Reklama

50 lat parafii w Świdrze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakończenie Jubileuszu 2000 r., 50-lecie istnienia parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, 90-lecie "Posłańca", tygodnika dla rodzin wydawanego przez prowadzących parafię Misjonarzy Świętej Rodziny i 10 lat istnienia parafialnego zespołu dziecięcego "Promyczki" - to wystarczające powody do wielkiego świętowania.

Czterodniowe uroczystości - od 5 do 8 stycznia 2001 r. - starannie przygotowywano od wielu tygodni. Do pracy włączyły się wszystkie istniejące w parafii wspólnoty: ministranci, "marianki" czyli dziewczynki skupione wokół Matki Bożej, pełniące służbę liturgiczną, panie z Instytutu Terezjańskiego, dzieci i młodzież z działającej na terenie parafii szkoły katolickiej.

Świętowanie rozpoczął dzień pokutny - piątek - bo, aby naprawdę się radować trzeba wyrzucić z serca wszystkie grzechy, żale, smutki i urazy - mówi ks. Stanisław Krząkała, redaktor naczelny Posłańca. - Rachunek sumienia za minione 50 lat, w duchu modlitwy, wyciszenia i wieczorna Eucharystia rozpoczynały nasze uroczystości - opowiada.

Sobota, była dniem eksplozji radości i młodości, bo do jubileuszu parafii doszło dziesięciolecie istnienia zespołu dziecięcego i 70. rocznica Instytutu Terezjańskiego, z którym parafia mocno jest związana oraz pięciolecie funkcjonowania katolickiej szkoły Świętej Rodziny. Po uroczystej Mszy św. rozpoczął się koncert, którego celem było uhonorowanie wszystkich, którzy wnieśli wkład w tworzenie świderskiej parafii. Obecni byli poprzedni proboszczowie, budowniczy kościoła, dawni właściciele terenów parafialnych - prawie 2500 osób. Wszyscy goście otrzymali pamiątkowe statuetki, przedstawiające wieże kościoła św. Teresy. Z całej duszy śpiewały "Promyczki", grali i śpiewali zaprzyjaźnieni z parafią muzycy i zespoły młodzieżowe. Na zakończenie był fantastyczny pokaz zimnych ogni. Wielkie "och" towarzyszyło kolejnym migotliwym arcydziełom na ciemnogranatowym niebie.

Niedzielne uroczystości zaszczycił swoją obecnością bp Kazimierz Romaniuk, błogosławiąc parafian i ich duszpasterzy na nowe tysiąclecie.

Nie sposób nie wspomnieć o bogatej historii parafii - w wieczornym przedstawieniu uczniowie parafialnej szkoły przypomnieli najciekawsze jej fragmenty.

Kiedy w sierpniu 1950 r. przyjechał do Świdra pierwszy - mianowany przez Księdza Prymasa Wyszyńskiego - proboszcz, nie zaczynał tworzyć parafii od zera. Bogata działalność kwitła tu od 1923 r. Wtedy to Janina Jander, absolwentka szkoły hrabiny Cecylii Plater, na posesji, na której dziś stoi kościół, otworzyła Zakład Naukowo-Wychowawczy dla Dziewcząt Słabego Zdrowia. Z całej Polski przyjeżdżały tu dziewczęta ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, aby korzystając z walorów otwockiego klimatu i nie zaniedbywać nauki. Pani Jander bardzo dbała o wysoki poziom naukowy swojego Zakładu. Kiedy w budynku powstała kaplica, właścicielka szukała kapelana. Los zesłał księdza Majchrzyckiego, który także leczył się w Otwocku.

W placówce od początku jej istnienia kwitł kult św. Teresy od Dzieciątka Jezus - Karmelitanki Bosej z Lisieux. Tu powstało pierwsze w Polsce Młodzieżowe Kółko Dziewczęce im. Świętej Teresy. Po paru latach istniały w kraju już 52 takie Kółka. W 1923 r. powstał w Świdrze Związek Terezjański skupiający rzesze nauczycieli szkół warszawskich, oraz wspólnotę, z której powstał później Instytut Terezjański, do dziś działający na terenie parafii.

W czasie II wojny światowej w budynku przy ulicy Mickiewicza nie zamarło życie. Przez wszystkie lata wojennej zawieruchy istniało tu bowiem tajne Seminarium Duchowne, w którym przebywali i kształcili się klerycy z Łomży.

Kiedy tylko ustały działania wojenne pani Jander restytuowała Zakład. Katechetą i kapelanem został wtedy ks. Bronisław Bozowski, znany jako "Bronek". Niestety, w 1948 r., działalnością Zakładu zajęły się władze komunistyczne, twierdząc że: "wielce niewskazane i niebezpieczne jest, by taka szkoła funkcjonowała przy kaplicy". Przeniesiono więc szkołę do innego budynku, a w willi "Promień" zakwaterowano lokatorów. Losy tych ludzi przez wiele lat splatały się z historią parafii. Dopiero pożar willi w 1980 r. sprawił, że władze przydzieliły im inne mieszkania.

Kiedy w 1950 r. przybył do Świdra ks. Władysłw Jędrych, zdecydował tworzyć parafię właśnie w miejscu działającej od wielu lat kaplicy, wybudowanej dla potrzeb Zakładu pani Jander. Właściecielka chętnie ofiarowała pokoje na powiększenie kaplicy i mieszkanie dla księdza proboszcza. Biorąc pod uwagę kwitnący tu od wielu lat kult św. Teresy - jej imię nadano parafii.

22 grudnia 1950 r. kard. Stefan Wyszyński podpisał dekret erygujący parafię. Przez następne lata wiele się działo. Nieustannie rozbudowywano i remontowano kościółek, rozwijała się działalność katechetyczna, charytatywna, spotkania ze starszą młodzieżą i studentami. Na organizowane jasełka i misteria Męki Pańskiej przybywały tłumy nie tylko parafian.

W 1972 r. parafię oddano w ręce Księży Misjonarzy Świętej Rodziny. Kontynuowali oni rozpoczęte dzieła, rozwijali nowe formy duszpasterstwa. Wybudowano plebanię - dotąd dzielono ją z lokatorami, co często utrudniało pracę duszpasterską.

Księża nie przestawali marzyć o budowie nowej świątyni. W maju 1981 r. położono pierwszą cegłę, a w listopadzie 1986 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp uroczyście konsekrował nowy kościół. Dwa lata później odezwały się ufundowane przez parafię dzwony: Bonifacy, Teresa i Józef.

Wszystkim etapom kształtowania się parafii, jej rozbudowy i powstawania nowego kościoła, towarzyszyła Janina Jander, właścicielka terenu. Przeżyła chwile ogromnej radości widząc poświęcenie nowej świątyni. Zmarła mając 102 lata, 4 lutego 1989 r.

Dziś parafia kwitnie. Rozwijają się wspólnoty i ruchy. Jest liczna służba liturgiczna, oaza młodzieżowa i wspólnota Kościoła Domowego, rozwija się neokatechumenat, Legion Maryi, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Róże Różańcowe, Straż Honorowa Serca Pana Jezusa. Istnieje Rada Parafialna. Ruchy i wspólnoty są prężne i czynią wiele dobrego. Oprócz wielkiej dbałości o formację duchową prowadzą pomoc charytatywną skierowaną do tych, których nie brakuje w żadnej parafii.

Co roku ze Świdra wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Dwa razy w roku organizowane są parafiady, imprezy kulturalne, występy zespołów i grup teatralnych, zabawy sportowe. Co ciekawe, biorą w nich udział również ci parafianie, którzy na ogół do kościoła nie chodzą. W sezonie letnim i w ferie zimowe organizowane są kolonie dla dzieci - grupa parafialna łączy wtedy wysiłki z Caritas i Zarządem Miasta Otwocka. Bardzo dobrze funkcjonuje też grupa AA, skupiająca ponad 40 osób pragnących walczyć z nałogiem alkoholizmu.

I wreszcie Zespół Szkół Katolickich przy parafii skupia dzieci i rodziców, którzy również aktywnie włączają się we wszelkie dobre dzieła prowadzone przez księży misjonarzy.

Wyjątkowym zakończeniem świętowania był poniedziałek 8 stycznia. W swej pielgrzymce przez ziemię ojczystą, po raz pierwszy zawitało w te strony... Radio Maryja. Ponad dwa tysiące osób zgromadziło się, aby uczestniczyć w spotkaniu z Radiem i programie nadawanym z kościoła św. Teresy w Świdrze. - Chyba nigdy kościół tak nie pękał w szwach, jak dzisiaj - mówił Ksiądz Proboszcz. Wspólny Anioł Pański, audycja słowno-muzyczna przygotowana przez uczniów szkół katolickich, wreszcie koncelebrowana Msza św. połączyła parafię w Świdrze z tysiącami słuchaczy radiowych. Różaniec odmawiany w tak wielkiej wspólnocie był ogromnym przeżyciem dla przybyłych z całego dekanatu członków Rodziny Radia Maryja. Kiedy po kończącym uroczystości błogosławieństwie trzeba było rozejść się do domów, każdy mógł zabrać ze sobą niewielki chleb z ogromnych koszy stojących u stóp ołtarza. Teraz trzeba wrócić do codzienności, ale z jak ogromnym ładunkiem modlitwy i błogosławieństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Oder: Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń

2024-04-26 14:05

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Ks. bp Sławomir Oder

Karol Porwich/Niedziela

Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń – powiedział w piątek w Radiu eM biskup Sławomir Oder z okazji przypadającej w sobotę 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II.

27 kwietnia mija 10 lat od kanonizacji Jana Pawła II. Uroczystość odbyła się na placu Świętego Piotra. Przewodniczył jej papież Franciszek. Biskup Sławomir Oder był postulatorem procesu kanonizacyjnego papieża Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Prawdziwy cytat "GW"

2024-04-27 17:54

MW

15 kwietnia, a jeszcze wcześniej w wydaniu papierowym “Niedzieli Wrocławskiej” ukazał się artykuł krytykujący pomysły ustaw o liberalizacji aborcji. W artykule została zawarta wypowiedź wrocławskiego lekarza, która po decyzji naszej redakcji, została zacytowana anonimowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję