Reklama

Niedziela Sandomierska

Msze św. ekspiacyjne za znieważenie Najświętszego Sakramentu

Modlitwy ekspiacyjne za niedawne znieważenie Najświętszego Sakramentu w jednym z kościołów odbyły się w niedzielę we wszystkich świątyniach diecezji sandomierskiej. Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wezwał do większego poważania i szacunku wobec świętości.

[ TEMATY ]

Msza św.

Archiwum

Bp Nitkiewicz sprawował Mszę św. w kościele pw. Matki Bożej Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim jako ekspiację za znieważenie w tym miejscu Najświętszego Sakramentu. W homilii zaapelował do wiernych i kapłanów o właściwe zachowywanie się w świątyni i godne adorowanie znajdującego się w niej Chrystusa.

- Do przebłagania za znieważenie Najświętszego Sakramentu, jakie dokonało się w tym miejscu, dołączmy nasze osobiste grzechy i zaniedbania popełnione wobec Chrystusa. Zdarza się przecież, że przyjmujemy Komunię św. bez należytego przygotowania, albo jako kapłani sprawujemy niedbale Mszę św. Ile razy zachowujemy się niewłaściwie w świątyni albo po prostu nie wykorzystujemy okazji do tego, żeby adorować Chrystusa w Eucharystii? – napominał ordynariusz.

- Wynika to poniekąd z ducha czasów, w których żyjemy i które tworzymy. Zobojętnieliśmy na to, co święte, spowszedniał nam grzech, a wymagania duszy zagłuszają inne potrzeby chwili, bardziej zmysłowe i materialne, więc i uczucia religijne wygasają. Niech ten szczególny dzień, kiedy klękamy przed Chrystusem w Najświętszym Sakramencie ożywi naszą miłość do Eucharystii, w której wyraża się Boża Miłość do każdego z nas – apelował biskup.

- Uczymy się także szacunku do wiary, tej naszej wyniesionej z domu i z katechezy, ale także do wiary wyznawanej przez ludzi należących do innych Kościołów i religii. Okazją do tego jest rozpoczynający się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan – podkreślił bp Nitkiewicz.

Do profanacji Najświętszego Sakramentu w kościele pw. Matki Bożej Saletyńskiej doszło 13 stycznia popołudniu.

Sprawca włamał się do świątyni, a następnie ukradł organy elektroniczne wraz z oprzyrządowaniem. Z tabernakulum zrabował z kolei kielich mszalny, patenę i puszkę na komunikanty, profanując umieszczony tam Najświętszy Sakrament. Spowodował straty na łączną kwotę ok. 6000 zł.

Reklama

Sprawą zajęli się funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Przestępczości Nieletnich z ostrowieckiej komendy policji i ustalili, a następnie zatrzymali  podejrzewanego o dokonanie włamania. Okazał się nim 25-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego.

Mężczyzna zdążył sprzedać skradzione organy w jednym z lombardów w mieście. Policjanci jednak odzyskali instrument oraz pozostałe skradzione przedmioty. 25-latek usłyszał zarzuty i został doprowadzony do prokuratury. Za kradzież z włamaniem może trafić do więzienia nawet na 10 lat.

2015-01-18 16:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katedra polowa: Msza św. w intencji pokojowego rozwiązania konfliktów na Ukrainie

[ TEMATY ]

Msza św.

Cezary Piwowarski/ pl.wikipedia.org

Biskup polowy WP Józef Guzdek przewodniczył wieczorem Mszy św. w katedrze polowej w Warszawie w intencji pokojowego rozwiązania konfliktów na Ukrainie. – Dzisiejsza modlitwa i post to myślenie o naszych bliźnich, sąsiadach jest potrzebne, bo jest sprawdzianem naszego chrześcijaństwa – mówił w homilii bp Guzdek. We Mszy św. modlono się także w intencji poległych w Kijowie oraz za ich rodziny. Zgodnie z decyzją prezydium Episkopatu, piątek 28 lutego w całej Polsce obchodzony jest jako Dzień Modlitwy i Postu w intencji pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Petrosillo: wizyta papieża w Afryce może rzucić światło na obecne tragedie

2023-02-01 18:21

[ TEMATY ]

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Mówimy o dwóch kryzysach niestety zapomnianych i trwających już od dłuższego czasu” – podkreśla Marta Petrosillo, dyrektor ds. komunikacji w Caritas Internationalis zapytana o sytuację w Demokratycznej Republice Konga oraz Sudanie Południowym. Kraje, do których wybiera się Papież, przeżywają czas wewnętrznych konfliktów oraz ubóstwa. Ponieważ w mediach o tych problemach się nie wspomina, wizyta Franciszka może stanowić ważny punkt przypominający o przeżywanych tam tragediach.

W obu afrykańskich państwach lokalne Caritas usiłują wspierać cierpiącą ludność. Poza doraźną pomocą humanitarną chodzi również o działania mające doprowadzić do stabilizacji. Wskazuje na to, na przykładzie Konga, Marta Petrosillo, która niedawno spotkała się z głównymi odpowiedzialnymi za działalność Caritas w tych dwóch afrykańskich krajach.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

bp Edward Dajczak

Magdalena Pijewska

Bp Edward Dajczak

Bp Edward Dajczak

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Tym samym bp Edward Dajczak po ponad 15 latach posługi przechodzi na emeryturę, a nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

Decyzję papieża 2 lutego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do publicznej wiadomości w koszalińskiej katedrze po godz. 12.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję