków zebranych przez mieszkańców Biłgoraja jesteśmy przeszczęśliwi. Dziękujemy za włączenie się w akcję Dzień Jesiennego Liścia. To, co się tu dzieje jest fenomenalne! Jest mnóstwo osób: rodziców, dzieci, ludzi życzliwych! To jest niezwykle budujące i podnosi nas na duchu, gdyż wiemy, że nie jesteśmy sami z chorobą naszego dziecka, że naszemu biłgorajskiemu społeczeństwu nie jest obojętny jej los. Wiemy też, że dzięki wsparciu finansowemu terapia, którą Iga obecnie przechodzi, i która przynosi doskonałe efekty, może być kontynuowana – podkreślili rodzice.

Udział władzy

Reklama

W tegoroczną akcję włączyli się m. in. prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką, prezes Rady Ministrów Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie, posłowie, europosłowie, przedsiębiorcy i sportowcy, m.in. na aukcję trafiła koszulka reprezentacyjna Roberta Lewandowskiego wraz z jego autografem.W akcję zaangażował się również poseł Piotr Olszówka. – Uważam, że to, co robi cała szkoła to jest coś wspaniałego i wręcz bohaterskiego. Ja również nie wyobrażałem sobie nie wziąć udziału w tej akcji, zaangażowałem się całym sobą i cieszę się, że wiele rzeczy udało nam się razem zrobić. Myślę, że wszyscy powinniśmy czuć tego wyjątkowego ducha pomocy w Biłgoraju – wskazał poseł.

Jednak najwięcej pracy wykonali rodzice wraz z dziećmi przygotowując stoiska i kiermasz rozmaitości oraz przedstawiciele szkoły, którzy przygotowali sklepiki „Pod złotą rybką”. Wydarzeniem okazały się również występy artystyczne dzieci i młodzieży, ponad trzydzieści stoisk kiermaszowych, konkursy i licytacje przedmiotów ofiarowanych przez znane i szanowane osoby, loteria fantowa, kawiarenka, sklepik różności. W pomoc osobom potrzebującym włączyć się mógł każdy.

Impreza jest nie tylko doskonałą lekcją wychowawczą dla dzieci i młodzieży, ale także pokazuje, że „z dobrem może przyjść serce choćby najmniejsze”, a każdy dar dla osób potrzebujących, każde wsparcie, każda pomoc jest bezcenna. Zaangażowanie się osób znanych, szanowanych i będących autorytetami nie tylko w społeczności lokalnej Biłgoraja, ale i województwa lubelskiego, czy całego kraju, pokazuje, że zapoczątkowana przed laty w szkole akcja, przekroczyła progi nie tylko szkoły, ale także i regionu. Umacnia to organizatorów w kolejnych przedsięwzięciach i pozwala do grona darczyńców zaangażować kolejne osoby, instytucje i organizacje, co owocuje większą możliwością pomocy potrzebującym.

Na rehabilitację i dalszą terapię Igi Pawelec zebrano podczas 16. Dnia Jesiennego Liścia kwotę: 79.158,22 zł.

2017-11-29 10:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program "Rodzina Rodzinie" działa już 3 lata

[ TEMATY ]

rodzina

Caritas

pomoc

Caritas Polska

Dokładnie 3 lata temu, 4 października 2016 roku abp Stanisław Gądecki dokonał rejestracji na stronie www.rodzinarodzinie.caritas.pl, inaugurując w ten sposób największy w historii Caritas Polska i unikalny w skali światowej program pomocy humanitarnej „Rodzina Rodzinie”. Od tego czasu pomoc trafiła do łącznie 9 000 rodzin na terenie Syrii i Libanu. Budżet programu przekroczył 50 mln złotych.

„Rodzina Rodzinie” stanowi wyraz solidarności Polaków z Syryjczykami poszkodowanymi w wojnie domowej, która rozpoczęła się w 2011 r. Dzięki programowi tysiące syryjskich rodzin otrzymuje bezpośrednią pomoc finansową na miejscu. Środki przekazywane przez darczyńców pomagają zrealizować podstawowe potrzeby: wyżywienie, leki, ubrania, opłaty za mieszkanie.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Manifestacja "Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy" w Gubinie

2025-04-05 17:39

[ TEMATY ]

manifestacja

PAP/Lech Muszyński

W przygranicznym Gubienie odbył się protest pod nazwą „Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy”, podczas którego zgromadzeni manifestanci domagali się obrony szczelności polskich granic, a także zmiany polityki rządu w tej sprawie.

Tutaj, w Gubinie, jak w Słubicach, Zgorzelcu, tutaj dokonuje się akt bezprawia ze strony Niemiec, którzy narzucają Polakom nielegalnych migrantów, wpychając ich do Polski, destabilizując państwo polskie i narażając nas wszystkich na utratę bezpieczeństwa i spokoju, z którego przecież Polska słynie — mówił.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję