Urodził się 15 stycznia 1972 r. w Katowicach jako syn Zbigniewa i Marianny z domu Osadnik, młodszy z dwojga rodzeństwa. Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Po czterech latach nauki i formacji zdał egzamin dojrzałości. Po maturze wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Po trzecim roku studiów odbywał swój staż pracy w Zakładach Metalurgicznych „Silesia” w Katowicach.
Święcenia diakonatu otrzymał 14 kwietnia 1996 r. w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świętochłowicach-Piaśnikach. 10 maja 1997 r. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla przyjął święcenia prezbiteratu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Posługę kapłańską rozpoczął od zastępstw wakacyjnych w parafiach pw. św. Józefa Robotnika w Katowicach-Józefowcu, pw. św. Jana Chrzciciela w Studzienicach i pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach-Obrokach.
Jego pierwszą placówką wikariuszowską była parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach (1997 – 2000), drugą zaś – i zarazem ostatnią – parafia pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich (2000-02).
Od 1998 r. rozwijał swoje umiejętności intelektualne. Rozpoczął od studiów licencjackich w zakresie teologii pastoralnej w Punkcie Konsultacyjnym Studiów Zaocznych na Akademii Teologii Katolickiej w Katowicach. W 2000 r. został skierowany na podyplomowe studia z zakresu zabytkoznawstwa i konserwatorstwa sztuki kościelnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W lutym 2002 r. otrzymał tytuł doktora nauk humanistycznych nadany uchwałą Rady Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pół roku później został mianowany redaktorem „Gościa Niedzielnego” i zamieszkał na probostwie parafii pw. Świętej Rodziny i św. Maksymiliana Marii Kolbego w Katowicach. W październiku tego samego roku został asystentem kościelnym katowickiej redakcji „Gościa Niedzielnego”. Od 2004 r. był współpracownikiem tygodnika „Gość Niedzielny”, a od 2005 r. – dyrektorem jego katowickiego oddziału. W międzyczasie opracowywał trzeci tom dziejów sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich, obejmujący lata 1945 – 2000. Był współtwórcą księgi upamiętniającej dwudziestolecie posługi biskupiej metropolity katowickiego Damiana Zimonia. W 2009 r., wraz ze zwolnieniem z funkcji dyrektora katowickiego „Gościa Niedzielnego”, zamieszkał na probostwie parafii pw. św. Jana Nepomucena w Bytomiu-Łagiewnikach Śląskich, gdzie zajął się całościowym opracowaniem naukowym dziejów sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich, z uwzględnieniem przemówień Ojca Świętego Jana Pawła II jako metropolity krakowskiego oraz przesłań papieskich z rokrocznych telegramów do piekarskich pielgrzymów. W styczniu 2010 r. otrzymał dekret mianujący go asystentem kościelnym okręgowego oddziału „Civitas Christiana”, a w 2012 r. został mianowany delegatem arcybiskupa katowickiego ds. dialogu z niewierzącymi. W tym samym roku został zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski na konsultora Rady ds. Społecznych. Tę samą funkcję pełnił w ramach prac II Synodu Archidiecezji Katowickiej. 27 marca 2014 r., uchwałą Rady Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, został mu nadany stopień naukowy doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie katolickiej nauki społecznej. Przez lata pracował w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Do niedawna był sekretarzem redakcji „Niedzieli”. W ostatnim roku pełnił funkcję kierownika Katedry Dziennikarstwa Ekonomicznego i Nowych Mediów na Wydziale Informatyki i Komunikacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Zmarł nagle po krótkiej chorobie. Przeżył 46 lat, z czego 21 w Chrystusowym kapłaństwie. Został pochowany 30 maja 2018 r. na cmentarzu parafii pw. św. Józefa Robotnika w Katowicach-Józefowcu.