Irlandzki rząd zagroził, że zaprzestanie dofinansowywania kościelnych poradni małżeńskich, jeżeli te nadal będą wykluczały poradnictwo dla par homoseksualnych. Chodzi o sporą kwotę, irlandzkie agencje kościelne otrzymują bowiem rocznie 1,4 mln funtów dofinansowania publicznego. Bez tych pieniędzy grozi im zamknięcie. Do wszystkich podmiotów, które prowadzą poradnictwo małżeńskie, już wysłano nowe projekty umów, które zawierają zastrzeżenia, że nikomu nie można odmówić porady.
Przed kilku laty przed podobnym problemem stanęły katolickie poradnie w Anglii i Walii. Ostatecznie zdecydowano, żeby nie zamykać poradni i przystać na dyktat, aby porad udzielać także parom homoseksualnym, o ile się po nie zgłoszą. Oczywiście, są to porady o charakterze ogólnym, z których wyłączone jest przygotowanie do małżeństwa.
Spotkanie kard. K. Krajewskiego z dyrektorami szkół katolickich działających na terenie archidiecezji łódzkiej
W domu biskupów łódzkich odbyło się spotkanie dyrektorów i przedstawicieli Szkół Katolickich działających na terenie Archidiecezji Łódzkiej z metropolitą łódzkim kardynałem Konradem Krajewskim. Obecny był również bp Zbigniew Wołkowicz, biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.
Każdy z dyrektorów zaprezentował swoją placówkę oświatową, poinformował metropolitę łódzkiego o profilu swojej szkoły, ilości uczniów do niej uczęszczających oraz wskazał na sukcesy i trudności wynikające z zarządzania placówką edukacyjną w aktualnej sytuacji trwającego niżu demograficznego.
O. Arturo Sosa SJ, wielki wicekanclerz uniwersytetu, mianował o. Dariusza Kowalczyka SJ przewodniczącym ds. misji Collegium Maximum Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. Jego funkcja będzie obowiązywać od 1 września 2026 r. na trzyletnią kadencję.
O. Dariusz Kowalczyk SJ od 2010 roku rozpoczął pracę naukową na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Gregoriańskiego. W 2024 roku został mianowany profesorem zwyczajnym. W marcu 2013 roku został mianowany dziekanem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Gregoriańskiego, którą to funkcję pełnił przez dwie kadencje, do 2019 roku.
W podróży z Angoli do Gwinei Równikowej Leona XIV zapytano o to, kiedy Angola będzie mieć nowego kardynała. To jest pytanie, które wielu chce zadać – powiedział uśmiechając się Papież i odniósł się do poruszonej kwestii.
Zgodnie ze zwyczajem podczas przelotu z jednego kraju do kolejnego, dziennikarze z państwa, które gościło Papieża zadawali mu pytania.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.