Reklama

Niedziela Częstochowska

Pocztówka z parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie-Trzebniowie

W każdym domu i w każdej rodzinie

Niedziela częstochowska 10/2018, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

Beata Pieczykura

Wierni ze swym proboszczem ks. kan. Bogumiłem Kowalskim w kościele filialnym w Trzebniowie i w kościele parafi alnym w Gorzkowie Nowym

Wierni ze swym proboszczem ks. kan. Bogumiłem Kowalskim w kościele
filialnym w Trzebniowie i w kościele parafi alnym w Gorzkowie Nowym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święci są najprostszym komentarzem do Ewangelii. Oni odczytali wolę Boga i mieli odwagę odpowiedzieć Mu „tak” swoim życiem. Dziś inspirują, są orędownikami i chętnie służą pomocą, jeżeli są o to poproszeni.

Święci, dary i życie

Reklama

Słowa św. Jana Berchmansa: „Myśl, żeby Bogu się podobać, a Pan Bóg o tobie myśleć będzie”, św. Stanisława Kostki: „Do wyższych rzeczy jesteś stworzony” i św. Ojca Pio: „Weź udział w Mojej męce”, w obecności św. Dominika Savio oraz św. Maksymiliana Kolbego, który jest patronem tego kościoła, padły na rolę ludzkich serc w parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie – Trzebniowie (rodzinę parafialną tworzą mieszkańcy Gorzkowa Nowego, Gorzkowa Starego, Ludwinowa, Gór Gorzkowskich, Trzebniowa). W tej wspólnocie 25 lutego w ramach „Niedzieli z «Niedzielą»” przedstawicielki tygodnika pielgrzymowały do parafii pw. św. Jana Berchmansa, aby przez jego wstawiennictwo dziękować, jak również prosić o błogosławieństwo i łaski w codziennej pracy na każdy dzień dla każdego z pracowników, a przede wszystkim wspólnie przeżywać Msze święte, a potem rozmawiać z ks. kan. Bogumiłem Kowalskim, proboszczem parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie – Trzebniowie, duszpasterzem ministrantów dekanatu żareckiego, i wiernymi. Podczas wszystkich Mszy świętych, także w kościele filialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej, Ksiądz Proboszcz mówił w homilii o darze rozumu. Była to druga katecheza na temat darów Ducha Świętego. Będą one kontynuowane do zakończenia roku duszpasterskiego przeżywanego pod hasłem: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”, aby przypomnieć, że jesteśmy napełnieni Duchem Świętym na mocy sakramentów chrztu, a najpełniej bierzmowania. Stąd więc kaznodzieja wyjaśniał:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dar rozumu to łaska, którą może tchnąć tylko Duch Święty, rozbudzająca w chrześcijaninie zdolność wyjścia poza zewnętrzny aspekt rzeczywistości. Poznanie głębi myśli Boga o nas i Jego planu zbawienia, czyli wypełniania Jego woli. Ofiaruj swoje życie, rozkochuj się w Bogu.

Reklama

„Niedziela” w niedzielę We właściwym zrozumieniu daru rozumu pomaga również tygodnik „Niedziela”, powołany do istnienia w 1926 r. przez pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubinę. Słowa tego biskupa wypowiedziane w 1926 r. w kazaniu na zakończenie roku w katedrze w Częstochowie: „Niedziela jako głos diecezji i biskupa powinna być obecna w każdym domu i w każdej rodzinie” położył jako pieczęć na serca parafian. Ksiądz Proboszcz pragnie uczynić je owocem Roku św. Józefa, Roku św. Stanisława Kostki i Roku św. Ojca Pio. – Kiedy te słowa zastosujemy w praktyce, wtedy powstaniemy z martwych, z naszych grzechów. Niech to pragnienie w naszym sercu się zrodzi. Katolicki tygodnik chce nas uczyć, formować, kształcić, za co mu dziękujemy. Chcemy prosić, aby młodzi redaktorzy znaleźli się także w naszej parafii – mówił ks. Kowalski. W tym kontekście poinformował, że od Świąt Wielkanocnych każda rodzina uczestnicząca we Mszy św. na jej zakończenie otrzyma z rąk Księdza Proboszcza „Niedzielę”. Do tego czasu będzie modlił się w tej intencji i prosił wiernych, aby włączyli się w to wołanie do Pana Boga. Można zapytać: Dlaczego taka inicjatywa? Powodów jest wiele, a najważniejsze to: rozwój życia duchowego, więź z Kościołem, więc dobre relacje między ludźmi i kapłanami, a ponadto piękno ojczystego języka, kultury, sztuki i naszego życia. Dlatego duszpasterz zachęcał rodziców i dziadków do tego, aby przeczytali dzieciom chociażby jeden artykuł z „Niedzieli” lub podarowali pismo w prezencie z racji urodzin, imienin oraz I Komunii św. czy młodzieży w dniu otrzymania sakramentu bierzmowania. W duchu wdzięczności Bogu i ludziom ks. Kowalski powiedział: – Nauczycielu, dobrze, że jesteś tutaj, razem z nami. Dobrze, że jest z nami Katolicki Tygodnik „Niedziela”. Od tylu lat słyszymy te piękne słowa z góry Tabor: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”. Proszę, umiłujmy tygodnik „Niedziela”, kochajmy nasze diecezjalne pismo. Pamiętajmy, że w 2010 r. w Niedzielę Miłosierdzia w tym kościele ks. inf. Ireneusz Skubiś poświęcił odnowione tabernakulum i każdego roku przybywa, by wygłosić homilię dla zatrzymujących się tutaj pielgrzymów archidiecezji przemyskiej. Wtedy woła o Polskę sumienia.

Mówił to również jako wieloletni czytelnik. „Niedziela” niejako odmieniła jego życie. W młodości bowiem na łamach pisma znalazł informację, że istnieje Niższe Seminarium Duchowne, do którego wstąpił i potem ukończył. Tak zaczęła się jego droga ku kapłaństwu. I dziś – jak powiedział – nie żałuje.

Wdzięczność i radość

O swej jedności ze zgromadzonymi w świątyni zapewniła Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”, oraz przekazała ks. kan. Bogumiłowi Kowalskiemu i licznym wiernym zgromadzonym w świątyni serdeczne pozdrowienia. Przedstawiciele redakcji zaprezentowali ofertę wydawniczą „Niedzieli” oraz obdarowali, szczególnie najmłodszych, niedzielnymi krówkami z tweetami papieża Franciszka.

Po wspólnej modlitwie przyszedł czas na serdeczne rozmowy z parafianami. Z życzliwością mówili o tym, co dla nich istotne, i dzielili się swoją wiarą. Jedna z pań mówiła o przywiązaniu do „Niedzieli” wyrażającym się w systematycznym czytaniu pisma przez 35 lat. Spotkanie zarówno dla przedstawicieli „Niedzieli”, jak i dla parafian na czele z Księdzem Proboszczem było radością i umocnieniem wiary, nadziei i miłości.

Kolejne spotkanie z udziałem redaktorów „Niedzieli”, również kapłanów pracujących w naszym tygodniku, odbędzie się w maju. Będzie to kolejna „Niedziela z «Niedzielą»”, połączona z piknikiem rodzinnym.

Galeria zdjęć na www.niedziela.pl

2018-03-07 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100-lecie parafii Grodzisk

Niedziela podlaska 27/2019, str. I

[ TEMATY ]

parafia

100‑lecie

Monika Kanabrodzka

Młodzież z rąk bp. Tadeusza Pikusa przyjmuje sakrament bierzmowania

Młodzież z rąk bp. Tadeusza Pikusa przyjmuje sakrament bierzmowania

Sto lat istnienia parafii Trójcy Świętej w Grodzisku k. Sterdyni to dobra okazja, by jej młodzi członkowie przez przyjęcie sakramentu bierzmowania, umocnieni Bożą mocą, jeszcze świadomiej i odpowiedzialnie tworzyli parafialną społeczność

Uroczystości 100. rocznicy istnienia parafii obchodzone 18 czerwca br. poprzedziły Misje św. głoszone przez ks. Zbigniewa Sobolewskiego. Punktem centralnym tego dnia była Eucharystia, której przewodniczył administrator apostolski diecezji drohiczyńskiej bp Tadeusz Pikus. W tym dniu z rąk księdza biskupa młodzież przyjęła sakrament bierzmowania. W imieniu zgromadzonej wspólnoty parafialnej proboszcz ks. Antoni Sieczkiewicz oraz rodzice przystępującej do sakramentu bierzmowania młodzieży przywitali bp. Tadeusza Pikusa.
CZYTAJ DALEJ

Bł. Imelda Lambertini. Patronka dzieci pierwszokomunijnych

Niedziela Ogólnopolska 23/2012, str. 26

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

święci

pl.wikipedia.org

Imelda Lambertini

Imelda Lambertini

Dwunastoletnia dziewczynka żyjąca w XIV wieku w Italii - bł. Imelda Lambertini jest patronką dzieci pierwszokomunijnych, a także patronką wszystkich dzieci i młodzieży. Dawne modlitwy nie bez powodu nadają jej miano „adwokatki dzieciństwa”. Jej proste życie, związane z Eucharystią, ale nie tylko, niesie ogromnie ważne przesłanie dla świata XXI wieku.

Imelda urodziła się ok. 1320 r. w Bolonii, w hrabiowskiej rodzinie Lambertinich, jednej z najbardziej wpływowych rodzin w ówczesnej Italii. Prawdopodobnie nie miała jeszcze ukończonego 10. roku życia, gdy wyprosiła u rodziców pozwolenie na wstąpienie do klauzurowego klasztoru Sióstr Dominikanek. Imelda od najmłodszych lat pragnęła przyjąć Pana Jezusa do swojego serca. Żaden człowiek nie miał jednak możliwości spełnić tego marzenia ze względu na jej młody wiek. Mógł to uczynić jedynie sam Jezus: i On sam w cudowny sposób przyszedł do małej Imeldy pod postacią Chleba Eucharystycznego. Gdy sama modliła się po Mszy św. konwentualnej w chórze zakonnym, przy sklepieniu ukazała się jej Święta Hostia. Współsiostry, zafascynowane niezwykłym światłem i zapachem, widząc, że dzieje się Boży cud, posłały po kapelana. Hostia łagodnie opadła na patenę i kapłan swymi konsekrowanymi dłońmi udzielił klęczącemu dziecku Pierwszej Komunii św. Był to dzień 12 maja 1333 r. Z powodu wielkiego pragnienia dziewczynki przystąpienia do Pierwszej Komunii św., pod koniec XIX wieku Stolica Apostolska beatyfikowanej już Imeldzie Lambertini przyznała oficjalny tytuł patronki dzieci pierwszokomunijnych. Patronat ten potwierdził w 1910 r. św. papież Pius X.
CZYTAJ DALEJ

Jubileusz 25-lecia sakry biskupiej bp. Jana Wątroby

2025-05-12 13:21

[ TEMATY ]

bp Jan Wątroba

bp Andrzej Przybylski

Radio Fiat

11 maja 2025 roku przypada jubileusz 25-lecia sakry biskupiej Jana Wątroby, biskupa rzeszowskiego. Z tej racji w jego rodzinnej parafii pw. św. Piotra w Okowach w Białej koło Wielunia odbyły się uroczystości jubileuszowe z udziałem kapłanów dekanatu wieluńskiego, a przede wszystkim najbliższej rodziny, przyjaciół, znajomych i wiernych z rodzinnej parafii Jubilata. Kazanie okolicznościowe z tej okazji wygłosił bp Andrzej Przybylski z Częstochowy.

W swoim słowie przypomniał najpierw, że za każdym powołaniem, misją i urzędem w Kościele stoi konkretny człowiek, z konkretną historią rodzinną, wychowaniem, edukacją szkolną i środowiskiem parafialnym. „Zanim staliśmy się w Kościele pasterzami, wyrośliśmy w konkretnej rodzinie, ukształtowały nas wartości przekazane przez rodziców, szkołę, przyjaciół i znajomych, przez parafialną wspólnotę wiary, w której uczyliśmy się służyć Bogu i ludziom – stwierdził kaznodzieja. Bp Przybylski przypomniał drogę powołania bp. Jana Wątroby, a także jego wielki wkład w stuletnią historię diecezji częstochowskiej. Bp Jan Wątroba urodził się w Wieluniu, dzieciństwo i młodość przeżył w parafii Biała koło Wielunia. Po maturze wstąpił do Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W trakcie studiów seminaryjnych odbył służbę wojskową. Wyświęcony na kapłana w 1979 roku pełnił w diecezji m.in. funkcję wikariusza w Wieruszowie, sekretarza i kapelana biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję