Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 16/2018, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krótko

7 kwietnia odbyła się 21. Międzynarodowa Pielgrzymka Ruchu Rodzin Nazaretańskich z udziałem ok. 4 tys. osób. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, delegat KEP ds. Ruchu Rodzin Nazaretańskich.

7 kwietnia z wizytą na Jasną Górę przybyli amerykańscy biznesmeni i doradcy Kongresu Stanów Zjednoczonych. Delegacja z Waszyngtonu przebywała w naszym kraju w związku z powołaniem do życia Polskiej Izby Handlowej w Stanach Zjednoczonych. Powstanie organizacji ogłosili 4 kwietnia br. premier Mateusz Morawiecki i Paul W. Jones, ambasador USA w Polsce. Nowo powołana instytucja ma za zadanie wspierać polskie firmy w ekspansji na rynek za oceanem. Z wizytą na Jasną Górę przyjechali m.in.: Sara Chamberlain, prezes Fundacji Kobiety Kobietom, uważana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Waszyngtonie, oraz Christopher Jamroz, prezes zarządu Polskiej Izby Handlowej w USA.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

9 kwietnia jubileusz 25-lecia obchodziła prowincja Zwiastowania Pańskiego, jedna z polskich prowincji Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, czyli pallotynów, z siedzibą w Poznaniu. Prowincja swoje istnienie zapoczątkowała w uroczystość Zwiastowania Pańskiego w 1993 r. Mszą św. sprawowaną na Jasnej Górze przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Mszy św. jubileuszowej przewodniczył pallotyn abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki, a obecni byli: generał zgromadzenia pallotynów ks. Jakub Nampudakam z Indii, z Prowincji Objawienia Pańskiego, rektor generalny Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego z siedzibą w Rzymie, i ks. Adrian Galbas, przełożony prowincjalny prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

10 kwietnia odbyła się Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich. Ważnymi zagadnieniami spotkania były m.in. temat RODO, czyli nowych unijnych rozporządzeń dotyczących ochrony danych osobowych, a także jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nad przebiegiem spotkania czuwali: ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich, oraz s. Maksymiliana Wojnar, sekretarz RSK.

Reklama

10 kwietnia została otwarta wystawa zdjęć Arkadiusza Kubisiaka, fotografa portretowego i dokumentalisty, zatytułowana: „Bardzo Jasna Góra”. Przez cykl 44 fotografii autor chce pokazać wiarę i fenomen Jasnej Góry.

Śluby wieczyste

Bądźcie z Panem Bogiem przez całe życie

Wieczyste śluby zakonne czystości, ubóstwa i posłuszeństwa 9 kwietnia br. złożyło na Jasnej Górze sześciu kleryków paulińskiego Wyższego Seminarium Duchownego na Skałce w Krakowie: br. Zbigniew Karpowicz, br. Karol Bilicz, br. Jakub Napierała, br. Maciej Atras, br. Juraj Tirpak ze Słowacji i br. Jeremy Santoso z Australii. Paulińscy klerycy złożyli śluby na ręce generała Zakonu o. Arnolda Chrapkowskiego, który następnie zachęcał do modlitwy, aby bracia paulini wytrwali w powołaniu do końca, by nic ani nikt ich z tej drogi nie sprowadził.

– To jest tajemnica ich serca, co się tam dzieje, ale to jest wielka sprawa, takie całkowite oddanie się Bogu na przepadłe. Życzymy im, żeby wytrwali – podkreślił o. Grzegorz Prus, rektor Seminarium na Skałce w Krakowie.

Katyń

Pamiętają i będą pamiętać

W tym roku przypada 78. rocznica zbrodni katyńskiej. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 8 kwietnia br. w jasnogórskim sanktuarium odbyła się 28. Pielgrzymka Rodzin Katyńskich. Uczestniczyły w niej tradycyjnie Rodziny Katyńskie oraz delegacje młodzieży. Mszy św. przewodniczył ks. kmdr Janusz Bąk, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich, delegat biskupa polowego ds. kombatantów, weteranów wojennych.

– W wyroku z 5 marca 1940 r. czytamy, że NKWD wyselekcjonowało spośród wszystkich 250 tys. polskich jeńców grupę ponad 25 tys. Polaków uznaną za elitę narodu, najbardziej „niebezpieczną” dla komunizmu, bowiem wszyscy oni byli zatwardziałymi, nierokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej. Zbrodnia miała pozostać na zawsze tajna – mówił w homilii ks. kmdr Bąk.

Pielgrzymka Karawaningowa

Nowy sezon naszego życia

Uczestnicy 6. Pielgrzymki Karawaningowej modlili się w dniach 7-8 kwietnia br. na Jasnej Górze na rozpoczęcie sezonu karawaningowego. Przybyło ok. 500 załóg, a w nich ok. 1,5 tys. osób – użytkowników przyczep kempingowych i kamperów. Nad przebiegiem spotkania czuwał ks. Mariusz Chmura z diecezji kieleckiej, miłośnik karawaningu. 7 kwietnia Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył biskup diecezji kieleckiej Jan Piotrowski. – Jesteśmy zaproszeni na pielgrzymie drogi w nowym sezonie karawaningowym, dodajmy – w nowym sezonie naszego życia, gdzie mamy napełnić się Duchem Świętym i mocą – powiedział w homilii bp Piotrowski. Organizatorem spotkań jest Katolickie Stowarzyszenie Karawaningowe „Razem w drodze”.

2018-04-18 11:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

[ TEMATY ]

LGBT

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ranking w gmachu MEN został zaprezentowany po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję